Kalıcı Diş Beyazlatma

Kalıcı Diş Beyazlatma işlemi, değişik nedenlerle sararmış ve renk değiştirmiş dişlerin, kişilerin talebine göre birkaç ton açılması için uygulanan bir prosedürdür.

Kalıcı Diş Beyazlatma
Kalıcı Diş Beyazlatma
Bu içerik 926 kez okundu.

Kalıcı Diş Beyazlatma

Kalıcı Diş Beyazlatma işlemi, değişik nedenlerle sararmış ve renk değiştirmiş dişlerin, kişilerin talebine göre birkaç ton açılması için uygulanan bir prosedürdür. Dişlerin mine ve dentin tabakasında oluşan renklenmeler giderilerek kişinin diş sağlığı ve özgüveni yerine getirilmektedir. Sağlıklı ve beyaz dişler güzel bir gülümseme için oldukça önemlidir. Sosyal hayatımızın en önemli güven kaynaklarından biri sağlıklı ve beyaz dişlerdir. Ancak diş gelişimi sırasında meydana gelen yapı bozuklukları, çocuklukta ve gelişim sürecinde kullanılan antibiyotik ilaçlar, içtiğimiz sulardaki flor miktarı, asitli içecek ve yiyecekler diş minesinde renk tonu değişikliği yapılır. Bunun yanında kaplama, dolgu, yaşlılık, eski tip protezler de dişlerdeki renk değişikliğine sebep olmaktadır. Kalıcı diş beyazlatma ile özellikle sigara, puro , alkol gibi alışkanlıkların diş minesinin gözenekli yapısında yer eden organik ve inorganik renk değiştirici etmenleri temizleyerek dişlerin beyazlatılması sağlanır. Diş beyazlatma işleminde iki yöntem bulunmaktadır: birincisi diş hekiminizin ofisinde profesyonel olarak ve kalıcı beyazlatma yapılması ( office bleaching), diğeri ise yine hekiminizin tavsiyesi ile evde uygulayabileceğiniz ev beyazlatma (home bleaching) sistemidir. Kalıcı beyazlatma hedefinde diş hekiminizin uygulayacağı beyazlatma yöntemi daha net sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Klinikte Kalıcı Beyazlatma Yöntemi

Diş hekiminizin ofisinde uygulayacağı beyazlatma yöntemi şu şekilde uygulanır:

  1. Ağartıcı ilaç bu prosedür hakkında deneyim sahibi olan bir hekim tarafından diş üzerine uygulanır.
  2. Uygulama yapılan dişlerin üzerine lazer ışığı belirli bir süre tutulmaktadır.
  3. Lazer uygulanmasının amacı dişlerin lazer ile beyazlatılması değil, beyazlatma amacı için kullanılan jelin aktifleştirilmesini sağlamaktır. Lazer ağartıcı maddede kimyasal bir reaksiyon başlatır. Diş içerisine etki etmez.
  4. Bu işlemler 1 saatten kısa sürmekte ve anında sonuç vermektedir. Ancak istenilen beyazlık seviyesine ulaşabilmek için birden fazla seans uygulanması gerekmektedir.
  5. İşlem bittiğinde sonuç hemen alınır. Prosedür uygulandıktan sonra bir müddet sigara, çay, kahve gibi renk değiştirmeyi kolaylaştıran ürünlerden uzak durulmalıdır.

Evde Kalıcı Beyazlatma İşlemi

Diş hekiminiz tarafından ağız ölçünüz alınarak, diş üzerine geçirilerek kullanılacağınız ince bir lastik kalıp hazırlanır. Hasta, kendisine hazırlanmış bu özel kalıbın içerisine, yine hekiminden temin ettiği ilacı yerleştirerek bu kalıbı dişlerinin üzerine tercihen uykuda takar. Günde takriben 6-8 saat uygulanması tavsiye edilmektedir. Bu tedavinin sonuç vermesi ortalama 1-4 hafta sürmektedir.

Kalıcı Beyazlatma İşlemi Herkese Uygulanabilir mi ?

Beyazlatma tedavisi hemen hemen herkese uygulanabilmekle birlikte öncelikle hekiminizin ağız sağlığı kontrolü yapması gerekmektedir. Dişlerinizde sağlık sorunu varsa öncelikle bu sorunların giderilmesi gerekmektedir. Kalıcı beyazlatma işlemi ileri çürükleri olanlar, ilerlemiş diş eti hastalığı bulunanlar, iltihabi sorunları bulunanlara uygulanmamalıdır. Ayrıca gelişme dönemini tamamlamamış kişilere, gebe ve emziren annelere uygulanması tavsiye edilmemektedir. Diş beyazlatma işlemi sonrasında genellikle az ya da çok hassasiyet görülebilmektedir. Bu hassasiyet geçicidir. Özellikle ilk gün anti enflamatuar özellikli bir ağrı kesici kullanılabilir. En iyi diş beyazlatma ve en ucuz diş beyazlatma kliniklerini bir sonra ki makalemizde okuyabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Emlak Bulma Adresi
Emlak Bulma Adresi