Prekast cephe kaplama, tasarımda sınır tanımıyor

Prekast cephe kaplama, tasarımda sınır tanımıyor
Prekast cephe kaplama, tasarımda sınır tanımıyor Admin
Bu içerik 2089 kez okundu.

Son yılların en çok tercih edilen dış cephe kaplama yöntemlerinden olan prekast cephe kaplama sistemi, 40 yıl önce Amerika ve Avrupa’da kullanılmaya başlamış olup, Türkiye’de 15-20 senedir uygulamaları başlamıştır ve halen birçok şehirde birçok büyük projede prekast cephe kaplaması bir numaralı tercih edilen dış cephe kaplamasıdır.

Dış cephe kaplama sistemleri arasından dayanıklılığı, hafif olması, bakım gerektirmemesi ve her tasarıma uygun esnek yapıda olmasıyla sıyrılmaktadır. 1,5-2 cm kalınlığında püskürtme yöntemiyle dökülen prekast cephe panelleri, panel arkasına yerleştirilen çelik karkas taşıyıcı sistemi ve montaj sırasında hizalamaya yarayan ve paneli ankraj üzerine sabitlemeye yarayan halfen kanalları ile birlikte üretilmektedir.

İçeriğinde ihtiva ettiği beyaz çimento ve silis kumu dışında cam elyaf ve polimer içeriği ile hem dayanıklı hem de hafif bir dış cephe kaplama malzemesi oluşturmaktadır. Ayrıca A1 sınıfı yanmaz materyalden üretildiği için ısıya karşı oldukça dirençli olan prekast cephe elemanları, yangın yönetmeliğine uygun şekilde üretilmektedir.

Sandviç panel şeklinde de üretilebilen prekast cephe panelleri, şantiyelerde oluşabilecek duvar örme ve dış cephe yalıtımı masraflarını da düşürerek maliyetlere olumlu şekilde etki eder.

Prekast betonun dökümü, şantiyede değil fabrikada yapıldığı için kalite kontrolü çok daha iyi yapılır ve işçilik tam anlamıyla kontrol edilir durumdadır. Ayrıca prekast malzemeleri üretmek için hazırlanan kalıplar defalarca kullanılarak, donanım ve malzemeden tasarruf edilmesini sağlamış olur.

Yağmur, kar gibi dış etkenlere karşı oldukça dayanıklı olan prekast, ısı ve ses geçirgenliği bakımından da oldukça düşük seviyelerdedir. Ayrıca montaj sonrası yapılan mastikleme işlemi ve fitil uygulamasından sonra su yalıtımı konusunda da uzun yıllar boyunca garantilidir.

Mimarların prekast tercih etmesindeki en önemli sebeplerden bir tanesi de, prekast ile yapılabilecek tasarımlarda bir sınır bulunmamasıdır. Çoğu dış cephe kaplaması yöntemi, konu tasarıma geldiğinde sınırlara takılırken, prekast sisteminde hemen her tasarım projelendirilebilmekte ve hayata geçirilebilmektedir.

Prekastın kullanım alanları çok fazladır. En genel kullanımı olan binaların dış cephe giydirmesi dışında, istinat duvarlarında, ses yalıtımında, metro tünellerinin duvarlarında, ısı ve ses yalıtımı işlerinde, kanalizasyon ve su borularında ve yağmur kanallarında, peyzaj mimarisinin birçok alanında vb. gibi yerlerde kullanılabilmektedir. 

Prekast dış cephe kaplama prekast cephe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
prekast cephe     2017-01-11 Mimarların prekast tercih etmesindeki en önemli sebeplerden bir tanesi de, prekast ile yapılabilecek tasarımlarda bir sınır bulunmamasıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Emlak Bulma Adresi
Emlak Bulma Adresi