100 gün: Amerika, Trump zamanında

Mürekkep lekelerinin algılanışı gibi adaya tepki, ülkenin karakterini, temel rahatsızlıkları ve duygusal durumu açığa çıkarmaya yardımcı oluyor. Donald Trump'ın beklenmedik zaferi, Amerika'nın bölünmüş bir kişilik taşıdığını gösterdi.

100 gün: Amerika, Trump zamanında
100 gün: Amerika, Trump zamanında Admin
Bu içerik 1012 kez okundu.

 

Ayrıca, 62 milyon taraftarının arasında öfke ve korkunun aşırı duyguları atlattığını da ortaya koydu. America Great Again'ı yapın, sadece bir misyon ifadesi olmakla kalmayıp aynı zamanda nostaljik bir yakalayıcı olana da sahip olun. Beyaz işçi sınıfı taraftarlarının birçoğu için vatan daha homojen hale geldiğinde ve dünya daha az küreselleştiğinde bir döneme ima etti.
Bir yönetimin ilk 100 günü, birçok yönden bir sahte önlem olsa da, teşhis edilebilir. Bir cumhurbaşkanlığının karakterini ortaya çıkarabilir ve sesi ayarlayabilirler.
Aynı zamanda ABD demokrasisinin sağlığının bir göstergesidir: kurumlarının, icracıların, yasama ve yargının işleyişi; ABD anayasasının işlenebilirliği ve siyasi, ekonomik ve kültürel güç dağılımı.
Açılış günü bazıları için bir kutlama, başkaları için bir konvülsiyondu. Şimdi ulus devleti nedir?
Başkanlığın Karakteri
Donald Trump açılış konuşmasını yaptığı andan itibaren netlik kazandı ki, cumhurbaşkanlığı kendisini değiştirdiğinden daha fazla başkanlığı değiştirdi.
Başkan Trump'un sözcük dağarcığı, tüm politikaları olmasa da, aday Trump ile aynıdır. Beyaz Saray'a, ayaklanma kampanyasını karakterize eden aynı saldırganlığı ve sade konuşmayı getirdi.
Sosyal medya, Amerikan halkıyla arzulanan bir kanal olmaya devam etmektedir. Twitter, televizyondan JFK'ya olanı ve radyo FDR'yi terk etmekti. Fakat ifade aracı, yeni bir aracın kullanımından çok, geçmişten böylesi bir mola işaret ediyor.

ABD Başkan Vekili Donald Trump, Washington DC'de 20 Ocak 2017'de ABD Capitol Batı Cephesinde bulunuyor.  Bugünkü açılış töreninde Donald J. Trump, Amerika Birleşik Devletleri'nin 45. başkanı oldu

Açılış topunda, tweet tutmaya söz verdi. İlk dansı için Frank Sinatra'nın "My Way" ı seçerek, o da bize nasıl yöneteceği konusunda müzikal bir ipucu verdi. Trump Trump olurdu. Politikacı karşıtı anti-cumhurbaşkanı haline geldi.

Barack Obama'nın "Kötü (veya hasta) adamın" Trump Tower'la ilgili telefon dinleme talimatı verdiği iddiasıyla o kadar uzaktı: O tweeted - başkanlık protokolleri veya sözleşmelerine bağlı hissetmediğini vurguladı. Burada görevdeki başkanların öncüllerine yönelik vahşi saldırıları önlemek için verdiği uzun zamandır devam eden geleneği küçümsediler.

Vergi beyannamesini serbest bırakmayı reddetmesi nedeniyle Beyaz Saray'da ziyaretçi günlüğünü açıklamaya yönelik isteksizlikten ötürü normal kurallar onun için geçerli olmadığını belirtti.

Bütün bunlar onun eleştirmenlerini korkutmaya devam ediyor ancak taraftarlarının çoğunu değil. Normal olmayanlara oy verdiler ve sonuçları teslim ettiği sürece normları övmek için kendisine bir vazgeçme hakkı verdiler gibi görünüyorlardı.

Ve yine de, en konvansiyonel başkanlığına geldiğinde en yüksek puanı aldı.

Kongrenin ortak oturumuna yaptığı konuşmada, dil ve tona normal Birlik Devletinin adresleriyle benzerlik göstermesi muhtemelen onun ilk 100 gününün en üst noktasıydı. Cumhuriyetçiler ve bazı Demokratlar'ın açılışından çok daha iyi değerlendirmeleri var.

Suriye'ye saldırma kararı da ortodoksluğa yol açtı. Baş döndürücü ve cogent, grev kararını açıklayan gece açıklaması da standart başkanlık harcıydı. Hatırlayanlarından bazıları bile, bu iki anı gerçekten başkanın manto ve başkomutanı olarak kabul ettiler.

Obama'nın kimyasal silahlar konusundaki kırmızı çizgisini zorlamış olmasını dileyen birçok Demokrat tarafından övülen Suriye'ye yapılan grev bazı sert adam sadıkçıları öfkelendirdi.

Kendine özgü bir "Amerikan milliyetçisi" olan Ann Coulter, Laura Ingraham ve Michael Cernovich, ölen çocukların resimlerinin o kadar kolay hareket ettiğinden ve yeni tecritçiden ziyade neo-muhafazakar gibi davrandığından endişe duyuyorlardı. Şüphesiz, konformizm alt-hakkı çileden çıkarıyor.

 

Medya başlığıBölünmüş yeni evliler Trump'un performansıyla ayrıldı

Suriye'deki flip-floplar, Çin para manipülasyonu ve Nato, Trump'ın dış politikasını düzensiz ve tutarsız hale getirdi. Yönetiminin Ortadoğu'da iki devletli bir çözümü desteklemeye devam edip etmediğine dair karışıklık, şaşkın yabancı diplomatların açıklık eksikliğini ortaya koydu.

Ona daha otoriter güçler veren bir referandum sonrasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yaptığı tebrik, Avrupa liderlerinin ihtiyatlı tepkilerinden belirgin biçimde farklıydı. Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin öncesinde, Trump, Marine Le Pen'in "sınırda en güçlüsü ve Fransa'da yaşananlar üzerinde en güçlüsü" dedi.

Onaylamaya yaklaşan sözleri, eski Bush söz yazarı David Frum'un bu şok tepki vermesine yol açtı: "Çeneyi yere indir, tekrar içeri sok."

Seleflerinden birinin çok sağcı bir adaya destek verdiğini ima etmesi durumunda siyasi fırtına günlerce sürecekti ve muhtemelen tüm cumhurbaşkanlığını gölgelemişti. Fakat Trump'ın sözlerine verdiği yanıt daha çok geçen bir duştu. Anormal, bu cumhurbaşkanlığı döneminde ne kadar hızlı bir şekilde azınlık haline geldiğinden bahsetti.

Korkunun en basit nedeni için en öngörülemeyen duruma geldiğinde Trump'ın dış ilişkilerinde en başarılı olduğunu söylemek için bir tartışma var. Esad rejimi başka bir kimyasal grev yapmadan önce tereddüt edecektir.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Trump'in askeri ittifak içindeki mali yük paylaşımına odaklanmasının etkisini zaten gördüğünü söyledi. Amerikalı yardım görevlisi Aya Hicazi, gözaltında üç yıl kaldıktan sonra ancak Trump'ın davasını Cumhurbaşkanı Sisi ile birlikte kaldırması üzerine serbest bırakıldı.

Birleşmiş Milletler'de reform, özellikle de barış gücü operasyonları konusunda yeni bir odak var. Bunun bir nedeni, yeni bir reformcu Genel Sekreter Antonio Guterres'in varlığı, ancak esasen ABD'nin, kuruluşun en büyük donörü olan ABD'nin finansman sağlayabileceği korkusuyla. Trump, Obama yıllarında çoğunlukla bulunmayan Amerikan başkanlığına korku faktörü getirdi.

 

Medyaaltyazıları Trump diplomasi konusunda öğrendiğimiz üç şey

Richard Nixon, bu tür stratejik öngörülemezliği "Madman Teorisi" olarak etiketledi ve onu önemli bir diplomatik araç olarak gördü. Teori giderek komünist blok liderleri, başkanın tepkisinin öngörülemezliği yüzünden Amerika'yı provoke etmeyecekti. Çılgınca olabilir. Nükleer bile.

Ancak Nixon'un bu yaklaşımı Vietnam'da kullanması, onun eksikliklerini göstermektedir. Mevcut bağlamda, Kuzey Kore'ye başvurmak riskli bir yaklaşım, ancak Koz yönetimi, "Kim Jong-un'a yönelik" stratejik sabrın "döneminin bittiğine açıkça inanıyor ve bu kılıç sersemletmesi, Pekin'i Pyongyang'a baskı yapmaya zorlayacaktır. Önümüzdeki 100 gün muhtemelen söyleyecektir.

Genel olarak, "iyi polis kötü polisi" dinamik olarak Trump yönetiminin diplomasisine. Savunma Sekreteri James Mattis ve Dışişleri Bakanı Rex Tillerson gibi ana akım dış politika türleri, daha konvansiyonel yaklaşımı benimsiyor. Trump, sıklıkla onun cıvıldıkları vasıtasıyla tehdit altına girer.

Bazen çok yönetimin bölünmüş bir kişiliği varmış gibi görünüyor. Yine de, ilk 100 gün muhtemelen yurtdışında evden daha fazla sonuç vermiştir.

Bu ilk 100 günde dikkat çekici olan şey, cumhurbaşkanlığının kuruluşlaşmasıydı. Toplantıları ve fotoğraf fırsatları ile genel başkanlık toplantı salonunda deri destekli bir sandalyeye yerleştirdiği günlük rutininde bir başkan-kurulu hissediyorum - West Wing'in temel olarak iki Roosevelt Odası ve Kabin Odası bulunuyor - şirket şefleriyle çevrili. Kabinesi ayrıca, milyarder ve çok milyonerli kişilerle doludur.

Bu, çok zengin bir dolabın başındaki zengin zengin bir cumhurbaşkanının, önemli bir Pas Kuşağı'nda bir işçi sınıfı kahramanı olarak kalıp tutulamayacağı sorusunu gündeme getiriyor. Geçen hafta organik çelik fabrikaları ile kesişen Ohio Nehri Vadisi'nde vakit geçirdikten sonra bana destek verenlerin sayısı azdı. "Kimse yoksul bir adam için çalışmıyor," dedi bir Kâfir inançlı.

Koz ve dolapGörüntü telif hakkıGETTY IMAGES

Resim yazısıTrump ve onun çok zengin kabini

Hiç şüphe yok ki bir artış Trump Inc. olduğunu gören nagging duygusu bir iş var.

Olası çıkar çatışmaları boldur ve bazen cumhurbaşkanlığının sona ereceği yerden ayırt etmek ve aile şirketi başlar.

Trump'ın Trump Organizasyon'a ait tatil yerlerinde bu kadar çok zaman geçirdiğine dair eleştiriler var. İş dünyasının cumhurbaşkanlığı ile karıştırılması henüz gerçekleşmemiştir.

İdareyi bu kadar çok yöneticiyle görevlendirmenin amacı, hükümete kurumsal bilgi birikimi ve verimlilik kazandırmaktı. Ancak bu cumhurbaşkanlığı kuruluşu şaşırtıcı bir şekilde kazaya eğilimli, eleştirmenler de beceriksiz diyecekti.

Orijinal seyahat yasağı ya da oldukça önemsiz konular gibi büyük bilet kalemlerinde, Theresa May'un gazetecilere verilecek bir Beyaz Saray notasında yazım hatası yapmak gibi, çoğu zaman kendisinin şaşkınlık gösterdiğini gösterdi.

Steve Bannon gibi sert çizgi figürleri ve Jared Kushner gibi ılımlılar arasında çim savaşları da Trump'un "ince ayarlanmış bir makine" olduğunu övüyor. New York Times için muhafazakar bir köşe yazarı olan David Brooks, "arıza altın çağı" olarak etiketledi.

Yeni bir yönetim, Holokost Anma Günü'nü işaret eden bir yanlısı önsöz açıklamasının ne olması gerektiğini karıştırırsa, bir sorun olduğunu düşünürsünüz. Beyaz Saray sözcüsü Hitler'in kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmadığını iddia ettiği zaman, tarihsel planı kaybettiğini öne sürüyor.

Bu son örnekler, yalnızca detay için bir ihmal olmadığını göstermekle kalmadı, aynı zamanda gerçeği açıkça küçümsedi. İlk 100 gün yalanlar bir yalanlar üretti. Politika websitesinden derlenen bir puan kartı , Trump'ın ifadelerinin% 69'unun çoğunlukla sahte, yanlış veya "pantolonların yangın" olduğunu tespit etti.

2012 yılından bu yana her yılın ilk çeyreğinde ABD-Meksika sınırında yakalanan kişilerin sayısını gösteren grafik. Bu sayı Başkan Trump tarafından önemli ölçüde düşmüştür.

Alternatif gerçekler: Kellyanne Conway, bu Orwellian sondaj cümlesini ilk kullandığında lacivertleşti, ancak sık sık 1600 Pennsylvania Caddesinde bulunan gerçeğin alacakaranlık bölgesini mükemmel bir şekilde yakaladı. Donald Trump altında, Beyaz Saray artık güvenilir bir kaynak değil.

Zaferler çoğunlukla tartışmaların dönmesi sırasında kaybolur. Vatan Güvenliği Dairesine göre, güney sınırındaki kaçak geçişler, Trump başkanlığının ilk ayında% 40 oranında keskin bir düşüş gösterdi.

Bu, 2009'dan bu yana en kesintili gerilemeydi. Göçmenlerin ilk ayda neredeyse üçte bir oranında tutuklamalarına rağmen, bu taraftarlar arasında, Amerika'nın sınırını korumak için verdiği sözü, inşaat henüz ünlü cidarında başlamamış olsa da bir his var. Trump, daha önce vatanı daha güvenli hale getirdiğini iddia ediyor.

 

Medya başlığıDonald Trump'ın Suriye'deki konumu nasıl değişti?

Trump'un sıkıntılı başkanlık lansmanının bir yan ürünü öncüllerinin itibarını hafifletmek oldu. Demokratlar için Barack Obama'nın putperestliği hız kazanıyor. Yakınlarda hastaneye sarılmış olan George Herbert Walker Bush, saygıdeğer bir ulusal yaşlı haline geldi.

Bir zamanlar Toksik Texan olan oğlu George W, bazı hızlı tarihsel revizyonizme tabi tutuldu. Yaralı savaşçı portre koleksiyonunu yeni yayınladığı gibi, elin ve kalbin de eseri olarak beğeni topladı. Trump'ın açılışı konusundaki sözleri - "Bu biraz tuhaftı" - kendisini solun halk kahramanı yapmaya yaklaştırdı.

Bir gün bu tür bir tekrar değerlendirmeye tabi tutulabilir mi? Ona karşı yapılan düşmanca yorum, Ronald Reagan'ın üzerine yığılmış korku filmine benzemektedir. Yine de film yıldızı başkanı, Soğuk Savaş'ı kazanarak Vietnam ve Watergate'den sonra Amerika'nın uzun süren ulusal kâbusunu sona erdiren lider olarak görülüyor.

Bu resim dizisi, eski ABD Başkanı George W. Bush'un Donald Trump'de Amerika Birleşik Devletleri'nin 45. başkanı olarak Batı'nın önünde küfürde açtığı törenlerde Başkan Barack Obama'nın (L) yağmuruyla başa çıkmak için plastik bir tabaka kullandığını gösteriyor. ABD Başkenti Washington, ABD, 20 Ocak 2017.Görüntü telif hakkıREUTERS

Resim yazısıBu adamı hatırla?

Lyndon Baines Johnson, ırkçı bir hukukçu olarak yutkundu, ama yine de, 1964 Sivil Haklar Yasası, ayrımcılığı ortadan kaldıran ve Medicare'i başlatmak gibi dönüştürücü yasaları yürürlüğe koydu.

Tarih, John F Kennedy'nin açılış konuşmasının zarafeti ve Yeni Sınırın fotojenik güzelliği için erken dönem başkanlığını hatırlıyor; ancak görevdeki ilk ayları yanlış adımlarla doluydu.

Domuz Bay'ı, bir dizi kongre gerilemesi ve Sovyet liderinin Berlin Duvarı'nı inşa etmeyi cesaretlendiren Nikita Kruşçev'in Viyana'daki felaket bir zirvesi vardı. Trump, bu ilk 100 günde bir başarı kaydından övünemese de hala 1361 var.

Çekler ve bakiyeler

Harvard akademisyeni Louis Menand 2000 başkanlık seçimlerinde yaşanan çatışmalarla, tartışmalara neden olan olayları, demeçleri ve dava konularını anlatan "cehennemden bir sivil ders" idi. Yüksek Mahkeme'nin Bush ve Gore'la ilgili kararını vermesinden bu yana ABD anayasası böyle bir stres testi ile karşı karşıya kaldı.

Şimdi, o zamanki gibi, Amerika'daki gücün nerde yattığını ve uygulamanın ABD sistemine bağlı çek ve dengelerin nasıl yürüdüğünü öğrendik.

Donald Trump'un yürütme gücü sürekli olarak sınırlandırılmıştır. İlk yönetici kararının, yedi başta Müslüman ülkeden gelen katılımcıları yasaklamasından sonra, mahkemeler onu engellemek için müdahale etti.

Anayasal bir erken testti. Bununla birlikte, Trump, "sözde hakimlere" karşı aşırı derecede ümitsizce bir dil kullanırken, mahkemenin kararı da mahkemenin kararı gereği ve yasalar çerçevesinde devam etti. Kurucu atalarının yaptığı gibi çekler ve dengelerle anayasal bir kriz önlendi.

Trumpcare ile, Trump'ı ancak Kongre'yi engelleyen mahkemeler değildi. Obamacare'yi kaldırıp değiştirmeye çalışırken, Trump, Cumhuriyet kontrolü altında bir Temsilciler Meclisinde basit çoğunluğu sağlayamadı.

Senatör Rand Paul (R-KY) (C), Washington DC'de 7 Mart 2017'de Capitol Hill'de düzenlenen bir basın toplantısında House Freedom Caucus üyeleri tarafından çevrelendiğinde Obamacare'nin yürürlükten kaldıktan ve değiştirilmesinden bahsediyor.Görüntü telif hakkıGETTY IMAGES

Resmin başlığı:Trump'ın Obamacare'yi kaldırma sözü istifa etti - Cumhuriyetçi Cumhuriyetçiler

Sağlık önerileri alt kattaki engellerin, reform paketinin bir bölümünün Senato'da sıkıntıya düşeceğini açıkça belirtmiş olsaydı. Orada Cumhuriyetçiler de çoğunluğa sahipler, ancak partilerin desteği olmaksızın kanunları kanunlaştırabilecek kadar büyük değiller. Yasama organı yürütme organını kısıtladığı için yine anayasaya uygun olarak çalıştı.

Bu kontrollerden ötürü hayal kırıklığına uğrayan Cumhuriyetçi liderlik, bunlardan birini başarıyla kaldırdı: adayları Amerikanın en yüksek mahkemesinde - bu örnekte Trump'ın adayı olan Neil Gorsuch - adaylarını bloke etmekte kullandı.

Bu, anayasada yapılacak bir değişiklik yerine, Senato kurallarının revize edilmesini gerektirmedi, ancak yine de önemli oldu. Bu nükleer seçeneğe, başkana açık bir galibiyet sağladı: Hakim Gorsuch'un bankaya yükselmesi. Bununla birlikte, sahtekar yasama gündemini engellemek için bozulmamış ve Demokratlar bunu Trump'u engellemek için kullanacaklar.

Son yıllarda, Washington daha hükümsüz hale geldiğinde, anayasanın çalışamayacağı ve çekler ile dengelerin eserlerde nasıl parmak gibi davrandığına dair giderek artan bir literatür var.

Cumhuriyetçiler, Hayır siyasetinin uygulayıcıları, Anayasa'yı Barack Obama'yı istifaya çağrıştırırken Demokratlar Donald Trump'u engellemek için ona güveniyorlar. Onlara göre, anayasa zamansız ve zamanında görünmelidir. Birkaç Demokrat bana Kurucu Babaların zekasının bu tür başkanlığı öngörmek olduğunu söyledi.

 

Medya mesajıYüksek Mahkeme savaşı: 'Nükleer seçenek' nedir?

Bu ilk 100 günde, devletlerin ve belediyelerin gücünü hatırlattık. Devletlerin haklarının doktrininin tersini gördük. Devletlerin hakları, entegrasyon talebiyle federal mahkeme kararlarına aykırı olarak ayrımcılık yapılmasını öngören beyaz üstüncülüğün savaş çığlığıydı. Şimdi ilerici devletler bu ilkeyi kullanıyor.

Boston, Chicago, Los Angeles, New York ve Washington DC de dahil olmak üzere ülkedeki en büyük şehirlerden bazıları, Trump'un göçmen darbesini kasıtlı olarak engellemektedir. Böylece, kutsal şehirler, ayrımcı kaleler, ırkçı haklara, sembolik savaş alanlarına, yerel yönetim ile federal hükümet arasında çekişme arz eden ilerici sola dönüştü.

Benzer savaş çizgileri iklim değişikliği konusunda belirginleşti.

Protesto gücü de önemli bir güç olarak ortaya çıktı, çünkü sokaklarda ulusal bir tutkuyla benzer bir şey ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığının ilk haftasonundaki muazzam kadının yürüyüşündeki pembe kedi şapkalarının denizi, yeni bir kişisel siyasi güçlendirme hissi yaşadı: insanlar kendi ellerine konulmaya hazır.

Yasağın hemen sonrasında ABD havaalanlarında toplanan göstericilerin, mahkemelerde başarıyla meydan okuduğu devlet avukatları generalini cesaretlendirici bir etkisi oldu.

Göstericiler, Başkan Donald Trump'ın idari göç yasağını 1 Şubat 2017'de Chicago, Illinois'da protesto etti.Görüntü telif hakkıGETTY IMAGES

Trumpcare ölüm belgesi Temsilciler Meclisi'nde imzalanmış olabilir ancak ölümcül yaralar, Cumhuriyetçi milletvekillerine alarma geçen öfkeli kasaba toplantılarında verildi. Belki de Başkan Donald Trump'ın Manhattan'da henüz Kürsü Kulesi'ne geri dönmemesinin nedenlerinden birisi de doğduğu kentteki kitlesel gösterilerin korkmasıdır.

Son sekiz yıldır, popüler öfke ABD politikasında haklıydı. Şimdi solda. Önümüzdeki yıllardaki siyasi soru, Demokrat Partinin bu sokak çalkantısını ne ölçüde uygulayabileceğidir.

İlerlemecilerin gerçek siyasi güce dönüştürdüğü bir Çay-Partisi tarzı seferberliği olacaktır mı? Veya Donald Trump'ın Demokrat Parti'ye kıyasla baskı gruplarına daha fazla inanç kazandıran rakipleri mi var?

Örneğin, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliğine fundraising bonanza tanık oldu. ACLU, ilk seyahat yasağından sonra haftasonu çevrimiçi bağlarda 24 milyon dolar (18.7 milyon £) tutarında bir getiri sağladı ve normalde bir yılda altı kat arttı.

Kongre, mahkemeler ve kendi partisi tarafından kısıtlanan şu ana kadar bu, imparatorluk başkanlığı değil, tarihçi Arthur M Schlesinger Jr tarafından Nixon Beyaz Sarayı'nı tanımlamak için kullanılan ifade, suikaste kurban gitmeden önce suçlanıyor, Anayasal sınırları zorlamak.

Daha ziyade, Donald Trump'ın icra gücünün sınırlarının farkında olduğu engellenen bir başkanlıktı.

Ekonomi, İş ve Kültür

Donald Trump'ın Amerika'yı Bir Arkaya Getirme Sözü öncelikli olarak bir ekonomik taahhütti ve Wall Street ve Main Street'te bir Trump Bump'ın erken belirtileri vardı.

Yeni cumhurbaşkanının görev sözleşmesini takiben yalnızca üç gün sonra Dow Jones Endüstri Ortalaması, tarihinde ilk kez 20.000 marka girdi. Yatırımcılar, kurumlar vergilerini azaltması ve iş yönetmeliklerine getirmesi bekleniyor. Geçen ay önerilen bir raporda, 2000 yılından bu yana değil, tüketici güveninin çok cana yakın olması.

Bu gevşek yumuşak veriler, ekonomik ekonomik verilerle eşleşmedi. ABD ekonomisi Mart ayında sadece bazı ekonomistlerin beklediğinin neredeyse yarısı kadar 98.000 iş ekledi. Sanayi üretimi ve konut başlangıcı beklenenden daha düşüktü.

Tüketici güveni ile artması gereken perakende satışlar, bir yıldan uzun süreyle ilk düşüşleri olan Mart ayında fiilen% 0,2 oranında düştü. Sağlık sorunlarını izleyen pazarlar artık Trump'un kurumlar vergisi oranlarını ve 1 milyar dolarlık altyapı harcaması sağlayabileceğinden emin değil. Haftalık finansal gazetelerden Barron'un, son zamanlarda "Koz çarpması, biz neredeyse biliyordum" dedi.

Son dört cumhurbaşkanının ilk 100 gününde S & P 500 endeksinin nasıl performans gösterdiğini gösteren grafik.  Başkan Trump altında nispeten istikrarlı bir yükseliş gördü

Trump'ın "Buy American, Hire American" doktrininin etkisi konusunda, hak etmek için henüz erken. Endüstri grupları, yeni köprü ve yolların kurulması pahasına pahalıya mal olacak endişelerini dile getirdi. Teknoloji sektörü endişeli Hire Amerikan politikaları yüksek vasıflı göçmenleri engelleyecek veya vazgeçmeyecek. Turizm endüstrisi, seyahat yasağının ve yazarının etkisini azaltması nedeniyle "Trump Slump" ı bildiriyor.

ABD'deki işlerini yurtdışına ihraç etmekle veya federal hükümeti sertleştirmekle suçlanan şirketleri adlandırmak ve utandırmak konusundaki istekliliğini belirttikten sonra, itiraz etkisi olduğu yönündeki deliller var. Muhtemelen, halka açık şirketlerden birinin üst düzey yöneticisi, yalnızca hisse fiyatındaki etkisinden dolayı Twitter feed'inde isimlerini bulmak için akıllı telefonlarına ulaşmak istemiyor.

Geçiş sırasında Trump'ın kamuflaj yüzünden utandığı bir şirket olan Boeing, Air Force One'ın değiştirilmesinin maliyetlerini düşürmek için yönetimle ilerleme kaydedildiğini söyledi. Trump yönetimi, büyük şirketleri yeni Amerikan bitkilerine yatırım yapmaya zorlayarak iş yarattığını iddia ediyor.

Ancak, bu genişleme planlarının çoğu, Barack Obama'nın görevinden ayrılmadan önce gerçekleşti.

Ford'un Michigan'daki yatırımları, ExxonMobil'in Körfez Sahilleri'nin genişletilmesi ve Intel'in Arizona tesisi, yönetim tarafından Trumpizmin totemleri olarak lanse edildi.

Muhtemelen, ABD işlerini kurtarma konusundaki kendine tebrik eden tweet'lerinin temel etkisi, ekonomik değil, siyasi olmuştur.

Mavi yakalı seçmenleri, bu milyarder popülistin kendi adına savaşmakta ikna etti. Onun tweets lambasting işi gelince? Kurum kesimi ile kuralsızlaştırılması ve vergi indirimlerinin yapılmasını memnuniyetle karşılayan ancak mutlaka küreselleşmeyi geri alma çabalarıyla karşı karşıya kalmadığı bir sevgi / korku ilişkisi yarattılar.

ABD Başkanı Donald Trump, 17 Şubat 2017'de Güney Carolina'nın North Charleston kentindeki Boeing tesisinde konuşma yapıyor.Görüntü telif hakkıGETTY IMAGES

Şüphesiz Trump darbesinden faydalanan bir sektör medyadır. New York Times ve Washington Post aboneliklerinin yoğun olduğunu gördüler. Nişanlar sadece birkaç yıl önce yazılmış olan bir ağ olan CNN, derecelendirme zirvesinden hoşlanıyor. Bir zamanlar durgun kullanıcı sayıları artmış olan Twitter yeniden nihayet kazanıyor.

Yüksek profilli çıkışlara rağmen Fox News, Amerika'daki en etkili haber kanalı olmayı sürdürüyor; çünkü kahvaltı gösterisinde Fox ve Friends sabahları Trump'ın izlediği şeydir.

Genel olarak, ABD gazeteciler topluluğunun Trump başkanlığına tepkisi daha da düşman oldu. Jim Acosta gibi muhabirler, Jake Tapper gibi çapa ve hatta yumuşak huylu Wolf Blitzer daha sert kenarlı bir yaklaşım benimsemişler. New York Times mülayim başlıkları daha yargılayıcı ifadelerle değiştirdi.

Cumhurbaşkanına üç gün kala bir başlık yeni yaklaşımını gösterdi: "Koz, yasa koyucularla yapılan görüşmede popüler oy hakkında yalan söylüyor."

Başka yerlerde kültürel çizgiler bulanık, belki de siyaseti yeni bir gerçeklik şovu tarzında çeviren bir başkana kaçınılmaz bir yanıt. Komedyenler, kendilerini hoyratlayan Beyaz Saray'ı satir alma ikilemi ile karşı karşıya kaldıklarında, daha gazeteci bir kişi benimsediler. John Oliver ve Samantha Bee ciddi röportaj yapmak için gangsterleri karıştırıyor ve çoğunu Trump'a karşı yönlendiriyorlardı.

İlk önce David Letterman'ın sahte sağ kanat kişiliğini dökerek halefi olarak mücadele eden Stephen Colbert, gece yarısı olan derecelendirmelerde apolitik Jimmy Fallon'u geride bırakabilir.

Alec Baldwin'in taklidi ve Melissa McCarthy'nin Sean "Spicey" Spicer olarak atanması bir kez daha SNL randevusu görüntülemeye başladı.

Sanatlardaki beklenti, Trump'ın Merry Streep'ten bu yılki Golden Globes'da "Kırık kalbinizi atın sanata çevirin" uyarısıyla bir sürü yaratıcılık üreteceğidir. Ancak resimlerin, senaryoların ya da romanların çoğunun bu sanatın hala tamamlanmamış olması mümkündür.

 

Medya başlığıBaşkan Trump, BBC siyasi editörünün sorusundan sonra İngiltere ile olan özel ilişkiyi şaka yaptı

Tıpkı büyük Trump dönemi filmini beklediğimiz gibi - Doktor Strangelove, The Deer Hunter veya Wall Street - Trump'dan esinlenilmiş büyük bir roman henüz yok. Şimdilik, edebi klasikler boşluğu dolduruyor. Kellyanne Conway'nin "alternatif gerçekler" in yardımıyla George Orwell'in 1984 yılı, en çok satanlar listelerinin başında yükseldi.

Philip Roth, İkinci Dünya Savaşı'nın ilk yıllarında Amerika Birinci Komitesinin sözcüsü olan havacı Charles Lindbergh'in hayal ettiği Amerika'ya Karşı Arsa: da bir canlanma gördü. Hulu, totaliter bir Amerika'yı hayal eden Margaret Atwood'un The Handmaid's Tale adlı romanının dramatizasyonunu yayınlıyor.

Broadway'de 1984'ün sahne uyarlaması eserlerdeydi. Sonra, 11 Eylül saldırılarının ardından Newfoundland'daki Gander'da mahsur kalan yaklaşık 7.000 havayolu yolcunun hikayesini anlatan, her şeyden iyi bir 9/11 müzikle kendini hissettiren Come From Away'den beklenmedik bir başarı elde edildi.

Ayak basma ve göz yaşı sarsma, gösteri yabancılar evde hissettirmek ile ilgilidir. Daha doğrusu, Kanada Başbakanı Justin Trudeau Ivanka Trump'u görmeye başladı.

Gelecek ay Card of House'un beşinci sezonunu açıkladı, ancak Rus küfür etmekle suçlamaların ardından, bir zamanlar bu kadar tuhaf sayılan çizgi çizgileri, belki de bir hayatı geride bırakan bir durumdu.

İki Amerika

Büyük kıyı kentlerinden Amerika'nın göbeğine yolculuk yapmak şu anda farklı ülkeler arasında seyahat etmek gibi geliyor. Uzun zamandan beri iki Amerikalı var, bir tanesi Prius hibridleri üzerinde pick-up kamyonları, Whole Foods'tan Walmart'ı, Bu Amerikan Yaşamı üzerinden Ördek Hanedanlığını tercih ediyor. Bu Kumpanya yaşı ve bu bölünmeleri arttıran yeni tanımlayıcı belirteçler getirdi.

Amerika Birinci Sınıf Beyzbol şapkasını veya pembe bir yün şapkasını bir kırmızı flaş giyiyor musun? Bir Ivanka Trump kıyafeti alır mısın? Çok sağdaki Infowars'ın ev sahibi Alex Jones'la veya CNN'in lider uzmanı Van Jones'a katılıyor musunuz? Veya daha basitçe cumhurbaşkanına inanıyor musunuz? Trump'a nasıl tepki verdiğiniz giderek artan bir şekilde, hangi Amerika'da yaşıyor olduğunuzu belirler.

Barack Obama, kırmızı ve mavi Amerika devletlerini bir araya getirmeyi vaat etti, ancak bu çabayla tek başına başarısız olan çok kutuplayıcı bir figür oldu. Donald Trump, birleştirici bir figür olmak için özellikle çok uğraş vermedi.

Seyahatleri büyük ölçüde kendisine oy veren devletler olmuştur. Beyaz Saray'ın ve Mar-a-Lago'nun dışındaki görünüşlerinin çoğu aslında kampanya mitingleri oldu. Başsavcısı Jeff Sessions, bir hakimin "Pasifik'te bir ada" olarak 1959'da devletleşmeyi gerçekleştiren Hawaii'ye atıfta bulunan son seyahat yasağına meydan okuduğu için kızdı.

Başta İncil ve Rust Belt olmak üzere ülkenin dört bir yanındaki kendi seyahatlerim, onu Beyaz Saray'a gönderen bölgelerde güçlü kaldıklarını ileri sürdü. Geçen hafta Ohio Nehri Vadisi'nde işadamları bana Trump Bump'ın gerçek için nasıl olduğunu anlattı. Çevre koruma ajansının kömüre ilişkin kurallarının gevşetilmesi ile çoğu zaman geri dönüş nedeni olarak gösterilen bilançolarında görüyorlar.

 

Medya başlığıTrump başkanlığı Rust Belt'te büyük bir darbe

Birçok Rust Belt seçeni, Liberaller ondan nefret ettikleri için Trump'a tapmaya devam ediyor. Bereketli bikolatalı liberalleri yumruklamak için milyardere kısmen oy verdiler. Seçkin kanın bu kadar miktarda dökülme ihtimalinin tadını çıkarıyorlar.

Rus iddialarının gölgesinden dolayı, bu ilk 100 gün bazen kötü bir yönetimin son günleri gibi hissetmiştir. Trump modern bir Richard Nixon olarak rutin olarak kullanılır. Bazen bu yönetimin bugünkü şekliyle nasıl devam ettirilebileceğini görmek bazen zor olsa da, bunun erken bir son haline geleceğini hayal etmek daha zordur.

FBI'ın takım Trump'ın Kremlin'le olan bağlantılı olduğu iddia edilen bağlantılar ya da bazı büyük mali skandal soruşturmasından çıkan felaket vahiyinden kaçındığında, Cumhuriyetçi liderliğin kendisine karşı savaşması pek mümkün değil. Muhtemel olayda, temyiz işlemlerini başlatan anayasa, onun arkadaşı.

Görev alan bir başkanın yerinden oynamak zor.

Trump'u sınırlayan yönetici bir model geliştiren Kurucu Babalar, zaten kendisine yardımcı olan ve bunu tekrar yapabilecekleri bir Seçim Modeli olan Seçici Koleji ile geldi. Rust Belt kaleci olursa bu doğru olur.

Kasimdaki genel oylama ve oylama anketlerine dayanan ezici duyumum, Amerikalıların yanlısı olmaktan ziyade Kürt olduğu yönündedir.

Fakat benim mantıklığım da, birçok mavi yakalı savaşçıların şiddetle sadık kalması. Onu yazmak için, yorumcuların, ilk önce başkanlık için ilan ettiği o günden bu yana yaptığı yanlış analitik yorumları tekrarlamak gerekir.

Demokratlar yeni cumhurbaşkanını ulusal bir utanç olarak görürken, destekçilerinin birçoğu kendisini potansiyel bir ulusal kurtarıcı olarak görmeye devam ediyor.

Bu ülkenin daha önce hiç görmediği benzer bir başkanlığa yüz gün kala, sendika devleti birliğin bozulmasıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hamilelik Okulu sertifikaları Başkan Osman Zolan’dan
Hamilelik Okulu sertifikaları Başkan Osman Zolan’dan
Denizli Büyükşehir’den 15.000 kişilik aşure hayrı
Denizli Büyükşehir’den 15.000 kişilik aşure hayrı
istanbul escort escort istanbul