Trump Rusya'ya 'istikrarı bozma' durdurmak için Ukrayna bildirdi

ABD Başkanı Donald Trump Rusya'yı Ukrayna'yı ve diğer ülkeleri "istikrarı bozma" nı durdurması ve Suriye ve İran'daki gibi "düşman rejimler" için desteğe son vermeye çağırdı.

Trump Rusya'ya 'istikrarı bozma' durdurmak için Ukrayna bildirdi
Trump Rusya'ya 'istikrarı bozma' durdurmak için Ukrayna bildirdi Admin
Bu içerik 681 kez okundu.

 

Polonya başkent Varşova'da konuşan Bay Trump, Rusya'yı "sorumlu ulusların topluluğuna katılmaya" çağırdı.

Kremlin de yaptığı yorumları reddetti.

ABD lideri, G20 zirvesinde Hamburg'a gitti ve burada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ilk kez bir araya gelecek.

Varşova, Bay Trump, anıttan kentteki 1944 ayaklanmasına Krasinski Meydanı'na kadar olan büyük, tezahkar bir kalabalığa seslendi.

Polonya'yı, Batı özgürlüklerini savunmaya hazır bir ülke örneği olarak selamladı.

Polonya'nın muhafazakar hükümeti, Bay Trump'ın düşman göç ve güçlü egemenlik anlayışını paylaşıyor.

Trump tam olarak ne dedi?

ABD lideri, Batı medeniyetinin geleceğinin kendisinin tehlikede olduğunu savundu.

Bay ve Bayan Trump Hamburg'a gelirlerGörüntü telif hakkıREUTERS

Resim yazısıBay Trump, G20 zirvesinde Hamburg'a geldi

"Polonyalıların tecrübeleri bizi hatırlattığına göre, Batı'nın savunması sonuçta yalnızca araçlara değil, aynı zamanda halkının iradesine de dayanacak" dedi.

"Zamanımızın asıl meselesi, Batı'nın hayatta kalma isteği olup olmadığı."

Bay Trump ayrıca Rusya'yı "ortak düşmanlara karşı mücadelemizde ve medeniyetin savunmasında sorumlu ulusların topluluğuna katılmaya" çağırdı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Rusya'nın cumhurbaşkanlığının Rusya'nın bölgeyi istikrarı bozduğunu kabul etmediğini söyledi.

"Bu nedenle, iki cumhurbaşkanının ilk toplantısını bekliyoruz" diye ekledi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'nın portrelerini çeken insanlar 6 Temmuz'da Varşova'daki Krasinski Meydanı'nda bekliyorlarGörüntü telif hakkıREUTERS

Resim yazısıKonuşmayı dinleyen insanlar, Bay Trump (merkez sağda) ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'nın portrelerini kaldırdı.

Konuşmadan saatler önce bir basın toplantısı düzenleyen Bay Trump:

  • Ülkelerden Kuzey Kore'ye "çok kötü davranış" için sonuçların bulunduğunu göstermek ve "bunun hakkında bir şeyler yapılması gerektiği"
  • Amerika'nın "Polonya ve Nato ile güçlü ittifakı", "çatışmaları caydırmak için kritik" kaldığını söyledi
  • Suriye'ye atıfta bulunarak "insan hayatını değerlendirecek herhangi bir ulus asla kimyasal silah kullanımını hoş karşılamayacak"
  • CNN, tweeted yaptığı ve yayıncının logosuyla bir başkasıyla güreştiği sahte bir video "çok ciddiye almıştı" dedi.

G20 sorunsuz geçecek mi?

Diğer liderlerin Bay Trump ile çeşitli konularda görüş ayrılıkları var ve protesto da bekleniyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May (L) ve ABD Başkanı Donald Trump'in maskelerini giyen anti-kapitalizm aktivistleri 6 Temmuz'da Hamburg'da protesto gösterileri düzenledilerResim telif hakkıAFP

Image captionİngiltere Başbakanı Theresa May ve ABD Başkanı Donald Trump, Hamburg'daki anti-kapitalist protestocular tarafından alay konusu edildi

Bay Trump, bazı AB ülkeleriyle birlikte iklim değişikliği ve ticaret konusundadüştü . İngiltere Başbakanı Theresa May , konuyla ilgili uluslararası bir anlaşmanın yeniden müzakere edilmemesi gerektiğini söyleyerek iklim değişikliği konusunda ona meydan okuyacak .

Yardım örgütlerinin, Hamburg'da eşitsizliği çözmek için hükümet başkanlarını daha fazla şey yapmaya çağıran gösteriler düzenlemeleri bekleniyor.

"Önemli çünkü dünyanın belli başlı ülkelerinin önde gelen hükümdarlarının (G20) en büyük toplantısını yapıyorsunuz ve yaptıkları siyasetten, özellikle de [Recep Tayyip] Erdoğan'dan hoşlanmadım. , Putin ve Trump "den bir protestocu BBC'ye verdiği demeçte.

Aktivistler Hamburg'un merkez tren istasyonuna varıyor, 6 TemmuzGörüntü telif hakkıREUTERS

Resim yazısı"No G20": Göstericiler Hamburg'da trenle Perşembe günü varıyorlar

Polisin olası şiddet olaylarıyla ilgili uyarıda bulunması üzerine Hamburg'daki güvenlik sıkılaştırıldı. Zaten çok sayıda ev yapımı silahlara el koydular.

Neden Trump konuşması için Polonya'yı seçti?

Hamburg'daki G20 zirvesi için planlanan protesto gösterileriyle çelişecek olan ABD liderleri neredeyse her zaman sıcak bir karşılama garantisi veriyorlar.

Bay Trump, "iyilik fethedenlerin kötülüğünü ve barışın savaş üzerinde zafere ulaştığı bir gelecek için Polonya ruhunun yüzyıllar boyu zorluk içindeki zaferinden" esin kaynağı olarak konuştu.

6 Temmuz'da Varşova'daki Belweder Sarayı'nda düzenlenen hazır giyim toplantısı sırasında Polonya Birinci Lady Agata Kornauser-Duda (R) ve ABD Birinci Leydi Melania Trump (L)Resim telif hakkıEPA

Resim başlığıMelania Trump (L), Polonya First Lady Agata Kornauser-Duda tarafından ağırlandı.

Almanya ve Rusya arasında oturan Polonya, yüzyıllarca bölünmüş ve işgal altında kaldı ve Soğuk Savaş'tan Amerika'nın müttefiki Irak ve Afganistan'da ABD liderliğindeki koalisyonlara asker göndermeye hazır çıktı.

Naziler tarafından ezilen umutsuz bir eylem olan Varşova Ayaklanması anıtında konuşmayı seçerek, Bay Trump sert ulusal gurur çektirdi.

Polonya'nın mevcut hükümeti, 2015 yılındaki bir dayanışma planı çerçevesinde mültecileri kabul etmeyi reddetmesi üzerine diğer bazı AB ülkeleriyle çatışma halindeydi .

Bay Trump'un ziyareti hem Bay Trump hem de Polonya hükümeti tarafından karşılıklı olarak yararlı görüldü, BBC'nin Adam Easton, Varşova'dan geldiğini bildirdi.

Greenpeace aktivisti, Kültür ve Bilim Sarayı'nı kelimelerle aydınlatıyor Görüntü telif hakkıREUTERS

Resim yazısıGreenpeace aktivistleri, "No Trump Yes Paris" sözleriyle "Kültür ve Bilim Sarayı" nı aydınlatıyor.

Bununla birlikte, Greenpeace'in Polonya şubesi, ABD'yi Paris iklim anlaşmasının dışına çekme kararına itiraz etmek için Bay Trump'un Varşova ziyaretini kullanıyor.

Çarşamba günü kentin Kültür ve Bilim Sarayı'nda büyük yeşil harflerle "No Trump Yes Paris" sözleri öngörülüyordu.

Avrupa için Amerikan gazı mı?

Bay Trump ayrıca Baltık, Adriyatik ve Karadeniz - Üç Denizler "zirvesine yönelik çıkarlarını içeren 12 ülkenin Varşova'da yaptığı görüşmelerin" inanılmaz derecede başarılı "olduğunu söyledi.

Polonyalı hükümet Rusya'ya daha az enerjiye bağımlı olmaya çalışıyor ve geçen ay ABD'de sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) sevkiyatı gerçekleşti.

Amerikalı LNG'ye övgüde bulunan Bay Trump, basın toplantısında şunları söyledi: "Asla tek bir tedarikçiye rehin tutulamazsınız."

LNG tankeri Görüntü telif hakkıREUTERS

Image captionİlk ABD'nin sıvılaştırılmış doğal gaz sevkıyatı Haziran ayında Polonya'ya geldi

Reuters haber ajansı tarafından yapılan açıklamada, Uluslararası Radyasyon Merkezi ve Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi'nden bir analist olan Adam Sieminski'nin yayınladığı küresel ödemeler, arzdaki kayıpların fiyatlar üzerinde baskı yarattığını ve LNG ihracatçılarının karı çevirmesini zorlaştırdığını söyledi.

Varşova ve üç Baltık ülkesi, Nord Stream 2 olarak bilinen, Almanya'ya açık denizde bir Rus doğal gaz boru hattı inşaasına karşı konuştu.

Hangi ticari anlaşma Trump'u içermez?

AB liderleri, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile periyodik bir serbest ticaret anlaşması için Perşembe günü Brüksel'de ilke olarak bir anlaşma imzaladılar.

Japonya ve AB arasındaki ticaretin% 99'unun serbestleştirileceği, buna eşlik eden bir stratejik ortaklık anlaşmasının iklim değişikliğinden terörle mücadeleye kadar başka alanlarda işbirliği yapacaklarını göreceği tahmin edilmektedir.

BBC Avrupa muhabiri Damian Grammaticas, İkisi de açık ticaret ve uluslararası işbirliğine dayanan bir dünya düzeni sözü verdiklerini göstermek istiyorlar, BBC Avrupa muhabirleri Damian Grammaticas raporlarında, içeriye doğru dönen Bay Trump's America'nın aksine.

AB-Japonya ticaret görüşmeleri dört yıl geçtikten sonra durdu ancak Bay Trump göreve geldi ve kendi olası Pasifik ticaret ortaklığını bu yıl hurdaya attığında onları harekete geçirdi ve farklarının çoğunu birkaç hafta içinde çözdü.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“İki insan iki kader” Kitabı Yazarı Hüseyin Koçarslan'dan Açıklama
“İki insan iki kader” Kitabı Yazarı Hüseyin Koçarslan'dan Açıklama
Gişe bekçileri hırsızları için yolda devriye
Gişe bekçileri hırsızları için yolda devriye
istanbul escort