ABD, Suriye'yi "potansiyel" kimyasal saldırı planı konusunda uyardı

ABD, Suriye'deki bir başka kimyasal saldırıda "olası hazırlıkları" tespit ettiğini ve Suriye hükümetine sert bir uyarı yayınladığını açıkladı.

ABD, Suriye'yi
ABD, Suriye'yi Admin
Bu içerik 380 kez okundu.

 

Beyaz Saray, faaliyetlerin Nisan ayında şüpheli bir kimyasal saldırı öncesinde yapılan faaliyetlere benzer olduğunu söyledi.

Düzinelerce saldırıda hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı Trump , Suriye hava üssüne karşı bir grev emri vermeye başladı .

ABD'li bir bildiri, bir başka grev meydana gelmesi durumunda Başbakan Esad'ı "ağır bir fiyat" ile uyardı.

"Esad rejiminin bir başka kimyasal silah saldırısı" nın "sivillerin toplu öldürülmesi" sonucunu doğurması muhtemel.

Açıklamada şunlar kaydedildi: "Daha önce de belirttiğimiz gibi ABD, Irak ve Suriye'deki İslam Devletini ortadan kaldırmak için Suriye'de bulunuyor ancak Esad'ın kimyasal silah kullanarak bir başka kitlesel cinayet saldırısı yapması halinde, ordusu ağır bir bedel ödeyecek. fiyat."

Nikki Haley tweetResim telif hakkıTWITTER

Devletin ve Savunma Bakanlığındaki yetkililer, Beyaz Saray tarafından yapılan duyuruda, diğer ulusal güvenlik kurumlarıyla, ABD medyasında çıkan haberlerde önceden görüşülmediğini ileri sürerek tutuklandılar.

ABD 'nin Birleşmiş Milletler büyükelçisi Nikki Haley, Rusya ve İran - Esad'ın kilit müttefikleri - böyle bir saldırının gerçekleşmesi durumunda da sorumlu olacağını söyledi.

"Suriye halkına yapılacak daha ileri saldırılar Esad'a değil, aynı zamanda Rusya ve İran'a da kendi halkını öldürmesini desteklemekle suçlanacak" diye tweeted .


'Kristal berraklığında' uyarı - Jonathan Marcus, BBC savunma ve diplomatik muhabiri

Suriye hükümetine kimyasal silahların kullanılmasına karşı verilen çok uyarı çok sıradışı. Kesin bir şekilde istihbarat üzerine kurulu olması gereken böyle bir adım perde arkasında genellikle diplomatik kanallarla yapılabilir.

Kimyasal silahların kullanılması, belirli birliklerin hareketi, silahların teslim edilebileceği bir üssün içine dağıtılması gibi ABD uyduları veya dronlar tarafından yakalanma yeteneği gibi masal hazırlıklarını gerektirir.

Uyarı, açıkça böyle bir saldırıyı önlemek ve Suriye rejimi bu çizgiyi tekrar ele geçirirse - geçen Nisan ayında yaptığı gibi - ABD güçle cevap vereceğini açıkça ortaya koymak için hazırlandı.

Bu sefer bağlam çok farklıdır. ABD ve Esad güçleri arasında artan bir sürtüşme var. Bir ABD grevinin Washington'u çatışmaya çekmeye yöneltti. Ancak Beyaz Saray'dan gelen uyarı çok net.


Suriye hükümeti ABD'nin açıklamalarını yanıtlamadı.

Cumhurbaşkanı Esad , Nisan ayında asi tutulan kuzeybatıdaki Khan Sheikhoun kasabasında bulunan şüpheli sinir gazı saldırısının arkasında güçlerinin bulunduğunu inkar etti .

Birçok çocuk da dahil olmak üzere düzinelerce sivil öldü.

Buna karşılık, Akdeniz'deki ABD Deniz Kuvvetleri gemileri, kimyasal silahları depolamak için kullanıldığını söylediği Humus batı batısında, Shayrat havaalanında 59 adet Tomahawk gemi roketi füze ettirdi.

Güdümlü füze destroyeri USS Porter, 7 Nisan 2017'de Akdeniz'de bir Tomahawk kara saldırı füze ateşlediGörüntü telif hakkı,GETTY IMAGES / ABD DONANMASI

Image captionABD, Nisan ayında Suriye hava üssüne karşı bir rota füze saldırısı başlattı

En son gelişme, bölgede ABD ve Rusya arasında gittikçe gerginlik yaşanıyor.

Rusya, 2015 yılından bu yana İslamcı aşırılık yanlısı terörizmine karşı hava saldırısı ile Bay Assad kuvvetlerini destekledi.

ABD'yi cruise füze grevi ile uluslararası hukuku çiğnemekle suçladı ve son zamanlarda ABD liderliğindeki koalisyonu, ABD'nin Suriye askeri uçaklarını vurmasından sonra uçaklarını hedef olarak gördüğü konusunda uyardı.

 

Medya altyazılarıEski ABD milletvekili yardımcısı James Jeffrey "Cumhurbaşkanı Esed'in ders aldığı zamanı geldi"

Suriye'nin altı yıllık iç savaşı, 300 binin üzerinde kişiyi öldürdü ve beş milyondan fazla mülteci yarattı.

Sözde İslam Devleti (IS) de dahil olmak üzere militan İslamcı gruplar, çatışmayı toprağı yakalamak için kullandı.

ABD liderliğindeki bir koalisyonun savaş uçakları, grubun Raqa kalesine saldırı düzenledikleri Arap ve Kürt militanları ittifakını destekliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor