Tuğla Duvar Kaplama

Tuğla Duvar Kaplama
Tuğla Duvar Kaplama Admin
Bu içerik 1322 kez okundu.

Binaların cephe duvarlarının veya iç mekân duvarlarının farklı kaplama sistemleriyle kaplanması sadece görsel açıdan değil, binanın korunması ve için de gereklidir. Yağmur, kar, yüksek ısı, güneş ışığı gibi pek çok etken binaları yıpratıyor ve ömürlerini kısaltıyor. Bu nedenle çeşitli kaplama sistemleriyle binalar korunmaya çalışılır. Kaplama özellikle dış cephe duvarlarına uygulanır. Tuğla kaplama ve taş kaplama bu amaçla uygulanmaktadır. Ama tuğla kaplamanın binalara sağladığı görsel güzellik aynı zamanda iç mekân duvarlarında da uygulanmasına yol açmıştır. Şimdi tuğla kaplama hem görsel açıdan hem de işlevsel olarak en ideal duvar kaplama sistemi olmuştur.

Ancak günümüzde kaplama için kullanılan taş ve tuğlalar doğal görünümlü yapay taş ve tuğlalardır. Doğal taşların ve tuğlanın doku ve renk özelliklerini aynen yansıtacak şekilde kopyalanmasıyla elde edilir. Doğal olanlarına göre daha hafif ve incedir. Yüzeylere kolaylıkla yapıştırılır. Ancak kaplamada doğal görünüm olması için bu alanda deneyimli bir ustanın kaplama işlemini yapması gerekir. Tuğla kaplama ile binalar en iyi şekilde korunacaktır. Tuğla kaplama darbelere ve diğer dış etkenlere karşı dayanıklıdır.

Sağlamdır ve bakım gerektirmez. Kaplama yapılan mekâna ısı ve ses yalıtımı sağlar. Temizliği kolaydır. Binayı ısıya, neme, rutubete karşı en iyi şekilde korumaktadır. Bu özellikleriyle tuğla kaplama son yıllarda en çok tercih edilen kaplama sistemidir. Ama sağladığı görsellik tercih edilmesinde en önemli etken olmaktadır. Tuğla duvar kaplama mekânların hem dış cephesine hem de iç duvarlarına şık, doğal, estetik bir görünüm kazandırmaktadır. En eski ana yapı malzemelerinden biri olan tuğlanın binalara kazandırdığı mükemmel görünüm tuğlanın bugün de dekoratif amaçlı kullanılmasına neden oluyor.

Evlerin, ofislerin, yazlıkların, mağazaların, cafe ve restoran gibi mekânların, otellerin, hastane ve okul gibi yapıların dış cephelerine ve iç mekân duvarlarına tuğla kaplama rahatlıkla uygulanır. Ayrıca bahçe duvarlarına, barbekü ve şömine duvarlarına da uygulanabilir. Böylece tüm yaşam alanları daha şık, daha estetik ve doğal bir görünüm kazanır. Slimfix, granulbrick, terra, roman, opus gibi farklı tuğla çeşitleriyle, her mekânda farklı ve özgün dekorasyonlar yaratılır. Tuğla kaplama sağladığı görsellik ve kullanım avantajları nedeniyle son yılların en tercih edilen kaplama sistemi olmuştur. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli'de Bursa Caddesi trafiğe açıldı
Denizli'de Bursa Caddesi trafiğe açıldı
Cüneyt Çakır, Rusya'ya gitti
Cüneyt Çakır, Rusya'ya gitti