'Rusya olmadan çoğu uluslararası sorun çözülemez' - Fransa Cumhurbaşkanı Macron

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya'daki G7 zirvesinde bazı uluslararası sorunları çözmek için Rusya ile diyalogun önemini kabul etti. Açıklamada Pazartesi günü Paris'teki Vladimir Putin ile görüşmesinden önce geldi.

'Rusya olmadan çoğu uluslararası sorun çözülemez' - Fransa Cumhurbaşkanı Macron
'Rusya olmadan çoğu uluslararası sorun çözülemez' - Fransa Cumhurbaşkanı Macron Admin
Bu içerik 701 kez okundu.

 

Macron , " TASS tarafından belirtildiği üzere, birçok uluslararası sorun Rusya olmadan çözülemez" dedi. Cumartesi günü tamamlanan Sicilya'daki G7 liderlerinin iki günlük toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında Moskova ile konuşmanın gerekliliğini vurguladı.

Fransız lider , Rusya ile " talep eden bir diyalog" arayacağına dikkat çekti ancak "hala diyalog kurmak anlamına geliyor." Dedi .

Rusya'nın Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile Paris'te yaptığı görüşmede görüşülmesi gereken konular arasında, Rusya'nın katılımını talep eden belirli konular üzerinde durulduğunda, Suriye ve Ukrayna'daki durumlara vurgu yaptı.

"Ben Versailles toplantısında Suriye'deki durumu görüşeceğim" dedi ve krizin kapsamlı bir siyasi yaklaşımla çözülebileceğini de sözlerine ekledi.

Fransa cumhurbaşkanı, Ukrayna çatışmasını da görüşmek üzere yakın gelecekte Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa'nın da bulunduğu Normandiya formatında bir toplantı düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Macron , doğu Ukrayna için barış için bir yol haritasını ortaya koyan "Minsk anlaşmalarının uygulanması ile ilerlemek gerektiğini" söyledi.

Macron'a göre, Rusya'ya uygulanan yaptırımlar Ukrayna krizi üzerine dayatıldı ve Moskova'nın içerdiği iddia edilen müdahalenin durumu çözülünceye kadar devam etmesi gerekiyor.

Minsk anlaşmasına olan bağlılığını vurgularken, çelişkinin tarafı olmaktan kaçınılmaz olan Rusya üzerindeki yaptırımlara bu yılki G7 zirvesinde değindi.

Uluslararası müdürler, yaptırımları yerine getirme ve hatta onları genişletme ihtiyacını kabul etmekle birlikte, terörizm gibi uluslararası meselelere ilişkin Moskova ile daha fazla işbirliğinin önemini vurguladılar.

Rus cumhurbaşkanı, uluslararası meseleler ve ikili ilişkiler de dahil olmak üzere çok çeşitli konuları görüşmek üzere 29 Mayıs'ta Fransız meslektaşının davetiyle Paris'e varacak.

Putin, 7 Mayıs'ta Fransa Cumhurbaşkanı seçilen ve seçimlerin ikinci turunda Marine Le Pen'i yenerek Macron'la ilk kez tanışacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“İki insan iki kader” Kitabı Yazarı Hüseyin Koçarslan'dan Açıklama
“İki insan iki kader” Kitabı Yazarı Hüseyin Koçarslan'dan Açıklama
Gişe bekçileri hırsızları için yolda devriye
Gişe bekçileri hırsızları için yolda devriye
istanbul escort