Neden Hindistan'ın tehdit altındaki öldürmeleri durdurmak kolay olmayacak

Geçtiğimiz ay Başbakan Narendra Modi, ineğin korunması adına yapılan cinayet "kabul edilemez" dedi . Yorumları sonrasında saatlerce süren Müslüman bir adamın, arabasında sığır eti taşımakla suçlayan bir kalabalık tarafından öldürüldüğü bildirildi.

Neden Hindistan'ın tehdit altındaki öldürmeleri durdurmak kolay olmayacak
Neden Hindistan'ın tehdit altındaki öldürmeleri durdurmak kolay olmayacak Admin
Bu içerik 616 kez okundu.

 

Bay Modi'nin Hindu milliyetçisi BJP uyarınca, inek kutuplaşan bir hayvan haline geldi ve dini bölümler genişliyor. İneklerin satışına ve katliamına getirilen kısıtlamalar, karışıklık ve uyanıklık uyandırıyor.

Hindistan'da yapılan linç cinayetinde birçok kişi rahatsız oldu. Müslüman erkekler çoğunlukla BJP hükümetinde olan Hindu çeteleri tarafından sığır eti saklanması olduğu iddia ediliyor ve bir davada karışık inançlı çiftlerin elinden kaçmak için öldürüldü.

Haber haberlerinden derlenen verileri kullanarak bazıları, Bay Modi'nin Bharatiya Janata Partisi (BJP) hükümetinin iktidara gelmesinden bu yana bu tür nefret suçlarının arttığını savunuyorlar . Parti şefi Amit Shah, önceki Kongre hükümeti iktidarda iken daha fazla linç olayı yaşandığını söyleyerek bu tür iddiaları reddetti .

Önemli bir gazeteci Hindistan'ın bir "linçokrasi" haline geldiğini söylediğinde, eleştirmenler derhal sosyal medyaya giderek Hindistan'ın mafya ve dini şiddet geçmişine sahip olduklarını ve liberallerin son cinayetlerin ithalatını abarttığını söyledi.

Vahşi Adalet

Bir BJP milletvekili ve köşe yazarı , Hindistan'ın kamu kültürüne "şiddet içeren bir şiddet çizgisi" geldiğini yazdı ve Bağımsızlıktan bu yana, "siyasi şiddet, puanları ayarlama ya da adaleti güvence altına almayı amaçlayan mafya şiddetinin yanıp sönmesi ile tamamlandı " yazdı .

Hindistan'daki en seçkin ve tahrik edici tarihçilerden biri olan Sanjay Subrahmanyam ile Hindistan'daki şiddetin kültürel tarihi hakkında konuştum. Üç şiddet eyleminden birini ayırmak yararlı olacaktır: pogromlar (katliamı hedef alan şiddetli ayaklanmalar ya da etnik ya da dini bir gruba karşı zulüm), mob şiddeti ve sosyal normları savunmak için katledilen cinayetler.

  • Hindistan mafya kuralına mı iniyor?
  • 'Sığır linçlemesi: Hindistan'ın siyasi hayal gücünün başarısızlığı?
  • Hindistan'ın inek koruma uyanıklarına sahip bir gece devriyesi

Bir pogrom sırasında, "çoğunluk topluluğu azınlığı hedef alıyor ve şiddet büyük oranda, orjinal bir tarzda cereyan ediyor" dedi.

"Bunlar da genellikle tekrarlanan olaylar. Bunlar genellikle sistematik seferberlik, hem de sistematik hedeflemeye dayalı olarak hesaplanır. Hepimiz Hindistan'da belirgin örneklerini biliyoruz edilir. ( 1984 anti-Sih ayaklanmalar veya 2002 Gujarat Müslüman karşıtı ayaklanmalar , Örneğin, hukuk ve emir güçleri ya aktif ya da pasif rol oynamaktadır. "

Mob şiddeti, Dr Subrahmanyam, genellikle yasama güçleri zayıf ve dayanaksız olduğu için, uyanık adalet sunmayı talep eden küçük çaplı eylemler içeriyor diyor.

"Bunlar hırsızlarınız ve soyguncularınız, hatta bazen araba kazası olduğunda bir kalabalık topluyor ve sürücüyü linç ediyor. Esasen, bunun sebebi, söz verdiklerini yerine getirmek için kanunun zayıflığı."

Bir akrabası, öldürülmüş Hintli köylü Muhammed Akhak'ın evinde Bisada köyünde bir fotoğraf tuttu;

Resim başlıkMohammad Akhlaq, sığır eti yediğini söylentileri üzerine 2015'te linç edilen bir çiftlik çalışanıydı

"Bu eylemleri yönlendiren insanların çeşitliliğini patolojik bulduğundan şüpheleniyorum, ancak ispat edemiyorum, onlara verdiğim güç duygusunun tadını çıkarıyorum. Psikolojik açıdan normal bir kişinin böyle bir kalabalığa neden olabileceğine inanmıyorum, ancak yakalanabilirler. Nikahsızca. "

Üçüncü tür şiddet suçu bugün Hindistan'da birçok insanı endişelendiren şey.

"Üçüncül bir grup, bir grup muhafazakar sosyal normların hukuka aykırı olsalar bile savunulması gerektiğine inandığı yerdir: Bu, yaptıklarının yasadışı olduğunu bilen insanlardır, ancak yine de haklı olduğunu hissediyorlar "Diyor Dr Subrahmanyam, ABD ve Fransa'da ders veriyor.

" ABD'de genç siyahların linç edilmesi, Hindistan'da kast sınırlarını aşan genç çiftlerin öldürülmesi," cadılar "olarak damgalanan kadınların öldürülmesi ve şu anda yanlış tarafta olanların öldürülmesi olayında yaşanmıştır . Sığır eti sorusunu . "

"Temel olarak, bu cinayetler pogromlara kıyasla küçük çapta, güçlü bir sembolik ve hatta ritüel içeriğe sahipler ve korku yaratmak ve böylece muhafazakar normları güçlendirmek" istiyorlar.

"Hindistan'da olan şey, federal hükümetin ve bazı eyalet hükümetlerinin bunlara göz yummakta ya da onları etkinleştirmek. Tabii ki, bu doğrudan hukukun üstünlüğünü baltalamaktadır."

'Sporadik ve sistemsiz'

Dr Subrahmanyam, böyle bir şiddetin kısmen gerçekleştiğine inanıyor, çünkü siyasi bir parti var ve "bu tür normları savunmak için toplumda faaliyet gösteren Rashtriya Swayamsevak Sangh, Bajrang Dal, Vishwa Hindu Parishad gibi bir grup militan Hindu grubu var. Birçok Müslüman toplumda aynı tür varlıklar var ve bu şekilde de hareket ediyor ".

Haziran ayında Haryana'da 16 yaşındaki bir Müslüman çocuğun öldürülmesiyle bağlantılı olarak dört kişi tutuklandı

Image captionHaziran ayında 16 yaşındaki bir Müslüman çocuğun öldürülmesiyle bağlantılı olarak dört kişi gözaltına alındı

Dr Subrahmanyam, "şiddet kullanan ve sistematik olmadığı için, ancak yasalara ve adil süreçlere duyulan toplumsal güveni arttırarak uygulanabilir" bu şiddeti sona erdirmenin çok zor olduğunu açıkladı.

Ayrıca, şiddeti, "esasen yasayı uygulayarak ve faillere örnek cezalar vererek ele alınabilir; bunlar, sistematik şiddet biçimidir ve bunları üreten örgütlerin tiplerini tespit edebilir ve gözlemleyebilir".

"Ancak soru şu: Kim koruyucuları korur?"

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“İki insan iki kader” Kitabı Yazarı Hüseyin Koçarslan'dan Açıklama
“İki insan iki kader” Kitabı Yazarı Hüseyin Koçarslan'dan Açıklama
Gişe bekçileri hırsızları için yolda devriye
Gişe bekçileri hırsızları için yolda devriye
istanbul escort