Avrupa Komisyonu felaket akşam yemeği detaylarını sızdırdı

Avrupa Birliği, Jean Claude Juncker, Theresa May'ı gergin bir Downing Street akşam yemeğinin ardından "kandırılarak" suçladıktan sonra Brexit görüşmelerinin başarısız olacağının "muhtemel olmadığını" belirtti.

Avrupa Komisyonu felaket akşam yemeği detaylarını sızdırdı
Avrupa Komisyonu felaket akşam yemeği detaylarını sızdırdı Admin
Bu içerik 586 kez okundu.

 

Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, Avrupa Komisyonu Başkanı Bayan May'ın geçen hafta Çarşamba günü yaptığı toplantı sonrasında sert bir saldırı düzenlediğini bildirdi.

O toplantıda Brexit'in "başarı olamayacağını" iddia etti ve İngiltere'nin "boşanma" tasarısını reddetmesi halinde müzakereleri ticaret anlaşması olmadan sona erdirmekle tehdit ettiğini belirtti.

Başbakan, İngiltere'nin AB'den ayrıldığı herhangi bir şeyi AB'ye ödemekle yasal olarak yükümlü olmadığını söyledi. Juncker ve meslektaşları, İngiltere'nin AB üyeliğini bir "golf kulübü" gibi silmekten alıkoyamadığını söyleyerek yanıt verdi.

AB yetkilileri Bayan May'ı "Brexit'i başarıya ulaştıralım" dediğinde Brexit'i "gül renkli gözlük" ile incelemekle suçladı. Bay Juncker ısrarcı: "Bu bir başarı olamaz."

Bayan May, görüşmeler sırasında erken bir anlaşma için baskı yaparken, çifti aynı zamanda AB göçmenleri üzerinde çatışmaya başladı. Avrupa Birliği temsilcileri, Bayan May'ın "Haziran ayı sonuna kadar" sıralamaya itilmesi yönünde "şaşkına döndüklerini" söyledi.

Bay Juncker, bu takvimin "çok iyimser" olduğunu ve karmaşık müzakerelerin daha da karmaşık hale geleceğini vurgulamak için Hırvat AB üyelik anlaşması ve Kanada'nın serbest ticaret anlaşması olan "iki kağıt destesi" çantasından çekilmesini önerdi.

En gergin görüşmeler İngiltere'nin Brexit boşanma tasarısı üzerinde gerçekleşti. Avrupa Birliği, AB'ye olan yükümlülüklerini yerine getirmek için AB'ye 50 milyar sterlin ödeme yapmaya çağırıyor.

Bayan Mayın, İngiltere'ye hukuka uygun olarak AB'ye herhangi bir ödeme yapmakla yükümlü olmadığı konusunda ısrar etti, ki öfkeli bir yanıt vermiş gibi görünüyor. Bay Juncker, boşanma faturası ödemeden Britanya'nın gelecekte yapılacak bir ticaret anlaşması yapamayacağını öne sürdü.

Yemekten sonra Bay Juncker, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e Bayan May'ın "başka bir galakside yaşıyor" ve "kendini aldatıyor" diyerek çağrısında bulundu.

Onun çağrısı, Bayan Merkel'in Britain'in Brexit hakkında "illüzyon" dan sıkıntı çektiğini halka açıklamasına yol açtı. Mrs daha sonra yaptığı yorumları vurgulayarak, AB ülkelerinin Britanya'ya karşı durmak için "sıraya girdiğini" ve müzakerelerin "zor" olacağını söyledi.

Avrupa Birliği, Bayan May tarafından görüşmelerin gizli kalması yönündeki çağrılarını da reddetti. Başbakan, görüşmelerin sürecin sonuna kadar gizli kalacak aylık, dört günlük bloklarda yapılması çağrısında bulundu.

Avrupa Komisyonu, üye devletlere ve Avrupa Parlamentosu'na tartışmalara danışılması gereği bunun "imkansız" olacağını söyledi. Raporda, "Tüm belgeler yayınlanmalıdır" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
Gençler fikirleriyle yarıştı
Gençler fikirleriyle yarıştı