Flotasyon hücre sayı ve hacim hesaplamaları

Flotasyon hücre sayı ve hacim hesaplamaları
Flotasyon hücre sayı ve hacim hesaplamaları Admin
Bu içerik 1246 kez okundu.

Flotasyonda cevherin hücrede kalma süresi ve hücreler arasındaki akış hızı flotasyon devrelerinin tasarımında önemlidir. Akış hızının yüksek olması küçük tanklı hücrelerde mineral safsızlıklarından

Ayrılmadan diğer hücreye geçmesine neden olabilirken büyük hacimli tanklarda da ayrılmış mineral hücrede gerektiğinden fazla kalmakta hatta bu sürede minerali taşıyan köpük patladığından mineral atığa karışarak gerekli zenginleştirme sağlanamamaktadır.

İyi bir ayrım için flotasyon gruplarında çok sayıda küçük hücre ya da az sayıda büyük hücre kullanılmaktadır. Aynı mineralin küçük ve büyük hücrelerde flotasyon davranışları farklı olacağından flotasyon hücre hacmi şeklinde laboratuvarda alınan sonuçlar ve kullanılan kimyasalları uygulamada önem taşımaktadır

Hücre sayısının belirlenmesinde makine üretici firmaların deneyimleri çok önemlidir. Yaygın olarak kullanılan flotasyon kimyasalları uygulamada önem taşımaktadır.

Hücre sayısının belirlenmesinde makine üretici firmaların deneyimleri çok önemlidir. Yaygın olarak kullanılan hücre hacmi 10 ile 30 m arasında değişmektedir

Tesislerde gereli kapasiteyi sağlamak için tek ya da paralel çalışan ve beslemenin eşit olarak dağıtıldığı birden çok sayıda paralel flostasyon hattı kullanma olanağı vardır üretimin sürekliliği ve tesislerdeki planlı bakım-onarım programlarının uygulanması ve hatta daha uygun flotasyon sürecinin belirlenebilmesine yönelik bazı testlerin yapılabilmesi için her zaman birden çok sayıda paralel hattın kullanılmasında yarar vardır.

K1 katsayısı flotasyon uygulamalarında 1 alınırken lab çalışmalarında bu değer 1.6-2.6 arasındandır. Flotasyon ortamında oluşan köpük ve karıştırma sistemleri belirli bir hacmi kaplamaktadır. Bu hacim toplam hücre hacminin %15 ile %20 sis arasında değişmektedir. Flotasyon özel bir durum ya da ortam olmadığı sürece hacme bağlı k2 katsayısı 0.85 olarak alınmaktadır.

İkinci aşamada her grupta olması gereken hücre sayısı ve flotasyon süresi belirlenmektedir.

Hücre sayısı ve flotasyon süresi minerale göre değişmekte olup firmaların deneyimleriyle belirlenmiş değerlerle hazırlanmıştır.

 

Detaylı Bilgi: http://www.tk.com.tr/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Emlak Bulma Adresi
Emlak Bulma Adresi