Ağrı Dağı'nı nadir türlere, sincaplara

Türkiye'nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, Anadolu yer sincaplarına ve olağanüstü bir vahşi yaşama ev sahipliği yapıyor.

Ağrı Dağı'nı nadir türlere, sincaplara
Ağrı Dağı'nı nadir türlere, sincaplara Admin
Bu içerik 392 kez okundu.

 

Ağrı Dağı'nda da çeşitli kuş türleri, yırtıcı hayvanlar, memeliler, sürüngenler ve birçok kemirgen türü yaşamaktadır. 

Ağrı Dağı, Türkiye'nin doğusunda, İran ve Ermenistan'da yükselen karla kaplı bir zirveye sahiptir. İncil'in Nuh'un selden sonra gemisine indiğini söylediği yer burası. 

Binlerce dönümlük arazinin üzerinde yer alan flora ve fauna sayesinde dağ, bazıları tarafından bilinmeyen vahşi hayvanlara eşsiz bir yaşam ortamı sunmaktadır. 

Bölgede yaşayan ancak nadiren görülen Anadolu yer sincapları büyük ilgi görmektedir. 

Iğdır Orman ve Su İşleri Direktörü Mete Türkoğlu, sincap türlerinin geniş bir coğrafyada yaşadığını ancak nadiren görüldüğünü söyledi. 

“Bu tür genellikle Kafkasya bölgesinden başlayarak Irak’a, ​​Suriye’ye ve hatta Filistin’e kadar uzanan bölgede bulunuyor. Türkiye'de Kars, Erzurum, Iğdır ve Ağrı'nın yanı sıra Orta Anadolu bölgesinde doğu illerinde yaşıyorlar ”dedi. 

Sincapların Ağrı Dağı'nı ve çevresini seçmek için birçok nedeni olduğunu söyledi. “Genellikle kuru arazileri tercih ederler; Sudan ve nemden uzak yerlerde, ama insanların olduğu yerlerde. Özellikle bu aylarda görülmelerinin nedeni, yılın yarısını uyuyarak geçirmeleridir. Normalde çimleri yemeyi tercih ederler ama yiyecek bulamadıkları zaman, sümüklü böcek ve kuşları yerler ”diye ekledi. 

Daha iyi bir toprak yapısı 

Türkoğlu, Anadolu yer sincaplarının, bölgenin görsel güzelliğine katkıları ile birlikte doğaya birçok faydası olduğunu söyledi. 

“Bu sincaplar, toprağı dölleyerek ve koridorlar oluşturarak daha iyi bir toprak yapısı sağlar. Ağrı Dağı'nın bu hayvanlar için bir yaşam alanı oluşturmasının nedeni, bunun flora, fauna ve gıda zinciri açısından zengin olmasıdır ”diye ekledi. 

Yerli İsmail Palay, sincapların yeni insanlara alıştığını, çoğu kez ziyaretçilerin onları görmeye geldiklerini söyledi. “İnsanlara alışmışlar, onlardan kaçmıyorlar. Ve kimse onları incitmez. İnsanlar buraya piknik yapmak için geldiklerinde bile, insanlara yaklaşıyorlar ve hatta bazen onlar tarafından besleniyorlar ”dedi. 

Yerel bir doğa fotoğrafçısı olan İdris Demirel, özellikle ilkbaharda görülen Anadolu yer sincaplarının fotoğraflarını çektiklerini söyledi. 

“Bölgedeki çeşitli vahşi hayvan ve kuşların fotoğraflarını çekiyoruz. Sincaplar bu hayvanlardan biridir. Sincapların çok güzel görsellerini elde ederiz. İnsanlar tarafından nadiren görüldüğünden, bu sincaplar büyük ilgi görüyor. Bu vahşi yaşam fotoğrafçıları ve doğa fotoğrafçıları için oldukça iyidir. Ağrı Dağı, Iğdır ve Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinin eteklerinde bu hayvanların fotoğraflarını çekebilirler ”diye ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“İki insan iki kader” Kitabı Yazarı Hüseyin Koçarslan'dan Açıklama
“İki insan iki kader” Kitabı Yazarı Hüseyin Koçarslan'dan Açıklama
Gişe bekçileri hırsızları için yolda devriye
Gişe bekçileri hırsızları için yolda devriye
istanbul escort