ABD ve Rusya, Suriyede iki bölge için uzlaştı

ABD ve Rusya, Lazkiye’nin kuzeyi ve Doğu Guta’da çatışmaları durdurulması anlaşmasının güçlendirilmesi konusunda bir uzlaşıya vardı.

ABD ve Rusya, Suriyede iki bölge için uzlaştı
ABD ve Rusya, Suriyede iki bölge için uzlaştı
Bu içerik 660 kez okundu.

ABD ve Rusya, Suriye’de son günlerde çatışmaların artması üzerine Lazkiye’nin kuzeyi ve Doğu Guta’da çatışmaları durdurulması anlaşmasının güçlendirilmesi konusunda bir uzlaşıya vardı ancak Halep’in şu anda kapsam dışında bulunduğu bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, Suriye’de artan çatışmalar üzerine iki ülkenin taraflara baskı yapma hususunda uzlaştığını aktardı.

Toner, “Çatışmaların durdurulması anlaşması yürürlüğe girdiğinde işe yaradığı gibi bu uzlaşıya da ABD ve Rusya arasında taraflar üzerinde etkilerinin kullanılması beklentisiyle varılmıştır. İlk anlaşmada işe yaramıştı, şimdi bunun yenilendiğini görmeyi umuyoruz.” dedi.

Süre sınırı

“Anlaşmanın Doğu Guta’da bir gün, Lazkiye’nin kuzeyinde üç gün süreceğine" dair iddiaların sorulması üzerine Toner, varılan son uzlaşıyı "çatışmaların durdurulması anlaşmasına yeni bir taahhüt" olarak değerlendirdi ve son uzlaşıda zaman sınırlamaları bulunduğunu kaydetti ancak bunların ne kadar süre devam edeceğini söylemedi.

Halep neden kapsam dışı?

“Halep neden uzlaşı dışında tutuldu?” sorusu yöneltilen Toner, şunları söyledi:

“Halep’te de sıkıntıların devam ettiğinin tamamen farkındayız. Fakat bir yerden başlamamız gerekiyor. Lazkiye’nin kuzeyi ve Doğu Guta’dan başlıyoruz ve eğer bu başarılı bir şekilde devam ederse bunu başka yerlerde de uygulamayı umut ediyoruz.”

Beyaz Saray: Tazelenme olacak
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise çatışmaların durdurulması anlaşmasından bu yana Lazkiye’nin kuzeyi ve Şam’a bağlı Doğu Guta’da savaşın sürdüğünü, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere baskı uygulandığını hatırlattı.

Bu bölgelerdeki anlaşma ihlallerinin kabul edilemez ve zarar verici olduğunu vurgulayan Earnest, şunları söyledi:

“Bunun sonucu olarak ABD ve Rusya, bir süredir Lazkiye ve Doğu Guta’da tüm tarafların çatışmaların durdurulması anlaşmasına Şam saatiyle bu gece yarısından başlamak üzere yeniden genel bir taahhüt vermesini sağlamak için çalışıyordu. Bize göre bu esasen çatışmaların durdurulması anlaşmasının tazelenmesi olacak.”

ABD çatışma doğu guta lazkiye mark toner rusya suriye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli'de Bursa Caddesi trafiğe açıldı
Denizli'de Bursa Caddesi trafiğe açıldı
Cüneyt Çakır, Rusya'ya gitti
Cüneyt Çakır, Rusya'ya gitti