takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
Karaciğer yağlanması, karaciğer kanseri için önemli bir nedendir

Karaciğer yağlanması, karaciğer kanseri için önemli bir nedendir

Karaciğer yağlanması, karaciğer kanseri için önemli bir nedendir
Karaciğer yağlanması, karaciğer kanseri için önemli bir nedendir Harun antepli
Bu içerik 1246 kez okundu.

Günümüzde birçok kanserin sıklığı, sağlıklı yaşam alışkanlıklarının benimsenmeye başlanması, sigaranın azaltılması, uygun aşılamalar ve kişilerin bilinçlenmesi gibi sebeplerle azalmaktadır. Fakat obezite ile ilgili kanserler için, kanser sıklığı artıyor gözükmektedir. Bunlardan biri de karaciğer kanseridir. Karaciğer kanseri, gelişmiş ülkelerde, sıklığı en çok artan kanserlerden biridir. Bunun da sebeplerinden biri, "alkole bağlı olmayan" yani "obeziteye bağlı" karaciğer yağlanması olarak gözükmektedir.
Günümüzde herhangi bir sebeple karın ultrasonu çektiren birçok kişi, radyoloji raporlarında şu ifadeyi görmektedir: "hepatosteatoz"! Hepatosteatoz, karaciğer yağlanması anlamına gelmektedir. Karaciğer yağlanmasının ise iki ana nedeni vardır: alkol ve alkol dışı sebepler (başlıca obezite).
Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının karaciğer kanseri riskini artırdığını gösteren bir araştırma yapıldı. Kanwal ve arkadaşları tarafından Gastroenterology adlı dergide yayımlanan çalışmaya, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olduğu bilinen 296,707 hasta ve karaciğer yağlanması ve olmayan 296,707 kişi alındı. Alkolsüz yağlı karaciğere sahip olan hastaların 490'i, 11 yıllık bir süre boyunca hepatosellülerkarsinom, yani karaciğer kanseri geliştirdi.
Karaciğer sirozu gelişen yağlı karaciğer hastalığı olan hastaların, karaciğer yağlanmasına sahip olmayanlara göre karaciğer kanseri için belirgin olarak daha yüksek risk altında oldukları bulundu.
Bu çalışma, alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının, karaciğer kanseri riski artırdığını gösteren en büyük çalışmadır. Çalışmanın bulguları, kanser riski için, siroz, obez veya diyabet gibi riskli bireylerin nasıl takip edileceği hakkında da rehberlik sağlamaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri
Türkiye Doğu Akdeniz'de uydurma haritaları kabul etmeyecek
Türkiye Doğu Akdeniz'de uydurma haritaları kabul etmeyecek
Ankara, Türkiye'nin, Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz'deki haklarını savunmaya devam edecek
Ankara, Türkiye'nin, Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz'deki haklarını savunmaya devam edecek