Demir Çelik Üstü ve Farklı Dokusu ile; Karabük. Hızlı ve Güvenli Karabük Haberleri İçin Hurriyet.com.tr Karabük Sayfasına Takip Edebilirsiniz.

Demir Çelik Üstü ve Farklı Dokusu ile; Karabük. Hızlı ve Güvenli Karabük Haberleri İçin Hurriyet.com.tr Karabük Sayfasına Takip Edebilirsiniz.

Demir Çelik Üstü ve Farklı Dokusu ile; Karabük. Hızlı ve Güvenli Karabük Haberleri İçin Hurriyet.com.tr Karabük Sayfasına Takip Edebilirsiniz.
Bu içerik 227 kez okundu.

Karadeniz bölgesinde yer almasına rağmen tam olarak Karadeniz havasını yaşamayan bir şehir düşünün, içerisinde Osmanlı döneminden kalma depreme dayanıklı yüzyıllık evleri, el açmaları ile yapılan meşhur lokumları ve küçük olmasına rağmen demir ve çelik madeninde Türkiye’nin en büyüğü olsun. Bu şehir kesinlikle tartışmasız herkesin de aklına gelebilecek Karabük’tür.

 

Karabük, Türkiye’nin 81 ili içerisinde yer alan, küçük olmasına rağmen farklı şekillerde isminden bahsettiren bir şehrimizdir. Şehrin farklı derecelerde ki gelişimleri ile isminden söz ettiren şehir kesinlikle Karabük Haber değeri taşıyan bir ilimizdir algısını oluşturmaktadır. Osmanlı döneminde değer gören bir yer olan Safranbolu olup, Karabük daha küçük bir yerleşim olarak sığ kalmaktaydı. Şuan ise; Safranbolu Karabük’ün en büyük ilçesidir. Karabük Kömür yataklarına yakın olan bir konumda yer almaktadır. Kömür madeninin keşfedilmesi ve Cumhuriyetten sonra sanayileşme hamleleri ile Karabük bölgesine bir demir çelik fabrikası kurulması ile bölgenin gidişatı değişerek Karabük il statüsüne gelmiştir. Şuan en büyük geçim kaynakları arasında kesinlikle demir ve çelik madeni yani madencilik yer almaktadır.

 

Karademir içerisinde Devlet tarafından açılan demir – çelik fabrikaları 1995 yılında özelleşerek Kardemir ismi altında toplanmış ve şehirde yapılanma meydana gelerek gelişen sektör madencilik olmasına imkân oluşturmuştur. Turizm’e karşı Safranbolu avantajını kullanan şehir kültürel değerlerine verdiği önemle de iç turizmde ve dış turizm bağlantılarıyla da önemli bir noktadır. Karabük ili içerisinde yetişen çok değerli bir bitki mevcuttur. Safran bitkisi bir çiçek türüdür. Soğanlı bitkilerden olan safran çiçeği mor renkli olup, gıda boyası ve tat verici olarak kullanılabildiğinden çok değerlidir. Gram satış fiyatı ortalama 15-20 Türk Lirası olan çiçeğin ülkemizde sadece Karabük sınırları içerisinde hatta Safranbolu içerisinde çıkmasından dolayı bölgenin önemini arttırmaktadır. Karabük Haberleri şehir içerisinde ki bir çok detaydan dolayı dünyayı etkiler pozisyondadır. Şehirde Karabük demir çelik fabrikası ve maden ekonomisi ile safran çiçeği haricinde Safranbolu evlerinden dolayı turizm ekonomisi vardır.

 

Safranbolu evleri, Karabük ili içerisinde yer alarak 18. ve 19. yüzyıl Osmanlı zamanının günümüze kadar taşıyan bir yerleşim alanıdır. Osmanlının dönem içerisinde ki dokusunu anlamamıza bire bir yardımcı olan, Cumhuriyetin ilanından sonrada özen gösterilen bölgede restorasyon çalışmaları ile doku koruması yapılmıştır. Özellikle Osmanlı dönemine ilgisi olan ya da tarihi koklayarak dönemin kültürel düzenini görmek isteyenleri ağırlayan Safranbolu küçük tarihi dokusu sayesinde kültürel turizmin canlılığını yaşamaktadır. UNESCO tarafından 1994'te Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır.

 

Safranbolu evlerini o kadar önemli kılan diğer bir bilgide Osmanlı döneminde, Safranbolu evlerinin harcının yumurta akından yapıldığı ve çok uzun süre depreme dayandığı içeriğidir. Evlerin ortak özellikleri içerisinde evlerin beyaz renkli olması ve bir birlerinin önlerini kapatmayacak şekilde inşa edilmeleridir. Şehrin tüm dokularına ve değerlerine sahip çıkarak takip etmek isteyen kişilere özel Hurriyet.com.tr Karabük özel haber sayfası sunmuştur.

 

Haberciliğin güvenli ve hızlı adresi olan Hürriyet, Habercilikte özelleştirme seçeneği sunarak Karabük halkı ve Karabük hakkında haberdar olmak isteyenlere özel olarak Hurriyet.com.tr içerisinde Karabük Güncel Haberler ve arşiv haberler sayfasını sunmuştur. Sayfaya girdiğiniz zaman sayfanın sol tarafından sene ve tarih seçerek özelleştirme yapabilir, şehre dair ne kadar haber varsa okuyabilirsiniz. Son dakika Karabük Haberleri içinde anlık haber ekranını devreye sokan Hurriyet.com.tr okurlarına yerel haberleri de hızlı ve güvenilir içerikler ile sunmaya devam etmektedir.

 

Karabük Karabük Haberi Haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
50'lerin Üzerinde Hala, eşitlik yasalarına rağmen iş piyasasında ayrımcılıkla karşı karşıyayız, çalışma bulguları
50'lerin Üzerinde Hala, eşitlik yasalarına rağmen iş piyasasında ayrımcılıkla karşı karşıyayız, çalışma bulguları
Bu mülkün hepsi yükselişte! Eski mahkeme 525,000 Sterlin olabilir
Bu mülkün hepsi yükselişte! Eski mahkeme 525,000 Sterlin olabilir