Taliban bölgesi: Afganistan'da militanların yaşadığı hayat

Taliban, ABD liderliğindeki istilalardan tahliye edilmelerinin üzerinden on altı yıl sonra Afganistan'ın sınırlarını kontrol etmek için savaştı. Ülke çatışmada yatıyor ve son aylarda bir dizi kanlı saldırı var. Güneyde önemli şehirler şimdi Taliban toprakları. BBC'nin Auliya Atrafi, militanların Helmand eyaletindeki cephe hattından dört gün sonra kendi kontrolündeki yaşamı izlemek için davet ettikleri görülüyor.

Taliban bölgesi: Afganistan'da militanların yaşadığı hayat
Taliban bölgesi: Afganistan'da militanların yaşadığı hayat Admin
Bu içerik 795 kez okundu.

 

Sangin kasabasında iki düzine erkek, büyük bir çamur bileşiğinde çapraz bacaklı oturuyordu. Dolunayda, siyah turanlar güneş yanıkları üzerine derin gölgeler çekerler.
Bunlar Taliban'ın özel kuvvetleriydi; Kırmızı Birim. Komutanı Mutlam Taqi'yi dinleyerek savaş hikayelerini anlatan M4 makineli tüfekleriyle hafifçe kızdılarken sessizce oturdular. Gece görüş alanlarına sahip olan M4'ler, Helmand eyaletinin yaklaşık% 85'inin daha az silahlı Afgan güçlerinden yakalamış olmasının ana nedenlerinden biriydi.
Fakat bu zaferler, Taliban liderlerine beklenmedik bir meydan okuma sunmuştu.
Şimdi yönettikleri insanlar on yıldan fazla bir süre hükümet hizmetleri ile yaşıyordu. Okullar, hastaneler, gelişme sakinleri kendilerine alışmıştı. Peki, bir grup tamamen topraklara odaklanmaya odaklanmış olabilir, bu da bölgeyi yönetmeye teşebbüs edebilecek birine dönüşebilir mi?

Taliban kim?
Radikal İslamcı Taliban hareketi Sovyet-Afgan savaşı izleyen iç savaş sonrası 1996 yılında Afganistan'da iktidara süpürüldü ve beş yıl sonra ABD öncülüğündeki işgalinin tarafından görevden alındı
İktidarda, kamusal infazlar ve amputasyonlar gibi şeriat yasasının vahşi bir versiyonunu dayattılar ve kamu yaşamında kadınları yasaklamışlardı
Erkekler, her şeyi örten burka giymek için sakal ve kadın yetiştirmek zorunda kaldı; Televizyon, müzik ve sinema yasaklandı
El Kaide liderlerini devirden önce ve sonra korudu - o zamandan beri bugün devam eden kanlı bir ayaklanma mücadele ettiler.
2016'da Afgan sivil kayıpları yeni bir seviyeye geldi - BM tarafından büyük ölçüde Taliban'a atfedilen artış
hat
Taliban topraklarındaki ziyaretimizi ayarlamak aylar aldı. Uluslararası medyaya sahip bir gazetecinin böyle bir erişimi temin ettiği yıllardı. Ancak Mayıs ayı ortasında, motosiklette bir oğlanın ardından Gereshk'deki cepheyi geçtik. Ana Kabil-Herat karayolu üzerinde Kandahar'a doğru sürdük.
Bir Afgan Ulusal Ordusu görevinden hemen sonra, çocuk aniden sola dönerek karayolu geride bıraktı ve dağınık yerleşim yerlerine girdi. Tesettürlü bir üs kuran iki Taliban muhafızına teslim etti. Biri bizimle arabada otururken diğeri ise motosikletle Zanbulai bölgesine doğru yola çıktı.
İşte, bizi bekliyor. Taliban özel kuvvetlerinin başı Mollah Taqi idi. Adamlarından oluşan bir grupla durdu, hepsi sofistike silahları emziriyor.
Ziyaret boyunca, gördüğümüz şeyleri kontrol eden bir Taliban medya ekibi eşlik ediyordu.
Afyonla ilgisi olan herhangi bir şeyi filme almamıza izin verilmedi. Afyon ticareti bu bölge ile eş anlamlıdır - Afganistan dünya afyonunun% 90'ını üretir ve Taliban'a fon sağlamada yardım eder.
Medya başkanını, "Odadaki bir fil" in İngiliz konsepti olan Asad Afgan'a açıklamaya çalıştım. O elini omzuma koydu ve: "Afyon bizim ekonomik zorunluluğumuz, fakat biz sizin kadar yapmanızdan nefret ediyorum" dedi.
Gerçek şu ki Taliban uyuşturucudan sağlanan paraya ihtiyaç duyuyor - silah satın alıyor ve kavga etmeye yardım ediyor.

Taliban yönetimiyle ilk karşılaşmamız piyasaya çıktı. Sangin on yıldan fazla şiddetli bir tartışmaya maruz kaldı - yüzlerce İngiliz, ABD ve Afgan birliği burada hayatını kaybetti ve nihayet bu yılın Mart ayında Taliban'a düştü.
Eski Sangin çarşı kentin savaşında düzleşmişti. Doğrusal olarak değiştirme, tente ve kutu denizi boyunca yürüdük. İki adam yemek yerinde dururken tartışıyorlardı.
"Okuyamıyorum!" Dükkân sahibi Haji Saifullah'ı bağırdı. "Bisküvilerin güncelliğini kaybettiğini nereden bilebilirdim?" Türbesiyle kıpırdadı, gergin bir şekilde bir yana itti.

Diğer adam Sangin'in Taliban belediye başkanı, Noor Muhammed'di. Hacı Saiflah'a üç gün hapse atılmasını ve para cezasına çarptırılmasını emretti.
Belediye başkanının listesindeki bir sonraki bölümde petrol konteynırları, sözü edilen galonun altına dökülüp değişmediğini kontrol etti. Sonra doktor olduğunu iddia eden ancak kimden şüphelenenlere yalan söylediği için muayene geldi.
Daha sonra Taliban'ın fiili başkenti Musa Qala'ya gittik. Kasabanın hemen gerisinde, kuru bir nehir yatağında kurulu bir çarşıda durduk.

Musa Qala, afyon ticareti ile ünlüdür ancak bölge için ticari bir yaşam çizgisidir. Yatırımcılar Afgan-Pakistan sınır bölgelerinden buraya kadar geliyorlar.
Çarşıda, motosiklet, inek, dondurma ve mühimmat gibi daha az konvansiyonel eşya satın alabilirsiniz.
AK47 için kurşunlar her biri 25 sent (15p) idi. Rus makineli tüfek için kurşunlar her biri 40 sent, ancak 15 cent'e düşürüldü, çünkü mağaza memuruna göre, birçoğu Afgan güvenlik güçlerinden yakalandı.
Mermiler piyasada satışa
Image caption
Musa Qala'da piyasada satılık mermiler
Taliban'ın Sangin'deki sağlık, emniyet ve ticaret standartlarına odaklanması şaşırtıcı olsa da, Musa Qala'da daha birçok keşif bizi bekliyordu. Taliban'ın başkenti olmasına rağmen, okul ve hastane hala Kabil'deki hükümet tarafından finanse ediliyordu.
Çatışma hakkında daha fazla bilgi:
Afgan askeri Taliban mücadelesindeki gelgidi değiştirebilir mi?
Dünya güçleri Afganistan'ın yeni 'Büyük Oyun'
Helmand için savaşta güvensizlik ve korku
Afganistan'daki İngiliz askeri ölümleri: Tam liste
Hükümetin Musa Qala eğitim müdürü Abdul Rahim, "Hükümet son zamanlarda denetimlerini yaptı; okullarımız resmen kayıtlıydı; bir yıl boyunca kilitli maaşlarımız daha sonra serbest bırakıldı" dedi.
Taliban'ın devlet müfettişleriyle herhangi bir problem yaşamadığını ve sistemin çalıştığını söyledi.
"Hükümet bize kırtasiye ve her şeyi veriyor, hükümet iznini uyguluyoruz ve Taliban'ın da onunla ilgili bir problemi yok" dedi.
Musa Qala'daki okulda bir sınıf
Resim yazısı
Kızlar ilköğretim eğitimi alıyor, ancak bu okullar bittikten sonra Taliban yönetimi altındaki çocuklar için
Ancak her şey düzgün çalışmıyordu. Afganistan'da, ABD Yardımı'na göre, okullara kayıtlı öğrencilerin yaklaşık% 40'ı kadın. Musa Qala'da değil. Taliban'ın başkentinde yaklaşık 12 yaş üstü hiçbir kız eğitilmiyordu. Ancak çok muhafazakar bir alan olduğu için, burada kızlar Taliban el koymadan önce eğitimden mahrum bırakıldı.
Bu arada, çocuklar için, yeterli miktarda temel malzeme yoktu.
Bir öğrenci olan Dadul-Haq, "Okulumuzun çalışma şekli güvenlik alanında olduğu gibi iyi, ancak bir sorunumuz var ve yeterince kitabımız yok" dedi. "Bir öğrencinin matematik eksikliği, diğer kimyası - tüm öğrencilerin aynı kitapları yok."
Eğitimde, en azından Taliban'ın, daha önceki rejimlerinden ziyade, en azından erkekler için eğitim alanına daha fazla girmelerine izin vererek geçici olarak deneyler yürüttüğü beni düşündü. Onların altında, 2001'den önce, daha az sayıda erkek okula kırsal kesimde gitti. Ancak Sangin'deki bisküvi satıcısı Haji Saifullah gibi deneyimler, kırsal Afganların eğitim ve okur yazarlıklarının şart olduğunu anlamıştı. Atalarından korktuğu gibi sizi bir kâfir haline getirmiyorlar.
Artık Taliban, çağdaş dünyayla sonsuza kadar savaşamayacaklarını fark etmiş görünüyor, bu nedenle bazıları kendi koşullarıyla ona katılmayı seçmişlerdi.
Yol kenarında dükkanlar
Resim yazısı
Elektrik, Helmand'daki insanlar şimdi kullanılıyor
Taliban'ın medya koordinatörü Asad Afgan, sözlerini yerine getirmek için bir atasözü kullandı. "Ateş evimizi yakmış olabilir, ancak duvarlarımızı daha da güçlendirdi" dedi. Taliban'ın kendilerini modernleşmeden soyutlayan geçmiş hatalarından öğrendiği anlamına geliyordu.
Birçoğu, Taliban'ın, sınırlı özgürlükleri olmasına rağmen, kontrol ettikleri kırsal alana bir miktar güvenlik sağlamış olduğunu söylüyor. Birlikler ve militanlar arasındaki yıllarca savaş alanlarında artık ticarette dramatik bir artış görülüyor. Birçok kişi Taliban'ın hızlı fakat fayanslı adalet sistemini, yolsuzluk ve himaye bulaşmış olan eski yönetimlere tercih ettiğini söylüyor.
Taliban yapısı
Profil: Taliban şefi Mevlevihanesi Hibatullah Akhundzada
Baldan Para : İstihbaratın kendisine nasıl para sağladığı konusunda uzman görüşleri
Taliban'ın kurucusu Molla Ömer öldükten sonra ne oldu ?
Okul gibi devlet tarafından finanse edilen ancak Taliban tarafından yönetilen ilçe hastanesini ziyaret ettik. Bu, 120.000 kişiye hizmet etmek için hazırlandı, ancak pek çok temel özelliği yoktu. Bir bayan doktor yoktu; Ne bir pediyatri uzmanı vardı. Göğüs röntgeni çekmek bile mümkün değildi.
Taliban, kadınları ağırlamak için, kadın personel tarafından işletilen ayrı bir tesis inşa etmişti.
Bir doktor ikili sistemin bir sorumluluk boşluğu yarattığını ve yolsuzluğa kapı açtığını söyledi. "Geçtiğimiz altı ay içinde bana sadece hastane personelinin de ödenmedi" dedi.
"[Hükümet] amirleri kağıda gerçeğe dönüşmeyen şeyleri yazarlar .. Üç aydır ilaçlarımız bir aydan fazla sürmez ... çünkü bazen Taliban gelip kendi başına ilaçlar istiyor" dedi.
Taliban'ın sağlık memurlarından Attaullah'a bir kadın hemşireyle görüşebilirsek sorduk, ancak reddetti.
Kocası ona görüşmesiyle ilgili herhangi bir problem yaşamadığını söyledi ancak Attaullah şöyle dedi: "Röportaja izin verme ve sorumluluğu bırakma hakkın.
"Kadınlarla görüşmeler yapsaydık, hükümet ve bizim aramızdaki fark ne olurdu?"
Taliban bölgesinde bulunduğum dört gün boyunca, sadece kliniklerdeki kadınları gördüm ve erkek akrabaları tarafından etrafa nakledildi. Ancak burada erkekler kadınları evde görmeden görmeyi tercih ettiler. Taliban burada olmasa bile, işler çok farklı olmayacak gibi görünüyor.
Bazı faaliyetler sınırlıydı. Musa Qala'da, güvenlik ve dini nedenlerle cep telefonlarını ve İnternet'i kullanmak yasaklandı - Taliban medya görevlileri telsizle iletişim kurdu. Müzik aletlerinin filme alınması ve çalınmasına da izin verilmiyor. Bir genç bana, Bollywood filmi izlemek için 40 kirpik çekildiğini söyledi.
Taliban, çoğunlukla cinsel istismarla sonuçlanabilecek genç erkeklerin katıldığı bachabaze - dans partilerini kırdı. Taliban'ın hukuki süreci telin ve rüşvetin karışımı ile etkilenebileceği halde, eşcinsellik konusunda da zorlanıyorlar.
Musa Qala'da reklam dentiliğini imzala
Resim yazısı
Sadece geçmişte Taliban'ın altındaki afişleri görmediniz.
Çelişkiler var. Örneğin, film çekmenize izin verildi. Taliban'ın bu tür görüntüleri yasakladığı günlerden bu yana, diş kliniklerinde reklam veren Batılı kadınların resim içeren reklam panolarından geçtik.
İnternet yasağına rağmen, dış dünyayla bağlantı kuran kablosuz bağlantı noktaları var. Türk ve Hint dizileri birkaç hayranını küçük uydu antenlerine bağlı televizyonlar var.
"Taliban'ın öğreneceğinden korkmaz mısın?" Bir gence sordum. "Televizyonumuzu ve wi-fi'yi biliyorlar" dedi. "Ama bence ne olduğunu görmek için bekliyor ve bekliyorlar."
Ziyaretimiz sırasında Taliban'ın bize iyi bir izlenim yaratmak için dikkatli davrandığını biliyorduk. Aynı şekilde, Sangin ve Musa Qala onlar için de önemlidir, bu nedenle yerel halkı mutlu etmek önemli. Taliban'ın başka yerlerde kontrolünün daha katı olduğunu bildiren yayınları duyduk.
Taliban için, modernlik karşısında uyum sağlamaya başlamak acı bir ikilem gibi görünüyor: onu kucaklayın ve kontrol ve dini meşruiyeti kaybedin; Reddet ve ada dönüşürsün.
Yönetişim söz konusu olduğunda Taliban'ın Aşil topuğunun politik felsefesi ya da yokluğu olduğu düşünülmektedir. Başından beri odaklanmaları savaş üzerindeydi ve siyasi düşüncenin gelişmesi için çok az bir kapsam vardı. Başarıları en büyük düşmanı oldu.
Beyaz sakallı bir okul müdürü şunları söyler: "Taliban savaş prizması boyunca her şeyi görür ve savaşlarda kazanılanların hayatta tek amacı olduğunu görürler."
Musa Qala'daki pencereden görülen çocuklar
Image caption
Bu Musa Qala çocuklarının militan bir yönetim altında büyümesi için gelecek ne gibi tutuyor?
Ona Taliban'ın itaat kültürüne sahip olduğunu ve disipline edildiğini hatırlattım, bu yüzden onların savaşa olan bağlılığını siyaset sanatına yönlendireceklerini düşünmüyor muydu? Başını düşürüp bir an düşündü ve başını şüpheli bir şekilde salladı. Öyle düşünmemişti.
Gece, yerel Taliban liderleriyle yemek yiyip bu temaları tartışırdık.
Bir akşam, bir Taliban lideri, Afgan hükümetinin başarısızlıklarıyla çelişerek bizi Taliban'ın yaşamının faydalarından ikna etmeye çalıştı. Fakat bana yaratmak istedikleri dünyanın bir insan toplumu için çok mutlak olduğuna dikkat çekti.
Toplumun dağınık, karmaşık ve daima geçiş halindeydi ve herhangi bir hükümetin bunu sabit bir çerçeveye koymaya ne kadar başarılı olacağını merak ettim.
Lider, Musavir Sahib, uzun sakallı ve mavi gözlü küçük bir adamdı. O kararlıydı: "Yönetişimimiz kutsal bir kitaba dayanıyor; insan toplumu için en iyi çözüm.
"Afganlar uyarlanabilir insanlar" diye ekledi. "Ülkeyi ilk kez devraldığımızda çok yakında insanlar bizim gibi giyinmeye başladılar ve sonra Amerikalılar geldiğinde Amerikalılar gibi giyinmeye başladılar, bu yüzden yönetimimizi tekrar kabul ettiler."
İnsanların Taliban yönetimine karşı gelebileceklerini düşünemiyorlardı ve onlardan istedikleri şeyleri yapmak için zorlanıyordu.
Sangin'deki polis merkezini imzalayın
Resim yazısı
Sangin'deki polis merkezi, bölgede kurulu olan Birleşik Alay'ın adını taşıyor.
Devletin elinde kalan topraklarda, isyancı grubun daha az açık ve çelişkili olduğunu açıklayan bir gerçek olduğunu fark ettim. Taliban önemli ölçüde değişti; aynı zamanda geçmişlerine sıkışmışlardı; Onların yönetimin en iyi yolu olduğunu düşünürken, modern dünyaya uyum sağlamaları gerektiğini düşünüyorlar.
Tuttukları alanlarda barışçıl bir varlık sağlamaya çalışılıyor gibi görünüyor, ancak başka yerlerde ölümcül bombardımanlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Onların belirli aşırı derecede İslam devletini yaratma hedefleri değişmedi ve kendilerini kazanan olarak gördükleri için hala savaşıyorlar.
Ancak şimdi yeni bir meydan okuma ile karşı karşıya. Kontrol ettiği bölgelerde insanlar, sağlık ve elektrik gibi yaşamı değiştiren gelişmeler bekliyorlar - bu da, 11 Eylül'den sonraki yıllarda Afganistan'ı yeniden inşa etmek için yabancı güçlerle bir araya getirilen milyarlarca dolarlık kalıcı miras. Taliban bu kayma ile nasıl başa çıkacak?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“İki insan iki kader” Kitabı Yazarı Hüseyin Koçarslan'dan Açıklama
“İki insan iki kader” Kitabı Yazarı Hüseyin Koçarslan'dan Açıklama
Gişe bekçileri hırsızları için yolda devriye
Gişe bekçileri hırsızları için yolda devriye
istanbul escort