Ar-Ge Desteği Ar-Ge ve Teknoloji Fonu’ndan verilecek!

Ar-Ge Desteği Ar-Ge ve Teknoloji Fonu’ndan verilecek!
Ar-Ge Desteği Ar-Ge ve Teknoloji Fonu’ndan verilecek! Admin
Bu içerik 601 kez okundu.

 

Daha önce çok sayıda kurum tarafından verilen Ar-Ge desteği artık sadece Ar-Ge ve Teknoloji Fonu’ndan verilecek.

AR-GE Destekleri, TÜBİTAK, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi çok sayıda kurum tarafından veriliyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk  Özlü, bu dağınık yapıda yeterince verim alınamadığını bildirdi ve Ar- Ge desteklerinin artık, yeni kurulacak Ar-Ge ve Teknoloji Fonu üzerinden, Başbakan Başkanlığındaki Bilim Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu tarafından verileceğini belirtti. Kamunun bu alanda yaptığı tüm harcamalar bu kurul tarafından dağıtılacak.

Sanayinin İçine Teknoloji Enjekte Edilecek

Yeni yaklaşım çerçevesinde sanayinin içine teknoloji enjekte etmek istediklerini ifade eden Faruk Özlü, Türkiye’nin 11 dolar ithalat için 10 dolarlık ithalat yapmak zorunda kaldığını, halen herkesin üretebileceği ürünleri ihraç edebildiğimizi kaydetti. Türkiye’nin genç nüfusu ile teknoloji üretme konusunda avantajlı olduğunu aktaran Özlü, 10 dolarlık ithalatla 20 dolarlık ihracat yapacak yapısal dönüşüm paketi hazırlandığını vurguladı.

Mart sonuna kadar piyasaya 10.3 milyar

KOSGEB aracılığıyla KOBİ’lerin finansman ihtiyacının karşılanması için başlatılan KOSGEB Destek programına yoğun ilgi olduğunu ifade eden Özlü, yılbaşına kadar 206 bin başvuru yapıldığını, ocak ayından bu yana ise 264 bin başvuru geldiğini söyledi. Şartları taşıyan tüm şirketlerin destekleneceğini bildiren Özlü, değerlendirmenin bilgisayar tarafından yapılacağını ve mart sonuna kadar piyasaya 10.3 milyar lira para gireceğini belirtti.

Başvuran ve şartları Uygun Olan Herkes Desteklerden Yararlanabilir

Bakan Özlü’nün açıklamalarını değerlendiren ARGUMA DANIŞMANLIK Genel Müdürü Ayhan Otçu,  son yıllarda devlet destekleri konusunda önemli gelişmeler yaşandığını bu nedenle doğru bir şekilde yapılacak başvurularla, şartları uygun olan herkesin destek ve teşviklerden yararlanabileceğini belirtti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
Gençler fikirleriyle yarıştı
Gençler fikirleriyle yarıştı