BP Viyana Antlaşması'na katılan ülkelerde üretimi azaltacak?

"Tedarikçiler talep ederse, BP Viyana Antlaşması'na katılan tüm ülkelerde petrol üretimini azaltmaya hazırdır".

BP Viyana Antlaşması'na katılan ülkelerde üretimi azaltacak?
BP Viyana Antlaşması'na katılan ülkelerde üretimi azaltacak? Admin
Bu içerik 770 kez okundu.

 

Ozgunmanset.com APA -ya istinaden haber verir ki, bunu BP-in CEO'su Robert Dudley söyledi.

Onun sözlerine göre, şirket bağımsız olarak bu tür kararları vermiyor: "Bu tür konularda ülkelerin tedarikçilerin denetimindedir. Resmi Ebu-Dabi’nin açıklamasına göre, diyebiliriz ki, bu karar Suudi Arabistan'daki hasılatımız etkileyecek.

Bunun yanı sıra, Azerbaycan da beyan etti ki, üretimi azaltacak. Biz şirket olarak bu tür kararları vermiyoruz. Bu, tedarikçilerin talebinden asılı olan karardır ".

Belirtelim ki, öten Kasım 30-da Avusturya'nın başkenti Viyana'da OPEC üyeleri ve kartele dahil olmayan bazı ülkeler toplam üretimin 1,2 milyon. varil azaltılmasına dair anlaşma elde etti. Anlaşmaya göre, hasılat 32,5 mln. varile inecek.

Bundan önce, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, RİA Novosti ajansına açıklamasında, Azerbaycan petrol üretiminin azaltılması ile ilgili üstlendiği yükümlülüklere sadıktır. Bunun yanı sıra, ülke başkanı kaydetti ki, Azerbaycan petrol üretimini ek olarak azaltabilir:

"Eğer OPEC ve kartele üye olmayan ülkeler ek miktarlarda petrolün üretiminin azaltılması kararı kabul ederse, Azerbaycan bu kararı desteklemeye hazırdır. Biliyorsunuz, biz sutkalık üretimin 35 bin varil azaltılmasına dair taahhüt götürmüştük.

Biz bu sorumluluğu yerine getireceğiz. Sürece artık başlandı. Şimdilik biz üretimi 35 bin varil azalttık. Eğer ek olarak üretimin azaltılmasına dair karar çıkarsa, tabii ki, biz bu kararı destekleyeceğiz. Ben, bu süreçte tüm ülkeler dayanışma olmalı ".

Geçtiğimiz gün ise Enerji Bakanı Natig Aliyev söyledi, bu yılın 1 Ocak Azerbaycan'da sutkalık petrol üretimi 35 bin varil azaltılıp:

"Azerbaycan OPEC üyelerinin ve kartele dahil olmayan ülkelerin petrol üretiminin azaltılması ile ilgili elde ettiği anlaşma çerçevesinde yükümlülüklerini tam olarak yerine getiriyor.

Bu anlaşmaya göre, 1 Ocak-den 20-dek Azerbaycanda sutkalık petrol üretimi 789 bin varil oluşturdu ".

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Marc Jacobs, 80'li yıllardan kalma güç sesleri ve baskılar ile geleceğe dönüyor
Marc Jacobs, 80'li yıllardan kalma güç sesleri ve baskılar ile geleceğe dönüyor
2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Heyecanı Başlıyor
2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Heyecanı Başlıyor