İdamın formulu bulundu

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Beştepe Külliyesi, MİT ve Emniyet binalarını bombalayıp, 246 vatandaşımızı şehit eden TSK içerisinde yuvalanmış FETÖ cuntacılarına idam cezasının herhangi bir kanuni düzenlemeye gerek kalmaksızın verilebileceği ortaya çıktı.

İdamın formulu bulundu
İdamın formulu bulundu Admin
Bu içerik 4884 kez okundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Beştepe Külliyesi, MİT ve Emniyet binalarını bombalayıp, 246 vatandaşımızı şehit eden TSK içerisinde yuvalanmış FETÖ cuntacılarına idam cezasının herhangi bir kanuni düzenlemeye gerek kalmaksızın verilebileceği ortaya çıktı.

HUDER Yönetim Kurulu Üyesi Konya FETÖ soruşturmasının önemli isimlerinden Avukat Harun Akdere askeri ceza kanunun 54,55,56 maddelerinin vatana ihanet eden asker kimlikli hainlere idam cezası verilmesini öngördüğünü, herhangi bir düzenleme yapılmaksızın askeri ceza kanununun işletilmesi durumunda darbecilerin idamla cezalandırılabileceğini belirtti.

Hukuk Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu (HUDER) üyesi ve aynı zamanda Konya Barosu AvukatıHarun Akdere, darbecilerin yargılanması ve kamuoyunda çokça tartışılan idam cezasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 246 kişiyi gözünü kırpmadan katleden katillere verilecek cezanın kamuoyunu tatmin etmemesi durumunda toplumda büyük bir rahatsızlığa, darbe heveslisi olan zihniyette de moral ve motivasyona sebebiyet vereceğini kaydeden Akdere, Türkiye idam cezasının kaldırılmış olmasına rağmen, halen askeri ceza kanununda yer aldığını, referandumla vakit kaybetmeksizin basit bir yorumla kanunun ilgili maddelerinin işletilebileceğini belirtti.

“FEVKALADE ZAMANLARDA HIYANET ÖLÜMLE CEZALANDIRILIR”

Askeri Ceza Kanununun 54,55,56. maddelerinin seferberlik ya da yakın savaş tehlikesi durumunda ordu içerisinde Türkiye Cumhuriyeti’ne ihanet edenlere, fesat çıkartanlara idam cezası verilmesini öngördüğünü vurgulayan Akdere, “Türkiye fiilen bir savaşın ortasında, Suriye ve Irak merkezli saldırıların hedefindeyiz. Ülkenin bir bölümünde hendekçilere karşı ciddi operasyonlar yürütülüyor, DAEŞ denen örgüt İstanbul’da havalimanını vuracak kadar gözünü karartmış, istiklal mücadelesi verdiğimiz bir süreçte asker içerisine yuvalanmış FETÖ’cü bir grup darbe gerçekleştiriyor. Bu askeri kanunun 55. maddesinde yer alan ‘(1) Seferberlikte veyahut Türkiye Cumhuriyeti’ni tehdit eden yakın bir harb tehlikesi mevcut olduğunu gösteren fevkalade zamanlarda Türk Ceza Kanununun 129’uncu maddesinin birinci fıkrasında yazılı cürümleri işleyenler veya işlemeye teşebbüs edenler (Harb hıyaneti) cürümünden dolayı ölüm cezası ile cezalandırılırlar’ maddesi ile birebir örtüşüyor” dedi.

REFERANDUMLA VAKİT KAYBEDEMEYİZ

İlgili maddenin işletilmesi durumunda yeniden idam cezası getirme gibi bir adımın atılmasına gerek kalmayacağını söyleyen Akdere sözlerini şöyle sürdürdü: “Biliyorsunuz idam cezası sivil mevzuatta yok. Yeni bir düzenleme yapılmasına AK Parti ve MHP dışında destek verileceğini sanmıyorum. HDP ve CHP’nin idam yasasına olumsuz bakacağı biliniyor. Referandum dışında bir seçenek de görülmüyor. Türkiye’nin açık darbe girişimine karşı referandumu bekleyecek vakti de yok. Askeri Ceza Kanununun ilgili maddelerini işletmek suretiyle gözü dönmüş asker darbeciler idamla yargılanabilir. TBMM’yi bombalayıp kendi halkını katleden, başkomutana suikast düzenleyecek kadar gözü dönen alçaklara verilecek ceza orantılı olmaz ise toplumsal bir kaosa sürüklenmemiz içten dahi değil. Cezanın suçla orantılı olması gerekir. İdam, gelecekte darbeye heveslenenlere bir ders niteliğindedir.”

İŞTE ASKERİ CEZA ANUNUNDAKİ O MADDELER

Akdere’nin işaret ettiği Askeri Ceza Kanununun 54,55,56. maddelerinde idam cezasıyla ilgili şu ifadelere yer veriliyor:

Cürümler ve cezaları

BİRİNCİ FASIL

Hıyanet Vatan aleyhindeki cürümler:

Madde 54 Vatan aleyhinde bir cürüm yapan askeri şahıslar hakkında Türk Ceza Kanununun 125 inciden 145 inci maddeye kadar olan maddeleri hükümleri tatbik olunur.

Harb hıyaneti:

Madde 55 (1) Seferberlikte veyahut Türkiye Cumhuriyetini tehdit eden yakın bir harb tehlikesi mevcut olduğunu gösteren fevkalade zamanlarda Türk Ceza Kanununun 129 uncu maddesinin birinci fıkrasında yazılı cürümleri işleyenler veya işlemeye teşebbüs edenler (Harb hıyaneti) cürümünden dolayı ölüm cezası ile cezalandırılırlar.

(2) Az vahim hallerde ölüm cezası yerine müebbet veyahut on beş seneden aşağı olmamak üzere ağır hapis cezası verilebilir. Maksat hasıl olursa her halde ölüm cezası verilir.

Milli Müdafaaya hıyanet:

Madde 56(1) Bu maddede gösterilen fiilleri işliyenler ve bunlara teşebbüs edenler (Milli Müdafaaya hıyanet) cürmünden dolayı aşağıda yazılı cezalarla cezalandırılırlar.

A) Türk Ceza Kanununun 133 üncü maddesinde ve 136 ncı maddesinin siyasi ve askeri casusluğa dair 3 üncü fıkrasında yazılı cürümleri işliyenlere Türk Ceza Kanununa göre ceza verilir. Bu cürümleri seferberlikte veyahut Türkiye Cumhuriyetini tehdit eden yakın bir harb tehlikesi mevcut olduğunu gösteren fevkalade zamanlarda işleyenler veya işlemeye teşebbüs edenler, 136 ncı maddenin son fıkrasında suçlunun taksirine müstenit olarak yazılı olan haller hariç olmak üzere, ölüm cezasıyla cezalandırılır. B) Doğru olması halinde askeri veya siyasi bir sır teşkil edecek olan evrak ve vesaikı ve sair maddeleri Milli Müdafaaya hıyanet maksadıyla sahte olarak vücuda getiren veya bu suretle vücuda getirilmiş olduğunu bildiği halde bunları aynı maksatla bir başkasına bildiren veya tevdi edenler hakkında on beş seneden aşağı olmamak üzere ağır hapis cezası verilir. Fiil seferberlikte veyahut Türkiye Cumhuriyetini tehdit eden yakın bir harb tehlikesi mevcut olduğunu gösteren fevkalade zamanlarda işlenmiş ise failleri ölüm cezası ile cezalandırılırlar.”

ASKERİ CEZALAR ÖLÜM CEZASI

Madde 20-1 Ölüm Cezası. Buna mahkûm olan kimsenin hayatının izale olunmasıdır. Bu ceza askeri şahıslar hakkında askeri bir cürümden dolayı hükmedilmiş ise mahkûmun kurşuna dizilmesi suretiyle infaz olunur.

 

Kaynak: yeniakit

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli'de Bursa Caddesi trafiğe açıldı
Denizli'de Bursa Caddesi trafiğe açıldı
Cüneyt Çakır, Rusya'ya gitti
Cüneyt Çakır, Rusya'ya gitti