Antibiyotik direnci Antibiyotik direncini nasıl durdurabiliriz

"Modern tıbbın sonu" olarak geçiyor. BBC Future uzmanlardan, antibiyotik direncinin en kötü etkilerini nasıl önleyebileceğimizi açıklamalarını istedi çağımızın büyük bir mücadelesi.

Antibiyotik direnci Antibiyotik direncini nasıl durdurabiliriz
Antibiyotik direnci Antibiyotik direncini nasıl durdurabiliriz Admin
Bu içerik 790 kez okundu.

 

"Dünya, ortak enfeksiyonların bir kez daha öldüreceği antibiyotik-sonrası bir döneme doğru gidiyor. Mevcut eğilimler devam ederse, organ transplantasyonu, eklem replasmanları, kanser kemoterapisi ve preteratal bebek bakımı gibi sofistike müdahaleler üstlenmek için daha zor veya hatta tehlikeli hale gelecektir. Bu, modern tıbbın sonunu getirebilir, bildiğimiz gibi. "
Büyük Zorluklar
Bu özel seride, Future Now , 21. Yüzyılda yüzleştiğimiz en büyük, en önemli sorunlara yakından bakıyor .
İki ay boyunca, günümüzün hızla gelişen dünyasında karşı karşıya olduğumuz zorlukları anlamanıza yardımcı olması için önde gelen bilim insanları, teknologları, girişimciler ve etkileyenlerden bilgi edineceğiz.
Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri geçen Nisan'da Birleşmiş Milletler'e çıktığında böyle söyledi. Dr Margaret Chan bugünün küresel sağlık için en büyük tehditlerden biri olduğuna karar veren kişilerin uyarılarını istediler: antibiyotik tedavisine cevap vermeyen enfeksiyonların gittikçe yaygınlaşan problemi.
Alarm verici gibi gelir, ancak aslında yeterince huzursuz olmayabilir.
Dünyanın antibiyotiklerinin etkinliği hızla azalmaktadır - enfeksiyonları tedavi etmek için kullandığımız ilaçlar daha az ve daha az çalışmaktadır. Bu oranda herhangi bir müdahale olmadan devam edersek, herhangi bir bakteri enfeksiyonuna karşı tek bir antibiyotik kalmadığını görebiliriz.
Emory Üniversitesi'ndeki Antibiyotik Direniş Merkezi direktörü David Weiss Dr, "Bu, bildiğimiz şekliyle hayatı gerçekten de değiştirecektir" dedi. "Kazıma gibi küçük bir kazanın ölümüne neden olabileceği bir döneme geri dönmeyi düşünün." Toplam antibiyotik direncinin dünyaya yol açabileceği şey budur.
Antibiyotik direnci 
Aşırı reçete yazan ilaçların bir kombinasyonu ve antibiyotiklere kültürel bir bağımlılık getirdiğimiz bugün nerede olduğumuza götürdü. (Kredi: Getty Images)
Ancak iyi haberler var: Bu hızda devam etme ihtimalimiz yok. Dünya, sorunun farkındadır ve en kötü senaryonun önüne geçmek için çok sıkı çalışan birçok örgüt, hükümet ve ilgili vatandaşlar vardır.
Kötü haber, konunun son derece karmaşık ve yaygın olması. Ve bakterilerin doğası ve işleyişleri - ve şimdiye kadar yaptığımız hasar sayesinde - dünya hiçbir zaman direnişten tamamen arındırılmış olmayacaktır.
Direniş nedir?
Bir staf enfeksiyonuyla kontrat yapmışsın. Geçmişte bu kolayca penisilin ile tedavi edildi. Ancak bugün, stafinizdeki enfeksiyonun aslında MRSA (antibiyotiklere dirençli bir versiyon) olması mümkündür (mevcut stafit enfeksiyonlarının sadece% 10'u MRSA değildir ). Penisilin buna karşı işe yaramaz. Gerçekten, çalışmalar, 100 kişide ikisinin MRSA bakterilerini taşıdığını gösteriyor.
İşte direniş gelişme şekli: tıpkı insanlar gibi bakterilerin DNA'sı var. Tıpkı insanlarda olduğu gibi bu DNA da dış dünyadaki girdilere yanıt olarak değişebilir veya değişebilir.
Bu, bildiğimiz kadarıyla yaşamı değiştirecekti. Bir kazıma gibi küçük bir kazanın ölümle sonuçlanabileceği bir döneme geri dönmeyi düşünün - Dr David Weiss
İnsanlar bakterileri öldürmek için antibiyotik kullandığında, bazı vakalarda bu bakteri genlerini kendiliğinden mutasyona uğratarak, makyajlarını antibiyotiklerin onları öldüremeyecekleri şekilde değiştirir. Bakteriler daha sonra bu genleri çiftleştirerek diğer bakterilere aktarabilirler - ve bu dirençli bakteriler bir canlıdan diğerine yayılabilir.
Bunun en zor kısmı, bakterilerin bu genleri bakteri türlerinde birbirleriyle paylaşabilmesidir - dolayısıyla direnci geçmek için genetik olarak benzer olması gerekmez. Trilyonlarca farklı bakteri ile dolup taşan insanlar ve hayvanlar, dirençli böcekleri birbirlerine doğru iletirler. Üstelik her şeyden önce, bu dirençli türleri kendi bünyelerimiz içinde birbirimize tanıtıyoruz. Dolayısıyla, bir insan ya da bir hayvan hayatlarında bir kez antibiyotiğe maruz kalmış olsa da kolayca yayılabilecek mutant bakteri içerebilir.
Bakteriler siyasi sınırlar veya göç politikaları ile ilgilenmiyor - örneğin araştırmacılar, Litvanya ve Arjantin'deki martıların arka uçlarında, ilaçlara dirençli bakteri bile bulmuşlar.
Bunun en önemli kısmı, bakteri direncinin esasen bir rakam oyunudur: insanlar antibiyotiklerle bakterileri öldürmeye çalıştıkça ve bakterilerin kullandıkları farklı antibiyotikler bu bakterilerin bu antibiyotiklere direnmek için yeni genler geliştirmesi gereken fırsatları arttırır. Ne kadar az kullanırsak, daha az bakteri gelişebilir ve direnci paylaşabilir.
Problem ne kadar büyük?
Kesin olarak söylemek zor, ancak ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ABD'de tek başına her yıl antibiyotiğe dirençli enfeksiyonlardan dolayı yaklaşık 23,000 kişinin öldüğünü tahmin ediyor. Örneğin, Clostridium difficile (C. difficile) 'yi tedavi eden antibiyotiklere direncin ABD'de her yıl neredeyse 500.000 enfeksiyona neden olduğunu ve yaklaşık 15.000 kişinin ölümüne neden olduğunu tahmin ediyorlar. (Fakat ABD Bulaşıcı Hastalıklar Derneği'ndeki politika ve hükümet ilişkilerinde uzmanlaşmış bir sözcüsü olan Amanda Jezek, ülkedeki enfeksiyöz hastalık hekimleri ve bilim insanlarının birçoğunu temsil eden bir grup, genel ölüm sayısı muhafazakâr bir tahmin ve muhtemelen daha yüksek olduğunu söylüyor.
Bu arada, Nature'da yayınlanan 2015 yılındaki bir araştırma, küresel antibiyotik tüketiminin 2000 ile 2010 yılları arasında% 30 arttığını tespit etti.
Antibiyotik direnci 
Tamamen antibiyotik dirençli bir dünya, bildiğimiz kadarıyla yaşamı değiştirebilir, uzmanlar uyarır ve küçük hastalıkları dahi hayati tehdit edici hale getirir. (Kredi: Getty Images)
DSÖ, sadece tüberkülozla birlikte, hastalığa karşı dirençli suşlarla dünya genelinde yaklaşık 480.000 kişinin olduğunu tahmin ediyor. 2014'te, tüm yeni TB vakalarının% 3.3'ünün birden fazla ilaca dirençli olduğunu ve tekrarlayan vakalarda% 20'sinin dirençli olduğunu tahmin ettiler. Ayrıca, E. coli, idrar yolu enfeksiyonları, HIV, gonore, sıtma, pnömoni ve staf enfeksiyonu (ilaca dirençli versiyonu MRSA) tedavisinde kullanılan ilaçlarda direnç vakalarını (bazıları çok yaygın ve az da olsa) izledi. .
Ve İngiltere Halk Sağlığı Anlaşması'na göre "İngiltere hükümeti, antibiyotik direncinin tehdidi olarak grip salgını ve büyük sel gibi ciddiye alındığını" düşünüyor. Kontrol edilmediği takdirde, antibiyotik direnci, 2050 yılına kadar dünya genelinde 20 milyona kadar ölüm yaparak 66 milyon sterline mal olacak.
Buraya nasıl geldik?
Düz ve basit, insanlık, antibiyotikleri aşırı derecede kullandı.
Sadece onlarca yıldır antibiyotik verdiklerini doktorlar isteyen herhangi bir hastaya doktor götürmekle kalmadılar, bazı ülkeler hala antibiyotikleri tezgah üstü ilaçlar olarak görüyorlar - Anadin veya Tylenol olarak satın almak kolay. WHO'daki antimikrobiyal programın direktörü Dr. Marc Sprenger'e göre, Avrupa'nın çoğunun antibiyotik kullanma ihtimalleri diğer Avrupa ülkelerinde İsveç ya da Hollanda'dan üç kat artmış ve yalnızca ara ara kullanılıyor. "Bu, daha fazla insanın hastalanmasıyla bir ilgisi yok. Bu kültürel bir olgudur, "diyor.
Bunun yanı sıra, dünya çapındaki tarımsal araştırmalar, enfeksiyonu azaltmanın bir aracı olarak değil, aynı zamanda büyümeyi artırmak için bir yöntem olarak, hayvancılık ve besin üreten hayvanlara büyük miktarda antibiyotik besledi. Ve insanlar bu antibiyotiklerini almıyorlar da, bu hayvanlardaki bakterileri toplayıp ellerinde tutuyorlar. Bu hayvanlar ilaca dirençli bakteri taşıyorsa, potansiyel olarak da yapabilirdiniz.
Bunun daha fazla insanın hastalanmasıyla bir ilgisi yok. Bu kültürel bir fenomendir - Dr Marc Sprenger, antibiyotik aşırı tedavisi üzerine
Yakın zamana kadar ABD'deki antibiyotikler hayvan büyümesini antibiyotik etiketlerinin kullanımı için bir gösterge olarak listelemiş ve çiftçilerin bunları alması için bir reçete gerekmemekteydi. Bunun bir problem olduğunu göstermek için: Geçen Kasım ayında Çin domuzlarında geçen Kasım ayında sadece kolestine dirençli olduğu keşfedildi. Son çare olan bu antibiyotik, ABD'de en ağır insan enfeksiyon vakalarında kullanıldı, Diğer tüm antibiyotikler tarafından tedavi edilemez. Altı aydan daha az bir sürede, CDC, Pennsylvania'daki bir hastada E. coli suşunu saptadı. 
Peki neden bakterilerin direnemeyeceği yeni antibiyotikler geliştirmiyorsunuz? Bir ilaç firmasının yeni bir antibiyotik geliştirip satmasından bu yana geçen on yıllar geçti. Sprenger, "Enfeksiyonları dirençli bakterilerle tedavi etmek için yeni antibiyotik kullanmak istersiniz, ancak yeni yayımlanan zaman çizelgesine bakarsanız neredeyse 30 yıldır boş kalır" dedi.
Bunun nedeni, yeni ilaç geliştirme süreci son derece pahalı ve bu büyük yatırımdan sonra potansiyel bir antibiyotik kârı nispeten düşük. Sprenger'e göre, "yeni bir antibiyotik kullanılmasını yasaklayan herhangi bir yasal araç yok" Bunun anlamı, yeni bir antibiyotik çıkarsa dünyanın aşırı kullanmasını engelleyecek hiçbir yol yok demektir. Mevcut kullanım düzeylerinde, yeni bir antibiyotik, bakteri direnci gelişmeden önce piyasada sadece iki yıl kaldıracağını söylüyor.
Kendimizi bundan nasıl kurtaracağız?
Öncelikle tüm dünyanın gemiye binmesi gerekiyor. İki yıl önce, bu aslında DSÖ üyesi ülkelerin bir Küresel Eylem Planı'nı kabul ettiklerini kabul ettiklerinde oldu - o zamana kadar, antibiyotik direnci onlarca yıldır radar üzerinde olmuş bir problemdi. Plan, direnci azaltmak için tüm ülkelerin alabileceği kapsamlı çözümler ve en iyi uygulamaları ortaya koyuyor. Sprenger "Bu tarihi" diyor. O zamandan önce, direnişin azaltılması için aktif olarak tartışan tek kişi çoğunlukla tıp çevrelerinde insanlardı. "Dünya nüfusunun% 95'i artık ulusal bir eylem planı geliştirdikleri bir ülkede yaşıyor ve tüm bu ülkeler eğitim, öğretim ve önleme kontrolünde artan faaliyetlere sahipler."
Son birkaç yılda ABD'deki çocuklar için reçeteli azalma gördük - Dr Katherine Fleming-Dutra
Daha sonra geçen yıl BM, bu konuyu Genel Kurul'da ele almıştı - tarihin yalnızca dördüncü kez orada bir sağlık meselesinin ele alındığı zamanı. Ve sadece Mayıs ayında G20 liderleri, antibiyotik direnciyle mücadele dahil olmak üzere küresel sağlık hakkında bir bildiri imzaladılar. Bu kesinlikle dünya liderlerinin ciddiye aldığı büyük bir zorluk.
Antibiyotik direnci 
Son yıllarda dünya çapında antibiyotik tüketimi hızla arttı: Bir çalışma, 2000 ve 2010 yılları arasında küresel tüketimin% 30 arttığını gösterdi. (Kredi: Getty Images)
DSÖ eylem planının çoğu hastane idareciliği ve gözetim üzerine yoğunlaşmaktadır. CDC şu anda, antibiyotiklerin güvenli ve makul bir şekilde reçete edilmesi için kılavuzlar ve eğitim sağlamak için Amerikan hastaneleriyle yakından çalışmaktadır. CDC'de epidemiyolog Dr. Katherine Fleming-Dutra "Bir miktar ilerleme kaydettik" diyor. "Son 20 yılda ABD'deki çocuklar için reçetelemedeki düşüşleri gördük. Yetişkinlerde daha az ilerleme gördük. Yetişkinlerde oranı nispeten istikrarlı. "
Hastaneler ve doktorlar reçeteleri azaltarak yola çıktıklarında bir sonraki adım tarımla ilgili düzenlemeleri değiştirmektir.
On yıl önce Avrupa Birliği, antibiyotikleri büyüme öncüleri olarak yasaklamıştı. Ve sadece bu Ocak ayında, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, uyuşturucu etiketleme konusunda belirtilen antibiyotik kullanımındaki büyümeyi kaldırdı. FDA'nın Veteriner Hekimliği Merkezi'nde bilim politikası müdür yardımcısı Dr. William Flynn'e göre, "Bunun çiftçilerin ciddiye alması ve buna cevap vermesi gereken bir şey olduğu konusunda gerçek bir tanım var. Çalışmalarını sağlamanın yollarını bulmak için bizimle çalışmakta ve ilgi çekici oldukları için teşvik edilmektedir. "
Ancak, Çin'den gelen antibiyotik direnci hakkındaki son ortaya çıkan bulgulara göre kanıtlandığı üzere, diğer ülkeler de davaya uymak zorundadır.
Direnişle mücadeledeki en önemli adımlardan biri onu izlemektir. CDC, Ulusal Antimikrobiyal İzleme Sistemi (NARMS) adı verilen bir sistem kurdu. CDC'deki Antimikrobiyal Direniş Ofisi direktör yardımcısı Dr. Jean Patel, "Antibiyotiğe dirençli bakterilerin izlenmesi görevimizin büyük bir parçası" dedi. "Bunu, enfeksiyon yükünü ölçmek ve gördüğümüz direnç türlerini karakterize etmek için yapıyoruz. Bu, direniş önlemenin en iyi yolunu bulmamıza yardımcı oluyor. "
Direnişin gelişmesini ancak gerçekten yavaşlatabiliriz. Onu tamamen durdurmayacağız. Antibiyotiklerin uygun şekilde kullanılması dirence katkıda bulunuyor - Dr Amanda Jezek
CDC, antibiyotik dirençli bakteri veri ve numuneleri ağı korumak için ABD civarındaki devlet sağlık bölümlerine (ve laboratuvarlar ile koordinatlandırılmaktadır) kaynak ayırmaktadır. Patel, "Bakterilerin nasıl değiştiğini görmek, yeni ilaçları bakterilere karşı test etmek için bize enfeksiyon oranlarının ulusal tahminlerini vermek için kullanabiliriz, ayrıca aşı geliştirmeyle yardımcı olmak için bu yöntemle topladığımız bakteri kullandık" dedi. Belirtilmelidir, programın devam eden başarısı ABD Başkan Donald Trump'ın önerdiği bütçeyle CDC'ye% 17 oranında (ya da 1.2 milyar dolar) kesilmesini önerdiğinden tehlikede olabilir.
Ancak bazı geleneksel olmayan yöntemler de deneniyor. Atlanta, Georgia'daki Emory Üniversitesi, benzersiz bir antibiyotik direnç merkezi kurdu. Ana hedeflerinden biri, ulusal gözetim sistemi tarafından toplanan mutasyona uğramış bakteri ve kendi kliniğinde dirençli bakterileri tespit edebilen doktorlar kullanarak teşhis testleri yapmaktır.
"Hedef, bilim adamları, klinisyenler ve epidemiyologların birlikte çalışarak bu soruna hitap etmeleridir. Bu geleneksel olarak gerçekleşmeyen bir şey. Merkezin yönetmeni David Weiss, bilim adamlarının ve klinisyenlerin yaptıkları arasında bir ayrım var "diyor. "Ben doktor değilim. Araştırmalarımın olabildiğince alakalı olmasını sağlamak için ön saflarda gördükleri şeyleri klinisyenlerden öğrenmeliyiz. "
Antibiyotik direnci 
Hayvanlar da antibiyotik direnci geliştiriyorlar; bu da antibakteriyel direnci geliştiriyorlar; bu da ilaçlara dirençli bakterileri sana bırakabiliyorlar. (Kredi: Getty Images)
Kapsamlı ve işbirliğine dayalı bir yaklaşım uygulanabilir: Geçen yıl İngiltere Ulusal Sağlık Servisi, 2015 yılında antibiyotik reçetelemenin 2014'e göre % 5.3 oranında azaldığını açıkladı . Public Health England, daha sorumlu reçetelemenin anahtar olduğunu söylüyor : NHS'ye tavsiye ettiğini belirtti 2015'te reçeteleri 2013'ten 2014'e% 10 oranında azaltmayı amaçlayan daha iyi uygulamaların geliştirilmesi üzerine.
Son olarak, yeni antibiyotiklerin geliştirilmesini teşvik eden teşvikler olmalıdır.
ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Otoritesi, CARB-X adlı bir biyo-ilaç hızlandırıcısı kurdu. Fon, antibiyotik uyuşturucu keşif projelerini desteklemek için 48 milyon dolar tahsis ediyor. IDSA'nın Jezek, "Şirketlerle klinik araştırmalar yapabilecekleri bir ürüne sahip oldukları noktasına ulaşmak için onlara maddi destek ve teknik destek vermek için çok erken teşhis aşamasında çalışıyorlar" diyor. Aynı çizgide, IDSA şu anda klinik araştırmalar için kaynak sağlayacak yasal düzenlemeler geliştirmeye çalışıyor ve böylece şirketler bu ağır maliyetlerden uzak duruyor ve yeni antibiyotiklerden kar elde etme şansı yakalayabiliyorlar.
Tüm bu programların birlikte çalışması ve benzer çabalar dünyanın dört bir yanında gerçekleşmesiyle birlikte, insanlığın sorun üzerinde bir çaba göstereceğini umduğunu umuyoruz. Yine de, "direncin gelişimini gerçekten yavaşlatabiliriz. Onu tamamen durdurmayacağız, "diyor Jezek. "Uygun antibiyotik kullanımı bile dirence katkıda bulunuyor."
Ve bu, meydan okuma daima muazzam olacağı anlamına geliyor. İnsanlar olduğu sürece ve insanlar bu hastalıkları taşımakta ve iletirlerse - ki onlar - bütün dünya direniş için savaşmaya devam etmek zorunda kalacaklardır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hamilelik Okulu sertifikaları Başkan Osman Zolan’dan
Hamilelik Okulu sertifikaları Başkan Osman Zolan’dan
Denizli Büyükşehir’den 15.000 kişilik aşure hayrı
Denizli Büyükşehir’den 15.000 kişilik aşure hayrı
istanbul escort escort istanbul