Özel Röportaj: ABD Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Yunanistan'ın Geleceği Üzerine

ABD'nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Yunan-Reporter kurucusu Anastasios Papapostolou ile ABD-Yunanistan ilişkilerini, terör tehditlerini ve ayrıca Akdeniz'deki turizm, finans ve enerji alanındaki Amerikan yatırımlarını görüşmek üzere oturdu.

Özel Röportaj: ABD Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Yunanistan'ın Geleceği Üzerine
Özel Röportaj: ABD Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Yunanistan'ın Geleceği Üzerine Admin
Bu içerik 500 kez okundu.

 

ABD 'nin Atina Büyükelçisi Geoffrey R. Pyatt Yunan Muhabiriyle yaptığı özel röportajda, "Yunanistan'ın en önemli Amerikan hedefi, ülkenin bu korkunç yedi yıllık ekonomik krizden başarıyla çıkmasını sağlamaktır" dedi.

8 Eylül tarihinde Atina konutunda konuşan Bay Pyatt, Yunanistan'ın ekonomik düşüşünün "dedemlerin konuştuğu şey olan Amerikan Büyük Bunalım ile aynı seviyede olduğunu" kaydetti. Deneyimli bir diplomat, toparlanma sürecinin başladığına olan güvenini dile getirdi. . Pyatt, "NATO müttefiklerinden olduğun için Amerika Birleşik Devletleri Yunanistan'ın bu çabadaki başarısı ile ilgileniyor" dedi.

Mevcut ekonomik kriz boyunca mevcut ve önceki hükümetlerin Washington'la çok güçlü bir şekilde etkileşime girdiğini vurguladı. "ABD, Yunanistan'ın başarısı konusunda bir menfaat sahibi olduğumuzun farkına vardı; bu da reformu teşvik etmek, Amerikan iş dünyasıyla ticaret yapmak ve yatırım ilişkisini artırmak için çalışmak için Yunan hükümeti ile çalışmak zorundayız. sürdürülebilir "diyen Pyatt,

Tam röportajı izle

Yunanistan için İki Partili Destek

ABD Büyükelçisi, Washington'daki Yönetim değişikliğinin Yunanistan'la olan stratejik ilişkiyi değiştirmeyeceğini vurguladı. "ABD, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar'da, ittifakımız için, Yunanistan'da yaptığımız şey için güçlü iki partili destek var" dedi. Bununla birlikte, yeni personel pozisyonuna girerken, bazı değişiklikler ve bazı yeni vurgu alanları olacağını kabul etti. Yetkili, "Fakat pratik bir mesele olarak şu anda ikili ilişkiler açısından büyük ölçüde bir süreklilik var" dedi.

Terörle Mücadele: "Oyunun adı uyanıklıktır"

Yunanistan'ın karşılaşabileceği olası terör tehditleri hakkında konuşan ABD Büyükelçisi, iki ülke arasındaki kolluk kuvvetleri ve istihbarat ilişkisine övgüde bulunmakla birlikte, Yunanistan'ın "terör tehdidine karşı muaf değil" uyarısında bulundu. Yunanistan, diğer Avrupa ülkelerinde de aynı zayıf noktalara sahiptir, ancak "sorun, Yunanistan'ın, yüzyıllardır olduğu gibi, Avrupa'nın arka kapısı olması nedeniyle daha akuttur. Burası kaleye. Zorlukların en acil olduğu yer burası "dedi.

Ancak Yunanistan, güvenli bir ülke olduğunu vurguladı. "Bu, Amerikalıların ziyaret etmesi için güvenli ve harika bir yer" diye vurguladı.

ABD yatırımları

Pyatt, Amerikalı şirketler ile Yunan Diasporası'nın Yunanistan'daki yatırım fırsatlarında gösterdiği ilgiden dolayı teşvik edildiğini söyledi. Bankacılık sektöründen enerji, inşaat ve turizm "potansiyel sınırsız". Ancak yetkili, hükümetin olanaklı ortamı yaratması gerektiğini vurguladı.

Büyükelçi, Calamos Investments'in Exin grubu aracılığıyla Etniki sigortasında yaptığı son yatırıma övgüde bulundu. Ayrıca Pyatt'a göre "iki NATO ülkesinden yatırımcıların elinde kalmasını istediğimiz stratejik açıdan önemli bir varlık" olan Syros'un tersanesi satın almak için iki Amerikalı şirketin ilgisine de değindi.

Çin yatırımları

ABD'li üst düzey ABD'li diplomat, ABD'nin Yunanistan'daki Çin yatırımlarına karşı olduğu görüşünü reddetti. Bununla birlikte, önemli şey şeffaflık olduğunu söyledi.

"Pasaport hakkında yatırımcıların karakterinden daha az endişeleniyorum. Bu tanınmış şirketler, kurulu modada faaliyet gösteriyorlar mı? "

"Dürüst bir rekabet varsa ve bir Fransız şirketi, bir Alman şirketi veya hatta bir Çin şirketi olursa, sorun değil. Endişelendiğim şey şeffaflığın olmadığı zamandır "dedi.

"Geçenlerde Yunanistan'a bu yüksek standartlara uymayan ülkelere yatırım yapan başka ülkeler de var" diye belirtti.

Kuzey Amerika'da Amerikan Odaklılık

Yetkili, "ABD'nin Yunanistan'ı Balkanlar'a nasıl bağladığı için özellikle önemli olan kuzey Yunanistan'la olan ilişkileri üzerinde daha fazla çalışılması gerekiyor."

Pyatt, kuzey Yunanistan bölgesinde bir şekilde ABD'nin ayrıldığı endişesinin bulunduğunu kabul ediyor.

"Açıkçası bir sürü Rus yatırımı, bir çok Rus faaliyeti var. Bu yüzden alternatifler bulabilmek için çalışıyordum. Böylece Kuzey Yunanistan'daki insanlar, Birleşik Devletlerin bu stratejik bölgeye girmeye devam edeceğini anlıyor "dedi.

Enerji

Kuzey Yunanistan, bir enerji merkezi olarak da önemlidir. Tadiç, Trans Adriyatik Boru Hattı'nın (TAP) stratejik önem taşıdığını ileri sürdü.

"Atina'daki birçok insan, Yunanistan'ın Trans Adriyatik Boru Hattı ile yaptığı işin kapsamını, hırsını ve stratejik etkisini anladığını sanmıyorum. Bu harika bir projedir, "dedi Pyatt.

Amerikan karşıtlığı

Pyatt, Yunanistan'da son on yıllar boyunca hakim olan bir Amerikan karşıtlığı duygusundan endişe edip etmediğini sorduğunda, "bu söylemin bazıları hakkında fazla endişelenmeyin" diyor.

Yetkili, hükümetin ve halkın geçmişin mirasından bir kısmıyla uğraşmaya karar verdiğini söyledi.

Başbakan Alexis Tsipras ve Yeni Demokrasi lideri Kyriakos Mitsotakis, "Amerika'yı iyi bilen ve asla anti-Amerikancılığa siyasi bir strateji olarak katılmayacak olan iki büyük siyasi liderle anlaşma şanslı olduğunu da belirtti. çünkü artık çalışmıyor. "

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“İki insan iki kader” Kitabı Yazarı Hüseyin Koçarslan'dan Açıklama
“İki insan iki kader” Kitabı Yazarı Hüseyin Koçarslan'dan Açıklama
Gişe bekçileri hırsızları için yolda devriye
Gişe bekçileri hırsızları için yolda devriye
istanbul escort