Türkiye Ceviz Fidanı İhracatında Yükseliyor

Türkiye Ceviz Fidanı İhracatında Yükseliyor
Türkiye Ceviz Fidanı İhracatında Yükseliyor Admin
Bu içerik 891 kez okundu.

Ceviz fidanı üretiminde Türkiye son yıllarda büyük ilerleme gösteriyor. Üretilen ceviz fidanları yurt dışında birçok ülkeye ihraç ediliyor.  Devletin son yıllarda ceviz fidanı üretimi için sunduğu destekler üretimin artmasını sağlıyor. Mavi sertifikalı ceviz fidanı ise üretim için oldukça önemli. Giderek büyüyen ceviz fidanı yetiştiriciliğinin daha da gelişmesi için yapısal ve kurumsal sorunların çözülmesi gerekiyor. Üreticilerin mavi sertifikalı ceviz fidanı ihtiyacı artarken Tarım Bakanlığı'na bağlı kuruluşlarda üretimine başlanıyor. Kırsal bölgelerde ceviz fidanı üretiminin desteklenmesi için çeşitli projeler yapılıyor. Fidan dağıtımı ve alternatif üretim olanakları sunuluyor. Devletin hibe desteği, arazi desteği ile de ceviz fidan üretimi giderek gelişiyor.

Ceviz  Fidanı Üretimi Nasıl Yapılıyor?

Ceviz fidanlarının çeşidine göre üretim şekilleri de değişiyor. Ekim ve ekim sonrası işlemler farklı farklı oluyor. Ceviz fidanı üretiminde arazi yapısı ve iklim koşulları etkili oluyor. Açık tohum ve tüplü ceviz fidanı üretim seçenekleri bulunuyor. Ceviz fidanı üretiminde ceviz fidanı seçimi oldukça önemli. Farklı iklim koşullarına ve ekim alanı koşullarına göre seçim yapmak gerekiyor. Ceviz fidanı bakım ve işlemlerinin düzenli olarak yapılması gerekiyor. Ceviz fidanı üretimi için devlet desteği alınabiliyor. Bazı bölgelerde ücretsiz ceviz fidanı dağıtımı yapılıyor. Ceviz fidanı yetiştiriciliği uzun vadede gelir getiren bir yatırım olarak görülüyor. Giderek bu alanda daha fazla gelişme yaşanıyor.

Ceviz Fidanı Hangi Ülkelere İhraç Ediliyor?

Ülkemizde birçok bölgede kaliteli ceviz fidanı üretimi yapılıyor. Ceviz fidanı ihracatı Yunanistan , Bulgaristan , Romanya , İtalya , İspanya , Gürcistan , Kırgızistan ve Makedonya gibi ülkelere yapılıyor. Yalnızca Balıkesir ili yılda 500.000 ceviz fidanı ihracatı yapıyor. Önce kırsal bölgelerde başlayan üretim giderek büyüyerek bu boyutlara ulaşmış. 

Cevizin bölgesel yetiştiriciliği giderek gelişirken bu alandaki ihtiyaçlar da büyüyor. Özellikle mavi sertifikalı ceviz fidanı üreticilerin ihtiyaçları arasında yer alıyor. Türkiye kaliteli ceviz fidanı üretimi ile tüm dünyada adını duyuruyor. Bu durum da kırsal kalkınmayı güçlendiriyor ve yeni bir tarım üretimi alanı açılmış oluyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli'de Bursa Caddesi trafiğe açıldı
Denizli'de Bursa Caddesi trafiğe açıldı
Cüneyt Çakır, Rusya'ya gitti
Cüneyt Çakır, Rusya'ya gitti