Kimler Taşıyıcı Anne Olabilir

Kendi bebeğini çeşitli sağlık sorunları ya da rahimin olmayışı sebebiyle taşıyamayacak olan ailelerin başvurduğu bir yöntemdir taşıyıcı annelik.

Kimler Taşıyıcı Anne Olabilir
Kimler Taşıyıcı Anne Olabilir seobaz
Bu içerik 547 kez okundu.

Kendi bebeğini çeşitli sağlık sorunları ya da rahimin olmayışı sebebiyle taşıyamayacak olan ailelerin başvurduğu bir yöntemdir taşıyıcı annelik. Bazen çift sperm ve yumurta bakımından sağlıklıdır fakat, rahim problemleri nedeniyle bebeğine kavuşamaz ya da sperm ve yumurta problemlerine de sahiptir ama bebek arzusunu dindiremez. İşte böyle durumlarda çiftler için tek yol taşıyıcı anneliktir. Taşıyıcı anne lik işlemi pratikte tüp bebek işleminin yapılıp bebeğe bakacak anne yerine başka bir kadına transfer edilmesiyle gerçekleşir. Tüp bebek yöntemini ve taşıyıcı annelik işlemini biraz açmak gerekirse;
Rahim sorunu saptanmış, hiçbir şekilde kendi bebeğini doğramayacak durumda olan aileler bir başka kadın ile anlaşır, eğer sağlıklılarsa kendi sperm ve yumurtalarıyla, değillerse başkalarından alınabilecek sperm ve yumurta ile tüp bebek işlemini denerler. Elde edilen sperm ve yumurta tüp bebek yöntemiyle bir araya getirilir ve döllenme gerçekleştirilir. Sağlıklı olan embriyo anne yerine taşıyıcı anne dediğimiz, bebeği doğumdan sonra aileye verecek olan kadına transfer edilir. Bu kadın, ailenin tanıdığı ya da bulabileceği biri olabildiği gibi (arkadaş, akraba vb.), bir ajans tarafından bulunmuş bir kadın da olabilir. Burada önemli olan nokta, doğumdan sonra bebeği aileye geri vermesi ve süreç boyunca tarafların herhangi bir sorun yaşamamasıdır. Bu durumlar ile genelde ajans ilgilenir ve tüm prosedürleri halleder. Fakat bazı durumlarda tüp bebek merkezi sağlık problemlerinden dolayı taşıyıcı anneyi reddetme hakkına sahiptir.
İşte bu yüzden ailenin bulduğu olsun, ajans tarafından aileye verilen olsun, tüp bebek merkezinin listesinde yer alan taşıyıcı anneler olsun, önce sağlık kontrolünden geçirilerek uyumlulukları denetlenmeli, sonrasında ise psikolojik sorun yaşamamak için tedavi ve gebelik boyunca bir psikolog ile birlikte yol alabilecek adaylar tercih edilmelidir.

Kaynak: http://www.yumurtadonasyonu.co

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Uysal ve Vali Şahin İBB birimlerini görev başında ziyaret etti
Başkan Uysal ve Vali Şahin İBB birimlerini görev başında ziyaret etti
İstanbul Nostaljik Tramvayına kavuştu
İstanbul Nostaljik Tramvayına kavuştu