takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
TEZ ÇEVİRİSİ

TEZ ÇEVİRİSİ

TEZ ÇEVİRİSİ
TEZ ÇEVİRİSİ Admin
Bu içerik 1438 kez okundu.

 

Belirli bir alanda belirlenmiş bir konu hakkında yapılan detaylı çalışmalar, araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerin bilimsel bir dille yazılıp sunulmasına ‘tez’ denir. Yazılan  bu tezin farklı bir dile çevrilmesi veya başka bir dilde başka bir ülkede yazılan tezin kendi dilimize çevirisine ise ‘tez çevirisi denir. Tez çevirisi, akademik tercümenin bir alt dalı olarak bilinir.

TEZ KİMLER TARAFINDAN VE NEDEN YAZILIR?

Akademik alanda öğretim görevlileri/araştırma görevlileri vb. pozisyonlarda yer almak isteyen yeni mezun çoğu genç yüksek lisans/doktora yaparlar ve bu eğitimi tamamlayabilmek için bitirme tezi yazarlar. Tez yazdıktan sonra eğitimlerini aldıkları üniversitede akademisyen hocalarına karşı tez savunması yaparak başarılı bir tez savunması yaparlarsa yüksek lisans/doktora eğitimlerini tamamlayabilirler aksi halde tezlerini tekrar düzenlemek durumunda kalırlar.

Ülkemizde tezli yüksek lisans programları mevcut olduğu gibi birçok tezsiz yüksek lisans programı da mevcuttur ancak tezsiz yüksek lisans tamamlayanlar araştırma görevlisi olamazlar. Tezsiz yüksek lisans mezunları sadece meslek yüksekokullarında kendi anabilim dallarında öğretim görevlisi olabilirler. Öğretim görevlileri akademik kariyer yapamazlar ve görev yaptıkları üniversitenin anabilim dalında ders vermekle yükümlülerdir.

Araştırma görevlileri ise yüksek lisans eğitimlerini bitirip tez yazarlar ve uzmanlık unvanını alırlar. Sonrasında doktora yaparlar, doktora tezi yazarlar ve doktor unvanına hak kazanırlar. Daha sonrasında bilimsel çalışmalarını görev yaptıkları üniversitede sürdürerek doçent, profesör unvanlarına kadar yükselebilirler. Bu açıdan bakıldığında araştırma görevlisi olmak daha avantajlıdır. Tabi ki bu seçim kişiye aittir. Sadece öğretim görevlisi olarak mutlu olan insanlar da mevcuttur.

TEZİN ÖNEMİ

Tez yazmak zorlu ve emek isteyen bir süreçtir. Tez yazarken çalıştığınız konu hakkında daha önce yazılan tezleri de incelemelisiniz çünkü tez özgün olmak zorundadır. Yabancı dilde yazılmış birçok tez ve makaleyi de incelemek durumundasınız. Tez çevirisi yapmanız ve makale çevirisi de yapmanız gerekecektir. Detaylıca yaptığınız araştırmalar sonucu diğer tezleri ve makaleleri okuduktan sonra seçtiğiniz konuda daha önce tez yazılmamışsa tezinizi yazmaya devam edebilirsiniz. Tezinizi bitirip başarıyla savunmasını da yaptığınızda teziniz YÖK Ulusal Tez Merkezi’nde yayınlanır. Erişime açılabilmesi için belli bir süre geçmesi gereklidir. Belli bir süre sonra erişim izni olması tezinizi güvence altına almak ve sizin tezinizden kopya çekeceklere fırsat vermemek adına yapılır. Tezinizi tamamladıktan sonra uluslararası okunabilmesi için sadece özet kısmını veya tamamını İngilizceye çevirmeniz gerekir.  Genel olarak hem Türkçe hem İngilizce olarak yayınlanır.

TEZ ÇEVİRİSİ NASIL YAPTIRABİLİRİM?

Tez çeviriniz için profesyonel tercümanlardan destek almanız gerekir. Tez yazım kurallarına uyulması ve çevirinizin eksiksiz, hatasız ve doğru şekilde yazılması çok önem taşır. Teziniz sizin akademik camiada bir kimliğiniz imzanız gibidir. Bu sebeple Çevirimvar tercüme bürosu gibi uzun yıllardır bu sektörde profesyonel tercüme hizmeti veren bir tercüme bürosundan hizmet almak sizin lehinize olacaktır. Türkiye’nin en seçkin ve hatırı sayılır üniversitenin öğrencileri ve akademisyenlerine yıllardır tez çevirisi hizmeti veren Çevirimvar size bir tık uzaklıkta. Online tercüme hizmeti alabilmek için web sitemizi hemen ziyaret edip tezinizi yükleyip çeviri hizmetinizi başlatabilirsiniz.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri
Tam kapanmada Denizli Büyükşehir hizmetleri kesintisiz sürecek
Tam kapanmada Denizli Büyükşehir hizmetleri kesintisiz sürecek
Denizli Büyükşehir can dostları unutmadı
Denizli Büyükşehir can dostları unutmadı