404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

phpshelltr.info - Ce site web est à vendre ! - Ressources et information concernant phpshelltr Resources and Information.

phpshelltr.info

Acheter ce domaine

Le propriétaire met en vente le domaine phpshelltr.info au prix de 1300 USD!

SPSS T Testleri

SPSS T Testleri

SPSS T Testleri
SPSS T Testleri
Bu içerik 1394 kez okundu.

 

SPSS T Testleri, iki gruba ayrılmış ortalamaların birbirinden farklı olup, olmadığını test etmek, tespit etmek maksadıyla kullanılmaktadır. Bağımsız gruplar için yapılan istatistiksel çözümleme yöntemidir. Temel varsayımları karşılaştırılacak olan grupların birbirlerinden bağımsız olmaları göz önünde bulundurulur. Misal kadınlar ve erkekler, sigara içenler ve içmeyenler şeklinde... Bu gruplardan elde edilmiş ölçümlerin en az eşit aralıklı ölçek düzeyinde ölçülmüş olmaları dikkate alınır. Her grupta ölçümlerin normal dağılım göstermesi gerekmektedir.

Bu varsayımlara ilaveten SPSS’nin bağımsız gruplar için T Testi yapılırken test edilen varyansların homojenliği varsayımda karşılanmalıdır.

Veriler aşağıdaki şekilde girilmelidir.

Ardından bağımsız gruplar için T Testi SPSS’de independent samples T Test menüsü açılmalıdır. Aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde açılmalıdır.

Independent Samples T Test’e tıklandığı zaman aşağıdaki resimde belirtildiği üzere bir pencere açılmaktadır.

Bu bölümde “Grouping Variable (Gruplama Değişkeni)” kısmına karşılaştırılması gereken grupları gösteren değişken gönderilir. Bu kısım cins gruplamayı belirten – gösteren değişkendir. Bu örneklemede Test Variable iş doyumunu belirten toplam isimli değişkendir. Bu değişkenlerin aşağıdaki görselde belirtildiği üzere yerleştirilmesi gerekir.

Gruplama değişkeni kendi bölmesine gönderildiği zaman yanında iki tane soru işareti meydana çıkmaktadır. Bunun nedeni ise SPSS’nin hangi kodlar verilmiş olan grupları karşılaştıracağını sormasından kaynaklıdır. Bu tamlamanın yapılması için soru işaretinin altındaki kısımda bulunan “Dafine Variable (Değişkenleri Tanımlama)” bölümüne tıklanması ve aşağıdaki görselde görüldüğü üzere pencerenin açılması sağlanmalıdır.

Ardından group 1 ve group 2 kısımlarına karşılaştırılacak olan grupların SPSS’e girilen kodları yazılmalıdır. Sonra da ilk veriler girilirken kızlara 1, erkeklere ise 2 kodu verilmiş olduğundan group 1 kısmına -1-, group 2 kısmını da -2- yazılmalıdır. (Üst kısımdaki veri dosyasına cinsiyet sütununda konuyla ilgili görsel örneklemede belirtildiği üzere...)

Daha sonra ise “Continue” düğmesine tıklanıp, devam ettirilir. Bu işlem sonrasında soru işaretleri kalkmış olacaktır.

İlgili pencerede “Option” düğmesine tıklandığı zaman çözümlemelerin %95 mi, %99 güven aralığında mı olacağı belirlenebilmektedir. “Option” düğmesine tıklandığında aşağıdaki görselde belirtildiği şekilde bir pencere açılmaktadır.

Sonra ileri (Devam) düğmesi ile işlemler devam ettirilir ve “OK” düğmesine tıklandığında sonuçlar ortadadır. Artık bu gruplar için T testi yaptırılabilir. Çıkan sonuçlar T Testi sonucudur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri
Türkiye Doğu Akdeniz'de uydurma haritaları kabul etmeyecek
Türkiye Doğu Akdeniz'de uydurma haritaları kabul etmeyecek
Ankara, Türkiye'nin, Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz'deki haklarını savunmaya devam edecek
Ankara, Türkiye'nin, Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz'deki haklarını savunmaya devam edecek