Bilim için Mart'ın arkasındaki 30 şeyle tanışın

Caroline Weinberg, telefonuna bakarken New York'un kalabalık caddelerinde dolaşırken oldukça ustalıkla karşıladı. Bu günlerde, ulusal Bilim Biliminin (M4S) üç liderinden biri olan Weinberg'in, M4S ortaklarının yüzlerce e-postası ve mesajı ve her gün 70 M4S'den fazla gönüllü yol açtığı alışılmadık bir durum değildir. Sadece 3 ay boyunca uluslararası bir yürüyüş planlarken, bir saat bile önemli bir notanın oyalanmasının önüne geçebilir. Bilim Insider'ı ile sohbet eden son bir sabahın ardından , Weinberg'in gözleri akıllı telefonu ekranına yapıştı, çünkü kaldırımlar boyunca yol boyunca dokundu.

Bilim için Mart'ın arkasındaki 30 şeyle tanışın
Bilim için Mart'ın arkasındaki 30 şeyle tanışın Admin
Bu içerik 871 kez okundu.

 

"E-postalara yanıt olarak, ortaya çıkıyor, küresel bir hareket yürütürken en önemli beceri" diye şaka yapıyor.

Kendisini "büyük bir sosyal medya kullanıcısı değil" olarak nitelendiren Weinberg'in geçen Ocak ayında çevrimiçi mesajların akın ettiğini düşünen bir yürüyüşe liderlik etmeye yardım eden sonuç vardı. İlk olarak Weinberg'le şu an M4S eşbaşkanları olan Jonathan Berman, San Antonio'daki Texas Sağlık Bilimleri Merkezi'nde hipertansiyon araştıran doktora sonrası bir adam olan sosyal medyaydı; Ve Valorie Aquino, bir antropoloji doktorası. Albuquerque'deki New Mexico Üniversitesi'nde okuyan öğrenci. Ayrıca, Yeni Zelanda'da Cuma gecesi Doğu Standart Saati'ni başlatan dünya genelinde 400'den fazla yürüyüşün düzenlenmesine neden olan sosyal medya olmuştur. ( Science Insider, Cuma akşamı EST'den cumartesi gecesine yürüyüşlerin canlı yayın kapsamı sağlayacak.)

Yürüyüşü düzenleyen üç 30 somethings için yaşamı değiştiren bir deneyim oldu. Mevcut iş ve sosyal hayatlarının çoğunu askıya almalı ve bazı durumlarda gelecek için yaptıkları planları yeniden düşünmelerini sağlamışlardı. Heyecanlı ama yorucu oldu. "Bir tutku projesi ve bir aşk emeği" olarak niteleyen Berman, "[yürüyüşün] gerçekleştiğinden emin olmak için bir süre kendi konforumdan vazgeçtim" diyor.

Üçlü, kendilerini "yönetmen" veya "patron" gibi terimlerle açıklamaktan çok kaçınır ve onlarca M4S organizasyon ekibinin diğer üyelerinden kredi almak için kendi yolumdan gitmektedir. Ancak çabalarının, M4S'nin nasıl algılanacağı ve yürüyüş gününden sonra çabanın nasıl gelişeceği üzerinde büyük bir etkisi olacağı açıktır. Ancak son konuşmalarda, hiçbirinin yürüyüşün nasıl gelişeceğini veya hayatlarını nasıl etkileyeceğini tam olarak bilmediği açıktır.

Bir cockamamie yolu
33 yaşındaki Weinberg, bilim savunuculuğunda erken bir başlangıç ​​yaptı. Earth to Kids adlı çevreyle ilgili 1990'da düzenlenen bir HBO eğitiminde , 6 yaşındaki Weinberg, izleyicilere ciddi bir mesaj göndererek : " Eviniz çöpün üstünde olsaydı nasıl hissedeceksiniz " diye seyirci sorar Niyetli "Çok yakında olacak, çünkü o kadar çok çöp kullanmaya devam edeceğiz."

HBO'nun görünümü, Weinberg'in showbist bölümünün sonuydı, ancak bilimdeki geniş alanın başlangıcıydı. Bir tıp diplomasına ve usta halk sağlığına kavuştuktan sonra New York'taki yerli halk serbest yazar ve eğitimci olarak çalışmaya başladı. Üreme sağlığı ile ilgili halk sağlığı projeleri üzerinde çalışan Uganda ve Guatemala'da vakit geçirdi. Daha yakın zamanlarda, Anne Board ve Jezebel gibi satış mağazalarına yönelik sağlık hikayelerini yazmayı ve gençlere yönelik üreme sağlığı programlarını koordine etme arasındaki zaman ayırarak New York'tan çalışıyor.

Weinberg, yürüyüş, viral geçtiğinde, bu işi boşluklara koydu. O ve Berman sosyal medyayı bir avuç ekip üyesi almak için kullanmayı ve daha sonra yaygın desteğini almayı denemeden önce her şeyi yerine koymayı düşünüyorlardı. Ama olan bitti değil. Birkaç gün içinde yüz binlerce kişi gönüllülere 40.000'den fazla çığlık atarak yürüyüş grubunun Facebook grubuna akın etti. Yürüyüşe kimin liderlik edeceği daha net olmadığı sürece, sosyal medya hesapları ayrıntılara yönelik taleplerle boğuldu.

Weinberg, "İstediğim gibi çıkmamı istedim" dedi. Grubun ilk birkaç hafta boyunca "büyükannem" "hamamböceği" şeklinde söyleyeceklerini söyledi. Weinberg, kendisinin ve diğer organizatörlerin gönüllü bir takımını bir araya getirmek için karıştırdıklarından, tasarruflarına dalmaya başladılar. , Misyon beyanı hazırlayın, daha tecrübeli kuruluşlarla ortaklıklar kurun ve yürüyüş için bir tarihi kilitleyin. Tekrar yapabilseydi Weinberg, planlamaya yaklaşık 3 hafta kadar başlayamadığı para toplama işlemlerini listenin başına getirirdiğini açıkladı.

"Bir vahiyin ne kadar pahalı olduğunu anladığımız o tür" ah Tanrım "anı vardı ve o parayı yükseltmezseniz gerçekleşmez" diyor.

Grup hızla almaya alıştım eleştiri-özellikle de onların yaklaşımı geldiğinde çeşitlilik çevreleyen endişeler . Weinberg, grubun kamusal yorumlara biraz misstep verdiğini, ancak çeşitlilik konularını öncelik olarak gördüğünü belirtti.

"Bilimde çeşitlilik, bir düzine farklı nedenden ötürü kritik öneme sahip ancak yürüyüş çerçevesinde yok saymak özellikle saçma." "Bilimin politikayı bilgilendirmesi gerektiğini savunuyorlarsa, politikayı bilen bilimin aslında kapsayıcı olduğundan emin olmalısınız."

Bazı aksiliklerin yanı sıra organizatörler de başarıya ulaştı. Weinberg ve bazı New York merkezli organizatörler, kendilerini Washington DC'deki yürüyüş için konuşmacılardan biri olarak görevlendirdikleri sırada büyük bir darbe ile TV şahsiyetleri olan Bill Nye'nin Bilim Adamıyla mutlu bir saatte buldular. Geçmişte de Birkaç ay boyunca, başında yürüyüşün siyasi sonuçları hakkında endişeli olan 150'den fazla bilim toplumu imzalandı.

Weinberg, ilk ortaklıkların saatlerce görüşme ve çok sayıda evrak kullanması gerektiğini belirtti. Ancak son zamanlarda, kuruluşlar sadece onları katılmak bildirmeyi organizatörleri gönderilecektir var. Muhtemelen daha da önemli Weinberg için, organizasyon için yer yapmıştır genç savunma projelerinde Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'nın her yerinden lise öğrencileri ile çalışırken, Gençliğin bilimle ilgilenmesini sağlamak.


Planlamanın ilk haftalarında, bir bilim adamı olan Berman, günlük kafein tüketimini ve uykusunu grafik olarak gösteriyordu; ancak yürüyen merdiven çalışması gibi kısa süre içinde basit bir görev için bile zamandan vazgeçti. Bir gün kendi araştırma ekibine yönelmeyi umut ederek, yürüyüşün ek sorumluluklarına rağmen araştırmalarını sürdürdü.

Berman, kendisini 30 yıllık bir zaman zarfında "hemen hemen her hobiyi düşündüğü" bir kişi olarak tanımlıyor. Geçtiğimiz Ocak ayından bu yana temizleme şansını bulamadığı daire, ihtişamla dolu ve bitiyor- Geiger sayacı ve mikroskopların bir koleksiyonu da dahil olmak üzere, mesleklerine ziyaretçi ipucu verecekti. Bir mühendislik meraklısı olan O, fotoğraf için karanlık bir oda ve bazen de laboratuara götüren araçları üretmek için bazen kullandığı bir 3B yazıcı üretti.

Berman'ın çıkarları sanata da yayılmıştır. Hırslı bir örgütçü, Washington'daki kitlesel Kadın Meclisinin etkili bir sembolü haline gelen iplik "kedi şapkalarını" takdir etti. Ancak, kısmen pratik nedenlerden ötürü - Ocak kadın yürüyüşünde çok daha soğuktu ve kısmen "bilimin tamamını temsil eden üniforma yok" diyor Cenevre, resmi bir bilim yürüyüş şapkasının olmayacağını belirtti.

Berman'ın hobileri geç yola düştü. Ve nadiren tam bir gece uykusuna kapılmıyor-bazen sabahın 3'ünde uyanıklık lojistik çalışıyor. Ama onun umursamadığını söylüyor. "Bunun önemli bir şey yapmak için bir fırsat olduğunu düşünüyorum" diye ekliyor ve yürüyüşün uzun zamandır devam ettiği değerlerle uyumlu olduğunu söyledi. New York'taki Rochester Teknoloji Enstitüsünde (RIT) kolej çalışırken, RIT Şüphecileri adlı bir kulübe başladı; bilim ve sözde bilimin sorularına odaklanan bir tartışma grubu. Bilim yürüyüşünün başlangıcından çok önce Berman yükselen "bilim inkarcığı" olarak gördüğü şeyden özellikle de "sosyal medya yankı odaları" içinde endişe duydu.

Trump yönetimi tarafından bilimle ilgili erken adımlar atılması, Berman'ın endişelerini güçlendirdi ve kısmen bir Twitter hesabı, @ ScienceCharkDC kaydettirdiği kadın yürüyüşünden esinlenerek ve MarchforScience.com alan adını satın aldı. Daha sonra Weinberg ve yürüyüş yaşamını gerçekleştiren diğer kişilerle olan sosyal medya bağlantıları geldi.

Ferman bu fikrine destek veriyor ve Berman'a bilimin tehdit altında olduğunu hissetmekte yalnız olmadığını söyledi. "Bilim kültürü ve bilim adamlarının, bilim için vokal ve aktif savunucular olmaya istekliliği açısından, bu bazı açılardan bir paradigma kaymasına benzer" dedi. "Ve Bilim Falı'nın çeşitliliği bu geçişin dayanağıydı."


Aquino, küresel ısınmayı incelemek üzere bir orta okul bilim fuarına geldi. İki akvaryum getirdi; biri açıkta ve biri plastik sarıyla mühürlendi. Bugün, toplamak istediği verileri hatırlamıyor; ancak proje için yüce hedeflere sahip olduğunu hatırlıyor. "Sekizinci sınıf öğrencisi olarak, iklim değişikliğini çözebileceğim bir yanılsam vardı" diye hatırlıyor.

Şimdi, 35 yaşındaki Aquino, daha genç yaştaki benliğinin deneysel tasarımındaki bazı kusurları tanır. Fakat bir şey değişmedi: Hâlâ iklim çalışıyor, sadece bu kez antropoloji mercekleri aracılığıyla geçmişteki iklim değişikliklerinin eski Maya uygarlıklarında siyaseti nasıl etkilediğine bakıyor.

Filipinler'den bir göçmen olan Aquino, Ohio'ya çocukken geldi ve yalnızca yıllar sonra belgesel olmadığı keşfetti. Şimdi bir vatandaş, 2008 yılında ilk oy şansını bekleyemedi ve her zaman sivil vatandaşlığa değer verdi. Fakat her zaman yaptığı bilimsel çalışmaların savunuculuk ve destek için daha fazla fırsat sunduğunu ve M4S'nin kucağına düşmeden önce bile bir kariyer pivotu düşünüyor olmasını diledi.

Şimdi, örgütün bilimdeki savunuculuk çalışmalarına devam etmesi için bir yol açacağını umuyor. "Sadece yıldızlar hizalanmış gibi hissettik" diyor. 

Aquino nihai olarak doktorasını tamamlamayı planlıyor - bitirmesi gereken tek şey, tezini yazmak. Fakat hemen tüm zamanların yürüyüşünde çalışmak için çalışmalarını bir kenara koydu. Faturaları ödemek için çevrimiçi öğretim asistanı olarak çalışıyordu. "Bu gerçekten kritik bir an hissiyat" diyor.

Aquarium, yürüyüşün ortaklık komitesini kurmaya büyük ölçüde katılmanın yanı sıra, Washington, DC'deki National Mall'da gerçekleşecek ve ana sahne programlamasını koordine etmeye yardımcı olan bir düzineden fazla öğretmen kurmak için Earth Day Network ile birlikte çalışıyor. . Ayrıca, M4S'yi kalıcı bir organizasyona taşımak için yürüyüşten ivme kazanmasını umduğu bir bilimsel eylem haftasını da planlıyor.

"Büyük hayal gücüm var," diyor "mümkün olanı" 

Yayınlanan: İnsanlar & EtkinliklerBilimsel toplulukBilim için Mart
DOI: 10.1126 / science.aal1079

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hamilelik Okulu sertifikaları Başkan Osman Zolan’dan
Hamilelik Okulu sertifikaları Başkan Osman Zolan’dan
Denizli Büyükşehir’den 15.000 kişilik aşure hayrı
Denizli Büyükşehir’den 15.000 kişilik aşure hayrı
istanbul escort escort istanbul