Yunan Yetkilileri, Refah Sisteminde Daha Fazla Reformya İhtiyaç Var

Yunan yetkilileri ve uzmanlar, Yunanistan'ın resesyona duyarlı refah sisteminin toplumun en savunmasız üyelerine hayat çizgisi sağlamaya devam etmek için daha fazla reforma ihtiyacı olduğunu belirtti.

Yunan Yetkilileri, Refah Sisteminde Daha Fazla Reformya İhtiyaç Var
Yunan Yetkilileri, Refah Sisteminde Daha Fazla Reformya İhtiyaç Var Admin
Bu içerik 570 kez okundu.

 

Yerel yetkililer, geçtiğimiz günlerde yapılan görüşmelerde Çin'in Xinhua Haber Ajansına verdiği demeçte, kronik eksikliklerle zayıf düşen yedi yıllık Yunan borç krizi boyunca kemer sıkma sebebiyle kesintiler yaşanmakla birlikte aşırı yük bindirdi ancak acı çeken Yunanlılara asgari güvenlik ağı sağladığını söyledi.

Uzmanlar, STK'lar ve özel fonlar son yıllardaki boşlukları doldurdu ancak gelecekte yoksul Yunanlıların yeterli sosyal korumasını sağlamak için yeni bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu da ekledi.

Kriz dönemlerinde Yunan ekonomisinin% 25'ini, iş gücünün dörtte birinin iş temelli sigortayı kaybetmesiyle ve emeklilik, sağlık ve eğitim gibi konularda harcama kesildiğinde, sistem benzeri görülmemiş baskılarla karşı karşıyadır.

Borç krizi, Yunanistan Genel Sekreterliği tarafından yayımlanan bir bilgilere göre, grupların dengesiz korunmasından (aileden ziyade yaşlılık vurgulanarak), düşük verimlilikte, fonlamadaki eşitsizlikten ve yolsuzluklardan zarar gören bir sistemin zayıf yönlerini açığa vurdu .

Yunan hükümetinin raporuna göre, 2013 yılında sosyal yardımlar için devlet harcamaları, emeklilik maaşları için GSYİH'nın% 12.3'ü, sağlık için GSYİH'nın% 6.6'sı, aile için% 1.4 ve işsizlik için% 1.1 idi.

Sonraki yıllardaki düşüş trendi devam etmiştir. OECD'ye göre, 2015 yılında sağlıkla ilgili kamu harcamaları% 5.3'e düştü ve Yunanistan kişi başına sağlık harcamaları açısından diğer AB ülkelerinin gerisinde kaldı.

OECD verilerine göre, geri kalanı vuran Yunanlıların hala tıbbi yardım için yaklaşık% 40'lık bir bedel ödemeleri gerekirken, devlet % 60'ını kaplıyor .

Eurostat'a göre, Yunanistan'daki eğitimle ilgili genel hükümet harcamaları 2014 yılında GSYİH'nın% 4,4'ü seviyesinde, AB-28 ortalaması olan% 4,9'un altında.

Çalışma bakanlığı verilerine göre, Yunanistan'daki ortalama emeklilik maaşı ayda 664 avro (783 ABD doları) ve vergi öncesi 168 avro olarak ek emeklilik maaşına karşılık geliyor.

Yunan emeklileri, 2010 yılından beri bir düzine kesintiye uğradı ve vergi zamlarına ek olarak, ortalama gelirleri çarpıcı bir şekilde azaldı. Emekliler sendikalarına göre, ortalama emekli aylığı% 45 oranında külmüştür.

Sonuç olarak, 2014 Eurostat verilerine göre, Yunan emeklilerin% 23'ü yoksulluk riski ile karşı karşıyayken, 28 AB üye ülkesindeki ortalama% 17,8'dir.

Uluslararası kredi kuruluşları, bu sonbaharda üçüncü Yunan kurtarma programının üçüncü gözden geçirmesini yaptıklarında, ülkenin refah sistemi bir kez daha mikroskop altına girecek.

Kaynak: Xinhua

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“İki insan iki kader” Kitabı Yazarı Hüseyin Koçarslan'dan Açıklama
“İki insan iki kader” Kitabı Yazarı Hüseyin Koçarslan'dan Açıklama
Gişe bekçileri hırsızları için yolda devriye
Gişe bekçileri hırsızları için yolda devriye
istanbul escort