404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

phpshelltr.info - Ce site web est à vendre ! - Ressources et information concernant phpshelltr Resources and Information.

phpshelltr.info

Acheter ce domaine

Le propriétaire met en vente le domaine phpshelltr.info au prix de 1300 USD!

Kafe Isıtma Sistemleri

Kafe Isıtma Sistemleri

Kafe Isıtma Sistemleri
Kafe Isıtma Sistemleri kaynuka
Bu içerik 647 kez okundu.

 

Kafe Isıtma Sistemleri Nelerdir?

İnsanlar, gündelik hayatlarında genellikle yoğun iş tempoların içerisinde oldukları için bu tempodan kurtulabildikleri akşam veya hafta sonu gibi boş vakitlerinde arkadaşları veya aileleri vakit geçirmektedir. Genellikle dışarıda vakit geçirirken ise insanlar alışveriş merkezleri, sosyal tesisler ve özellikle kafelerde zaman geçirmektedir. Özellikle kafeler, insanların sevdikleri ile görüşe bildikleri veya önemli toplantıların yapabildikleri veya bir bardak içecek alıp bilgisayarlarından işlerini yapabildikleri rahat ve konforlu alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada kafeler özellikle Türk toplumunda ve genel olarak tüm dünya toplumlarında sıklıkla kullanılan sosyal ortamlardır. Tüm bu özelliklerinden dolayı kafelerin hitap ettiği müşterilerine maksimum konfor alanını sunması oldukça önemli bir unsurdur.

 

Kafelerin sunabileceği konfor alanlarına en basit örnek olarak yazın serin, kışın ise sıcak bir iç ve dış hava durumu sağlanabilmesidir. Kafelerde özellikle 2009 yılında yürürlüğe giren kapalı alanda sigara kullanım yasağı dolayısıyla dış alanların kullanımı ciddi biçimde artmış ve bu nedenle de iç ortam kadar dış ortamlarında soğutulması ve özellikle de satılması daha önemli hale gelmiştir. Dolayısıyla kafelerde hem kapalı hem de açık alanların ısıtılması oldukça önemli bir husustur. Zira bakıldığı zaman kafelerin yaz kış fark etmeksizin %80 oranında dış alanları kullanılmaktadır. Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan COVID-19 virüsü nedeniyle getirilen tedbirler uyarınca da birçok kafe ve restorantta açık alanda hizmet verme zorunluluğu getirilmiş ve yalnızca kapalı alanda hizmet veren işletmelerin yoğunluğu ciddi derecede azalmıştır. Dolayısıyla bir kafenin kapalı alanlarından ziyade açık alanlarında hizmet vermesi, müşteri portföyüne ciddi biçimde arttırmaktadır. Tüm bu nedenlerden ötürü günümüzde birçok kafe işletmesi açık alanlarda hizmet vermeye önemi göstermektedir

 

Kafelerde açık ve kapalı alanlarda ısıtma gerçekleştirilmesi farklı prensiplere dayanabilmektedir. En basit örnek, kapalı alanlarda daha çok doğalgazlı ısıtma sistemleri tercih edilirken açık alanlarda elektrikli ısıtma sistemleri ilgi görmektedir. Bununda temel sebebi ilgili alanların ısınma ihtiyacının yoğunluğunun ve süresinin farklı olmasıdır. Dolayısıyla açık ve kapalı alanlarda ısıtma gerçekleştirilirken saklı ısıtma sistemleri ve yöntemleri kullanıla bilmektedir. Burada işletme sahipleri tarafından yapılacak olan tercih, maliyet ve verimlilik esasına dayanmaktadır. Aksi bir durumda yetersiz bir ısıtma cihazı ile ısınma gerçekleştirilemeyecek ve ciddi maliyetler oluşabilecektir.

 

Kafe Isıtma Sistemleri Çeşitleri

Kafelerde açık alanların ısıtılması yukarıda değindiğimiz üzere kabul olanlardan oldukça farklı şekilde gerçekleştirmektedir. Zira açık alanlar dış etkenlerin oldukça yoğun bulunduğu ve bu nedenle de dayanıklı ve uzun ömürlü malzemelerden üretilen cihazların kullanıldığı mekanlardır. İşte bu nedenle kafelerde kapalı alanların ısıtılmasında genellikle geleneksel ısıtma sistemleri dediğimiz sistemler kullanılırken açık alanlarda daha yeni ve verimli teknolojiler olan radyant ısıtma sistemleri kullanılmaktadır.

Açık Alanda Kafe Isıtma Sistemleri

Açık alanda kafe ısıtma sistemlerinden en çok kullanılanı, radyant ısıtma sistemleridir. Radyant ısıtma sistemleri, kızıl ötesi ışınlar yoluyla ortamdaki havanın değil materyallerin ısıtıldığı sistemlerdir. Bu sistemlerde ısının muhatabı kimi durumlarda bir eşya olurken kimi durumlarda ise insanlar olmaktadır. Yani bu radyant ısıtma sistemleri açık bir alanda kullanımı oldukça mümkün olan sistemlerdir. Radyant ısıtma sistemleri, kızıl ötesi ışınları kullanarak aynı güneşin dünyayı ısıttığı gibi ortamdaki insan ve eşyaları ısıtmaktadır. Radyant sistemlerinde birincil olarak ortamda yer alan insanlar ve eşyaları satılırken ikincil olarak bu insan ve eşyalardan yayılan ısı ile ortamın havası ısıtılmaktadır.

Açık alanda kafe ısıtma sistemlerinin gerçekleştirmiş olduğu ısıtmaya ısıl ışınım denmektedir. Isıl ışınıma göre elektromanyetik dalgalar sayesinde maddelerin bünyesinde yer alan ısı enerjileri yer değiştirmektedir. Bu sayede ısınma faaliyeti geleneksel ısınma sistemlerinde gerçekleşen taşınım yolu ile değil ısıl ışınım yolu ile gerçekleşmektedir.

Radyant ısıtma sistemlerinin kendi içerisinde boru tipi ve seramik kaplı olmak üzere iki farklı türü bulunmaktadır. Seramik kaplı radyant ısıtıcılar, özellikle görünüşleri ve verimlilikleri ile ön plana çıkanı ısıtma tercihleridir. Bu sistemlerde bakım ve işletim maliyeti oldukça düşük olmakla birlikte sistemlerin ön yüzeyinde bulunan mazgal görünümleri de sisteme oldukça kaliteli ve şık bir görünüş sağlamaktadır. Ayrıca bu cihazlar tek bir kanal vasıtasıyla ilgili alana bağlandıkları için oldukça sessiz çalışan cihazlardır. Diğer radyant ısıtma sistemi ise boru tipi radyant ısıtıcılardır. Boru tipi radyant ısıtıcılar, mevcut bulundukları sistemdeki boruların içerisinden geçen doğal gazın ortaya çıkarttığı sıcaklığın buraya aktarılması ve aktarılan bu sıcaklığın reflektörler aracılığıyla ilgili ortama yansıtılması prensibi ile çalışan cihazlardır. Bu cihazlar, üç kademeli alev modülasyonuna sahip olan ve 3 ila 5 metre arasında uzunluğu bulunan cihazlardır. Boru tipi Radyan ısıtıcıların L tipi ve U tipi olmak üzere iki alt türü bulunmaktadır. Tek boru radyant ısıtıcılar L tipi olarak karşımıza çıkarken çift borulu radyant ısıtıcılar U tipi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Açık alanda kafe ısıtma sistemlerinde radyant ısıtıcılardan sonra en fazla kullanılan sistem elektrikli ısıtıcılardır. Bu elektrikli ısıtıcılar, içerisinde barındırdıkları rezistans, ampul ve sıcaklık yansıtma parçalarına bağlı olarak oldukça fazla türe sahiptir. Ne var ki bu cihazların hepsinin ortak özelliği, küçük alanlarda kullanılan cihazlar olmalarıdır. Elektrikli ısıtıcılar, küçük olanları ısıtmakta etkili olsalar da maliyet açısından kimi kullanıcıları zorlayabilen sistemlerdir.

 

Kapalı Alanda Kafe Isıtma Sistemleri

Kafelerin kapalı alanlarında gerçekleştirilen ısınma faaliyeti ise açık alanlarında kullanılan cihazlardan farklı olarak klima ve sıcak hava apareyleri ile hayata geçirilmektedir. Ayrıca elektrikli ısıtıcılarda kapalı alanların ısıtılmasında sıklıkla kullanılan ısıtma yöntemleridir. Kapalı alanlarını ısıtılmasında kullanılan kanal tipi VRF iç ünite klimaları tabanlarda gömülü bulunan ve 360° açıyla ısıtma faaliyeti gerçekleştirebilen ısıtma sistemleridir. Bu sistemler, ilgili yapının veya alanın müsait olması durumunda kurulabilen ve verimliliği oldukça yüksek sistemlerdir. Yine kapalı olanların ısıtılmasında kullanılan bir diğer sistem ise sıcak hava apareyleridir. Bu cihazlar oldukça az enerji tüketimi ile çalışmalarına rağmen yüksek sesle çalıştıkları için müşterilerin oturduğu alanlardan ziyade depo ve mutfak gibi görünmeyen bölgelerde kullanılabilen cihazlardır.

Kaynak: https://www.entalpiproje.com/acik-ve-kapali-alanda-kafe-isitma-sistemleri/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri
Türkiye Doğu Akdeniz'de uydurma haritaları kabul etmeyecek
Türkiye Doğu Akdeniz'de uydurma haritaları kabul etmeyecek
Ankara, Türkiye'nin, Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz'deki haklarını savunmaya devam edecek
Ankara, Türkiye'nin, Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz'deki haklarını savunmaya devam edecek