Hayvanlara Uygulana Anestezi ve Acil Müdahaleler

Hayvanlara Uygulana Anestezi ve Acil Müdahaleler
Hayvanlara Uygulana Anestezi ve Acil Müdahaleler Admin
Bu içerik 847 kez okundu.

Bazı durumlarda kendi baktığımız hayvanlarda bazı durumlarda ise yardıma muhtaç bir şekilde çıkan hayvanlar acil müdahaleye ihtiyaç duymaktadır. Bu yazımızda hayvanların herhangi bir rahatsızlık durumunda hem acil veteriner hizmeti hem de genel sağlık sorunlarında bizlerde olduğu gibi ameliyatlardaki anestezi işlemleri hakkında bilginiz olmanız için yazı hazırladık. Bazı hayvan sahipleri bu konunun neden önemli olduğunu bilmemektedir. Yazının sonunda anestezi işlemlerinin nelere etki ettiğini ve veteriner hekime neler sormanız gerektiğini anlamış olacaksınız.

 

                  “Hayvanlarda bizde olduğu gibi anestezi sonrası ağrı hissedebilir ve anestezi yapılmadan cerrahi işlemlerin yapılmaması gerekmektedir.

Ameliyat Öncesi Veteriner Muayenesi

 

Kendi baktığınız hayvanınıza ameliyat yapılacaksa mutlaka hayvanınızı tanıyan ve geçmişi hakkında bilgisi olan bir hekim tarafından uygulanması gerekmektedir. Bu tür bir imkan yoksa ameliyat yapacak veteriner hekimin ya önceki veterinerden bilgi alması lazım ya da sizin hayvanınız hakkında önemli olacak bilgileri vermeniz gerekmektedir. Bu tür bilgiler ameliyat öncesinde anestezi kullanımına etki edecektir. Çünkü bizlerde olduğu gibi bazı hayvanlarda anestezi uygulaması olumsuz durumlar oluşturmaktadır. Fakat acil durumlarda bu tür bilgiler hakkında hem sizin hem de veterinerin bilgisi olamayacağı için mutlaka acil veteriner kliniği olarak seçtiğiniz yerin güvenilir olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ne yazık ki ülkemizde bazı veteriner klinikleri acil durumdaki hayvanlara anestezi bile yapmadan müdahale etmektedir.

 

                  “Anestezi konusunda en sıkıntılı görülen durumlar genelde kalpte üfürüm gibi rahatsızlıkların olduğunda kontrolsüz anestezi uygulanması hayvanlarda ciddi sorunlara neden olmaktadır.”

 

Ameliyat Öncesi Kan Testleri Yapılması

 

Türkiye’de veterinerlik hizmetleri denetimsiz sektörler arasında olmasından dolayı birçok klinik kan testi yapmamaktadır. Çok basit gibi görülen kısırlaştırma işlemlerinde dahi hayvanlara kan testi yapılmalıdır. Aynı şekilde acil durumlarda müdahale edecek olan acil veteriner kliniği mutlaka hayvanlara kan testi yapması gerekmektedir. Genelde önemsenmeyen bir konu olmasından dolayı birçok hayvanda müdahale sırasında bazı sorunlar çıkmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile beraber laboratuar işlemlerinde de hızlı gelişmeler yaşandığı için bu tür testlerin sonuçları artık çok hızlı alınabildiği için bu işlemlerin ameliyat öncesinde atlanmaması gerekmektedir.

 

                  “Örneğin yapılacak kan testi ile hayvanın böbrek fonksiyonlarının çalışma durumu hakkında çok hızlı bilgi sahibi olunabileceği için anestezi ve ameliyat öncesi olumsuz durumlarda hayvanın hazırlanması gerekmektedir. Aksi takdirde böbreklerde ciddi sorunlar oluşabilmektedir.”

 

Ameliyat Öncesi Ağrı Kesici Uygulanması

 

Bütün ameliyatlarda artık bizlerde olduğu gibi operasyon öncesi verilen ağrı kesiciler ameliyat sonrasında hayvanlarda da ciddi oranda ağrı duymamasını sağlamaktadır. Konu hayvanlar olunca hiç ağrı çekmiyorlar gibi görülmektedir. Fakat bizlerde olduğu gibi onlarda ameliyat sonrası ciddi ağrılar çekebilmektedir. Bu tür ilaçlar aynı zamanda hayvanları kliniği geldiğinde sakinleştirmeye de yaramaktadır. Nasıl bizler hastaneye girince gergin oluyorsak onlarda veteriner kliniğine girdiklerinde tedirgin olabilmektedir. Konu acil durumlar olduğu zaman hayvan hem korku hem de rahatsızlığın vermiş olduğu acı ile çok saldırgan olabilmektedir. Bu tür durumlarda seçmiş olduğunuz acil veteriner kliniği ameliyat durumlarda hayvana uygun olacak şekilde ağrı kesiciler verilmesi gerekmektedir.

 

Klinik durumlarda hayvanlar heyecanlarından dolayı adrenalin salgılanması artmaktadır. Çok fazla adrenalin salgılanması durumunda uygulanacak anestezi kalplerde uyarı yaparak hayvanlarda ciddi sorunlar oluşmasına neden olmaktadır. Adrenalini yükselen hayvanlara ameliyat öncesinde ilk önce sakinleştirici verilmesi gerekmektedir.

 

Acil Veteriner Kliniği Seçiminin Önemi

 

Yukarıda saydığımız ve bunların yanına eklenebilecek başka nedenleri de düşündüğünüzde acil veteriner kliniği seçiminin sadece yüzeysel olarak düşünülmemesi gerektiği görülmektedir. Ülkemizde her sektörde olduğu gibi veterinerlik sektöründe de işini hakkıyla yapmayan firmalar olmasından dolayı hayvanlara iyilik yaparken kötülük yapmış oluyoruz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Emlak Bulma Adresi
Emlak Bulma Adresi