Dualar

Hemen hemen hepimiz büyüklerimizden az çok duymuşuzdur Dünya ayet üstünedir kelamını.

Dualar
Dualar seobaz
Bu içerik 955 kez okundu.

Hemen hemen hepimiz büyüklerimizden az çok duymuşuzdur Dünya ayet üstünedir kelamını. Bu kelam aslında oldukça doğrudur. İslami değeri olan kitapları incelediğiniz de hayatı dualar sayesinde kurtulmuş birçok insanın anlattıkları yaşanmışlıklara rastlamanız mümkündür. Geçmiş çağlarda bununla ilgili hikâyelerin bulunduğu birçok kitaba rastlamak mümkündür. Günümüzde ise bu tarz ibret verici öykülerin paylaşıldığı kısa televizyon dizileri ya da bu tarz hikâyelerin paylaşıldığı internet siteleri bulunmaktadır. Pozitif bilimlerle uğraşan birçok insanda duaların insanların hayatlarına pozitif etkiler yaptığı yönünde bilimsel araştırmaları mevcuttur. İnsanlar dua ile istediklerine daha fazla odaklanırla ve bu duaların sürekli halde edilmesi ve kabul edileceği yönünde bir inancın oluşması da psikolojik olarak rahatlamalara neden olmaktadır. Aslında birçoğumuzun hayatında yaşadığı küçük mucizeler muhakkak ki vardır. İstediği bir olayın gerçekleşmesi için gece gündüz dua etmişizdir çoğumuz bu aslında bilinen en büyük gerçekler arasındadır. Bu duaların neticesinde dileğimize kavuştuğumuz olmuştur elbette aksi durumlar da söz konusu olmuştur. Ancak İslam dini içinde kadere inanma gibi bir gerçek de bulunmaktadır. Bu nedenle insanlar istediklerine sahip olmak için dilek duası okurken bilirler ki olmaması ihtimali de vardır. Bu nedenle tevekkül İslam dininde en çok kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. İnsanlar istediklerine sahip olmak için ellerinden geleni yapar ve tevekkül ile Allah’a sığınırlar bu şekilde isteklerinin gerçekleşmemesi durumunda isyana varmak istemez ve yine din ile çıkmazlarından çıkarlar. İslam âleminde yine çok sık duyulan ayetler arasında “Allah insana kaldıramayacağı yükü yüklemez.” (Bakara, 2/286) bulunmaktadır. Bu ayet ile insan yaratılmışların şerrinden yine Allah’a sığınır ve kendi nefsini kendini terbiye etmeyi bilir.

Dua, yaratıcı ve her şeyin sahibi Allah (c.c) ve kulları arasında iletişim aracıdır. Dua ile rabbimizden manevi isteklerde ( bizi bağışlamasını, affetmesini, cennetine koymasını ) bulunabileceğimiz gibi, dünyevi istek ve dileklerde de bulunmamız mümkündür. Bu isteklerimizde bulunurken istediğimize uygun dua ile rabbimizden niyaz etmemiz daha doğru bir davranış olacaktır. Nasıl ki susuz kaldığımız zaman yağmur duası okuyor isek, her hangi bir dileğimizin gerçekleşmesi için de dilek dualarını okur, hacet namazlarını kılarız. Önemli bir noktayı da hatırlatmakta fayda var. Bir dileğimizin gerçekleşmesi ya da gerçekleşmemesi sonucu hayır mı şer mi sadece Allah (c.c) bileceğinden o dileğimizde her daim hayırlısı ile niyet etmeliyiz. İslamın şartları arasında yer alan hayır ve şerrin Allah’tan geldiği inancı ile insanlar bir kez daha isteklerinin olmaması karşısında isyana varmazlar. Muhakkak ki her şerde bir hayır her hayırda da bir şerrin olabileceğidir. Bu nedenle İslam âleminde şirke ulaşmamak ve düşmemek üzere birçok ayeti kerime bulunmaktadır. Çok geniş bir din olan İslam aynı zamanda da birçok farklı değeri içinde barındırırı. Bu nedenle İslam âlimler geçmişte Kuran-ı doğru yorumlayarak uygarlığın ve bilimin gelişmesinde katkı sağlamıştır.

Siz de İslama uygun yaşamak istiyorsanız ve dilek dualarınız ve hacet namazlarınız için bilgi almak istiyorsanız kutsaldinislam.com sayfası üzerinden bilgi alabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu site üzerimde aynı zamanda kuranda geçen isimleri, sahabe kadın isimlerini, sureleri, yemek dualarını, karınca duasını, bereket duasını, namazları da bulabilirsiniz. İslam ile ilgili birçok kaynaktan ve âlimin görüşlerinden faydalanarak hazırlanmış bu site içinde aradığınız İslam ile ilgili birçok içeriğe rastlamanız mümkündür. Sizde daha iyi bir ümmet olmak için konu ile ilgili eksiklerinizi tamamlamalısınız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Uysal ve Vali Şahin İBB birimlerini görev başında ziyaret etti
Başkan Uysal ve Vali Şahin İBB birimlerini görev başında ziyaret etti
İstanbul Nostaljik Tramvayına kavuştu
İstanbul Nostaljik Tramvayına kavuştu