Solucan Gübresi Üretimi

Solucan Gübresi Üretimi
Solucan Gübresi Üretimi Admin
Bu içerik 1976 kez okundu.

 

            Ne iş yapabilirim derdine son bulduracak bir iş fikriyle karşınızdayız.T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ nın son yıllarda kimyasal gübreyi terk edip organik gübreye yönelen politikaları sonucunda solucan gübresi üretimi ülkemizde yeni ve hızlı gelişmeye başlayan bir sektör olarak piyasada kendine yer buldu. Özellikle başlangıç için büyük sermaye gerektirmemesi, çok fazla çalışan istihdamı gerektirmemesi, gübre üretiminin uygun koşullar sağlandıktan sonra hayli kolay olması ve Devletin de organik tesis kuranlara sağladığı hibeler gibi sebeplerden ötürü ülkemizde peşi sıra solucan gübresi üretimi tesisleri açılmaktadır. Bu yazımızda solucan gübresinin özelliklerinden, nasıl üretim yapıldığından ve ayrıca üretim tesisinin nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğiz.

 

            Öncelikle bilinmesi gerekir ki solucan gübresi üretiminde her solucan kullanılamamaktadır. Özellikle kırmızı Kaliforniya solucanı Eisenia ve Foetida ve Eisenia Andrei cinsi solucanlar solucan gübresi üretiminden oldukça rağbet gören solucan türleridir. Türkiye’de bulunan solucanlar yediklerinin ancak yüzde onunu dışkılamalarına rağmen bu tür solucanlar yedikleri besinlerin yüzde doksana yakın kısmını dışkıladıkları için üreticiler tarafından çok daha avantajlı bulunmaktadır.

 

            Çok sermayesiz ticaret faaliyetlerinden  biri olan Solucan gübresi üretiminin tercih edilme sebeplerinden bir diğeri de solucanlar için herhangi bir hammadde ihtiyacının olmamasıdır. Herhangi bir maliyeti olmayan büyükbaş hayvan gübreleri veya evsel atıklar değerlendirilebilir.

 

            Peki solucan gübresi üretim tesisini nasıl ne verede kurmak gereklidir? Bu tesisleri açık veya kapalı alanda kurulabilmektedir. Eğer küçük çaplı bir üretim düşünüyorsanız veyahut da deneme amaçlı yapıyorsanız kutu, sandık veya kasalarda yapılan üretimi tercih edebilirsiniz. Yine maliyeti düşük olan ancak daha fazla alan gerektiren sıralı yığın veya toprak zemini kazarak hazırlanan yataklarda da üretim yapmak oldukça kolaydır. Eğer ticari olarak daha büyük bir üretim tesisi düşünüyorsanız; otomatik besleme kapakları olan yatakları veyahut yerden yüksek hareketli ve besleme kapaklı yatakları kullanmanız daha uygun olur.

 

               Solucan gübresi üretimi karlı mıdır? Hammaddesinin olmaması, çok fazla çalışan gerektirmemesi ve organik tarıma olan rağbetin her geçen gün artması nedeniyle pazar talebinin fazla olmasından dolayı genel olarak karlı bir iş olduğu söylenebilir. Ancak her işte olduğu gibi solucan gübresi üretimi konusunda öncelikle ayrıntılı bilgi sahibi olunarak siz de kolayca Devlet desteği ile beraber solucan üretim tesisi kurabilir ve ticari olarak kar elde edip; aynı zamanda topraklarımızın kimyasal gübreden arındırılıp temizlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.Eğer bir solucan gübresini nasıl üreteceğinizi anladıysanız,şahıs şirketi kurmak ile ilgili konumuza da gözatabilirsiniz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli'de Bursa Caddesi trafiğe açıldı
Denizli'de Bursa Caddesi trafiğe açıldı
Cüneyt Çakır, Rusya'ya gitti
Cüneyt Çakır, Rusya'ya gitti