HGS ve OGS Arasındaki Farklar Nelerdir? Hangi Sistem Daha Avantajlı?

Boğaz Köprüleri ve Otoyol kullanımlarında araç sahipleri yapmaları gereken ödemeleri iki teknolojik sistem olan HGS ve OGS kullanarak gerçekleştiriyorlar.

HGS ve OGS Arasındaki Farklar Nelerdir? Hangi Sistem Daha Avantajlı?
HGS ve OGS Arasındaki Farklar Nelerdir? Hangi Sistem Daha Avantajlı? tanitim
Bu içerik 2448 kez okundu.

Boğaz Köprüleri ve Otoyol kullanımlarında araç sahipleri yapmaları gereken ödemeleri iki teknolojik sistem olan HGS ve OGS kullanarak gerçekleştiriyorlar. Boğaz Köprüleri ve Otoyolları girişlerinde pasif RFID –radyo frekansı tanımlama- yöntemi ile ödeme gerçekleştiren iki farklı sistem olan HGS ve OGS arasındaki farklı sizler için hazırladık. Hangisinin daha avantajlı olduğuna yazımızı okuduktan sonra kendiniz karar verebilirsiniz.

İlk olarak şunu söyleyelim OGS ya da HGS her iki sistem kullanıcıları da Boğaz Köprülerinden ve Otoyollardan geçerken aynı geçiş ücretlerini ödüyorlar. Bu iki sistem arasındaki ücret farklılığı kart ve cihaz alımı sırasında göze çarpıyor.

OGS ( Otomatik Geçiş Sistemi ), cihazını satın alabileceğiniz yerler başta PTT olmak üzere anlaşmalı bankalar aracılığı ile cihaz satın alabiliyorsunuz bu bankalar; Ziraat Bankası, Vakıf Bankası, İş Bankası, Deniz Bank, Garanti Bankası’dır.  Her bankada cihaz fiyatı değişkenlik gösterebiliyor fakat ciddi fiyat farklılıkları bulunmuyor. Ayrıca cihazın belirli bir garanti süresi vardır garanti süresi dolan cihaz banka tarafından değiştirilir. Süreyi ise cihazı aldığınız banka belirler.

HGS ise 2012 yılından itibaren kullanılmaya başlandı. OGS sisteminden çok daha hızlı bir sistem olmasına rağmen HGS gişelerinde oluşan yoğunluktan dolayı geçişler yavaşlamaktadır. HGS sisteminin iki adet alternatifi bulunmakta. HGS kart ve HGS etiketi, HGS etiket ücreti 5 TL, kart ücreti ise 15 TL dir. Bunların teminini araç sahibi olanlar PTT ve bankalardan sağlayabilmektedirler. Hatta bankalar bazı kampanyalara yaparak HGS ve OGS cihazlarını ücretsizde verebiliyorlar.

Avantaj konusunda ise bir ikilem söz konusu, HGS gişelerindeki yoğunluk göze alındığında OGS daha mantıklı geliyor. Fakat OGS cihazının alım ücreti HGS ye göre oldukça pahalı. Üstelik OGS cihazınızı kaybederseniz tekrar bir prosedür izlemeniz ve yeni bir depozito ücreti ödemeniz gerekiyor.

Eğer günlük ücretli geçişler yapıyorsanız OGS gişeleri HGS gişelerine göre oldukça sakin oluyor bu önemli bir zaman kazanımı demek. Eğer sürekli ücretli geçiş yapmıyorsanız HGS çok daha ekonomik olacaktır.

Üstelik OGS bakiyenizi sürekli kontrol etmezseniz istenmeyen cezalara maruz kalabilirsiniz. HGS bakiye yüklemesi işlemleri daha pratiktir. HGS cezası sorgulama ve HGS borcu ödeme işlemleri ile OGS sisteminde borç sorgulama ve ceza ödeme işlemleri farklıdır.  HGS sistem işlemlerini çok daha kolay bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

HGS ve OGS sistemlerinden hangisinin sizin için daha avantajlı olacağına koşul ve şartlarınızı değerlendirerek karar verebilir karar kıldığınız sistemi kullanabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli'de Bursa Caddesi trafiğe açıldı
Denizli'de Bursa Caddesi trafiğe açıldı
Cüneyt Çakır, Rusya'ya gitti
Cüneyt Çakır, Rusya'ya gitti