Son Yılların En Popüler Meyvesi Chandler Cevizi

Son Yılların En Popüler Meyvesi Chandler Cevizi
Son Yılların En Popüler Meyvesi Chandler Cevizi Admin
Bu içerik 1127 kez okundu.

Yerli ve diğer yabancı ceviz çeşitlerine göre büyük bir avantaja sahip olan chandler ceviz çeşidi özellikle son yıllarda ülkemizde bahçelerde yer almaktadır. Gerek verim açısından gerekse dayanıklılık açısından büyük üstünlüklere sahip olan bu çeşit özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya ceviz pazarında iyi bir konumda bulunmasını sağlamaktadır.

Uygun yetiştirme koşul ve çevresinde yetiştirilen chandler ceviz ağacı çeşidi ile yüksek verimler almak kaçınılmaz olmaktadır. Bu denli öneme sahip olan bu çeşit aynı zamanda üst düzeyde kaliteli meyveler vermektedir.

Chandler Ceviz Fidanı Yetiştirme Koşulları

Chandler çeşidi, ilkbahar ve sonbahar mevsimleri ile gelen donlardan en minimum düzeyde etkilenen bir çeşittir. Bu yüzden donlardan dolayı oluşan ürün kayıpları bu çeşit için neredeyse söz konusu olmamaktadır.

Chandler ceviz fidanı, deniz seviyesinden 1100 metre yükseklikten az olan her bölgede yetiştiriciliği söz konusu olmaktadır. Aynı zamanda 700 saat soğuklanma ihtiyacı duymakta olan bu çeşit, kış korunmasına da erken girdiği için neredeyse mevsim şatlarından hiç etkilenmemektedir.

Chandler ceviz fidanı dikim işleminden önce dikim yapılacak olan bölgenin toprak analizi yapılması ve topraktaki organik materyalin uygun düzeyde olup olmadığı ölçülmelidir. Uygun düzeyde olmayan toprakların zenginleştirilmesi özellikle ilerleyen zamanlarda alınacak verim için önemli boyutta etkisinin olduğu bilinmektedir.

Chandler Ceviz Fidanı Dikimi Yapılırken Uyulması Gereken Bazı Durumlar

Chandler ceviz fidanı, gerekli yetiştirme koşullarına uygun bölgelerde doğru tekniklerle dikilir ise ilerleyen dönemlerde diğer çeşitlerden daha fazla seviyede verim alınması kaçınılmaz olacaktır.

Chandler ceviz fidanı, koridor dikim sistemine uygun olan bir çeşittir. Bu dikim sistemine göre 5 metre sıra aralığı ve 7 metre sıra üzeri mesafeleriyle dikilmesi verim açısından önemli bir yere sahip olmaktadır.

Aynı zamanda ceviz ağaçları için kullanılan tozlayıcı çeşitlerin verim açısından sağladığı olumlu katkılar günümüzde bilinmektedir.Chandler için önerilen tozlayıcı çeşit, franquette cevizi olmaktadır. Bu çeşidi, her 15 ya da 20 chandler ceviz fidanı arasına dikerek uygun tozlanmanın sağlanmasında büyük bir başarının yine elde edilmesi söz konusu olmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli'de Bursa Caddesi trafiğe açıldı
Denizli'de Bursa Caddesi trafiğe açıldı
Cüneyt Çakır, Rusya'ya gitti
Cüneyt Çakır, Rusya'ya gitti