En Doğru Aşılı Ceviz Fidanı Seçimi Nasıl Olur?

En Doğru Aşılı Ceviz Fidanı Seçimi Nasıl Olur?
En Doğru Aşılı Ceviz Fidanı Seçimi Nasıl Olur? Admin
Bu içerik 836 kez okundu.

Ceviz bahçesi olanlar üretim ve ticari amaçlarla genelde torba içerisinde yetiştirilen fidanlardan temin etmektedir. Mevsim sorunu olmaksızın alınan bu ceviz fidanları ile sadece açık alanda üretilenlere bağlı kalınmaz.  Bunu yanında ceviz fidanları üretim özelliklerine göre farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Chandler, Fernette, Pedro ve Pikan bunlardan bazılarıdır.

Neden Aşılı Ceviz Fidanı?

Aşısız ceviz fidanı birçok farklı açıdan üretici kişiyi zorlar. Örneğin aşılanmadan toprağa dikilen aşılı ceviz fidanı 10-50 yıla varan sürede ürün verecektir. Ayrıca ortaya çıkacak olan meyvelerin şekilleri ve nasıl olacakları konusunda bir fikriniz olmaz ve ancak şansınız yaver giderse tek tip ürün meydana çıkar. Zaten dünya geneline bakılırsa aşısız ceviz üretimi gibi bir durum görülmez. Bir anlamda ağacın meyve vermesinin garantisi ve bitki sağlığı için zorunluluk gibi düşünülebilir. Aşılanan fidansa en geç 2 yıl içinde meyve verecektir. Alınan meyve ekonomik açıdan bir zarar yaratmaz, üreticiyi mutlu eder. Ancak belirsiz bir üretim ekonomik krizlere de neden olabilir. Bu nedenle aşısız ürün almamak bu konuda hassas davranmak önemlidir.

Çok Büyük Ceviz Fidanı Dikmek Ne Kadar Doğru?

Her ne kadar fidan ekimi esnasında büyük ve kalın olanlar gösterişli dursa da üretim verimi açısından durum göründüğü gibi değildir. Birçok üretici büyük olduğu için bu fidanlardan alır ve aslında ciddi bir yanılgı içindedir. Ancak büyük fidanların bahçede tutmama olasılığı daha fazladır ve üretici boşuna para vermiş olur. Diğer yandan ince ve standart boy fidanlar daha rahat biçimde bahçeye ekilir ve üretim konusunda daha az sorun yaratır. Boy ayarlaması fidanın tutacağı biçimde ayarlanmıştır. İnce fidanlar daha rahat toprakla bütünleşir ve sağlıklı üretim yapılır. Bu konuda hassas davranılması önemlidir.

Hazal Fidancılık kurumsal web sitesinden (http://www.cevizfidaniburada.com) istediğiniz ceviz fidanı çeşitlerini ideal koşullarda temin edebilirsiniz.  Bu alanda tecrübeli firma en iyi sonucu alabilmeniz adına hizmet vermektedir. İlke olarak müşteri memnuniyetini birinci sırada tutan firma, yerli ve yabancı ürün çeşidi bakımından beklentileri de karşılar. Satış ve teslimatla ilgili daha fazla bilgi için firmayla iletişime geçebilirsiniz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Emlak Bulma Adresi
Emlak Bulma Adresi