KOLAY YOLDAN ÖZGÜN MOBİL UYGULAMA YAPMAK

KOLAY YOLDAN ÖZGÜN MOBİL UYGULAMA YAPMAK
KOLAY YOLDAN ÖZGÜN MOBİL UYGULAMA YAPMAK Admin
Bu içerik 797 kez okundu.

Teknolojik gelişmelerin hızının yakalanmasının çok zor olduğu şu günlerde, sabit bilgisayar tabanlı uygulamaların yerini artık çoktan mobil uygulamalar almış bulunmakta. Birçok şirket mobil uygulamaların sanal pazardaki değerini ve gelecekte vadettiği parlak yükselişi görmekle beraber, mobil yazılımlar üretmek ve mobil uygulamalar yapmak bazen çok karmaşık ve zor görünebilmektedir. Bu görüşün aksine günümüzde mobil uygulama yapmaya teşvik eden birçok proje bulunmakta. Bunların en öne çıkanı Shoutem, 2008 yılında sahip olduğu kullanıcılarının kendi mobil uygulama ve sosyal platformlarını üretmesi için kurulmuş. Bunu bir adım daha öne taşıyarak sürükle-bırak mantığı ile kullanıcılarının mobil yazılım ve mobil uygulama şeklinde ürettiklerini (iPad, iPhone, HTML5, Android) platforma aktarma ve mobil yazılımın kolay yüzünü ortaya çıkarma işlerini başarmış gibi görünüyor.

Shoutem’de mobil yazılım üretme adımları şu şekilde işliyor;

*Shoutem kullanıcıları tasarımlarına göre en uygun Shoutem modelini seçmekle başlıyor.

*İkinci adım olarak ihtiyaç duydukları mobil yazılım eklentilerini sade haliyle ya da kişiselleştirerek tasarımlarına özgün parçalar ekleyebiliyorlar.

*Son aşamada üretilen mobil yazılım baştan sona kullanılacak ortam için kontrol ediliyor.

Bir örnekte bulunacak olursak, Facebook veya Twitter benzeri bir mobil yazılımda kullanıcı tabanlı bildirim, istek ya da mobil oyun tabanlı eklentiler ekleyebiliyorsunuz. Buna benzer başka bir mobil uygulama olarak Swarm benzeri coğrafi konum tabanlı mobil yazılımda başka kullanıcılardan bildirim almak için çeşitli yazılım eklentileri yapabiliyorsunuz.

Mobil uygulamayı Shoutem’de ilginç kılan başka bir nokta;

Görsel tabanlı mobil uygulamalarda (Instagram, Flickr vb.) birçok özgün yazılım parçaları eklemeniz mümkün kılınabiliyor. Yazılım firmaları bunu genelde yapıyor. Bunların başında,

*Belirlenen süre içerisinde takipçi sayısı ve istatistiği öğrenme,

*Görsel yüklemelerin boyutlarını sınırlama,

*Görselin elde edildiği ilk cihaz bilgilerini kapsama,

*Elde edilen ve yüklenilen fotoğrafın diyafram ve anlık değerlerini gösterme (Flickr),

*Coğrafi konum tabanlı adres belirleme ve haritada gösterme (Google Maps)

*Diğer e-dergi benzeri mobil uygulamalarla kullanıcı tabanlı bağlantı kurma (WordPress eklentisi)

gibi önemli kolaylaştırıcılar mümkün kılınabilmektedir. Elbette bu kadar mobil yazılım ve mobil uygulama konusunda size özgün bir biçimde yardımcı olan bir kolaylaştırıcının bir bedeli bulunmakta. Shoutem ’in başlangıç seviyesi paketini fiyatı 19.90 Dolar’dan başlamakla birlikte, Shoutem yaratıcıları böyle bir fiyatın gerçekten mobil yazılım ve uygulama konusunda kendisini geliştirmek isteyen ve bunu kolay ve özgün yoldan yapmak isteyen kişiler için makul olduğunu düşündüklerini biliyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cengiz Ünder,
Cengiz Ünder, "Yılın En Başarılı Yabancı Genç Oyuncusu" seçildi
Elit U15 Türkiye finallerinde grup maçlarının 2.günü tamamlandı
Elit U15 Türkiye finallerinde grup maçlarının 2.günü tamamlandı