Büyük oyunlar ayaküstü

Yunanlılar, 1944'te Moskova'da Winston Churchill ile Joseph Stalin arasında imzalanan Yüz Anlaşmalarına borçluydu. Bu sözleşme, Batı'nın Yunanistan'daki ve Sovyetler Birliği'ndeki durumun sadece yüzde 10'u oranında yüzde 90 olacağını açıkladı. Bu anlaşma Yunanistan'ı batıda tuttu ve bunun sayesinde ülke refah ve demokrasi yaşadı, bu refah ve demokrasi yedi yıllık cunta ile kesildi.

Büyük oyunlar ayaküstü
Büyük oyunlar ayaküstü Admin
Bu içerik 402 kez okundu.

 

Neden bir 1944 anlaşmasından bahsediyoruz, sorabilir misin? Çünkü ciddi oyunlar devam ediyor ve Yunanistan'ın Batı'nın etki alanını ve özellikle de Birleşik Devletler'in bu alanından asla vazgeçmeyeceğini iddia eden insanları duymaya devam ediyorum; çünkü o kağıt parçası. Ancak bu, ABD'nin geçmişte olduğu gibi davranacağını varsayıyor.

Alman şansölyesinin geçtiğimiz günlerde Batı dünyasının savaş öncesi kilit kurumunun geleceğine meydan okuduğu gerçeğinden anlaşıldığı üzere, 1944 yılından bu yana birçok şey değişti. Dünya sahnesinde Yunanistan, Balkanlar ve Avrupa Birliği'nde stratejik bir varlık arayışında olan yeni ve çok iddialı oyuncular var. Çin, bir plan ve nakit olan çok büyük bir güçtür - nakit çoktur. Afrika'dan sonra şimdi Avrupa'ya yayılmaya, altyapıyı hızlandırmaya ve artan nüfuza sahip olmak istiyor. Yunanistan'da çok sabırla çalışıyor ve Pire limanı çevresinde yoğunlaşmış ancak orada durmayan bir plan çalışıyor. Avrupalılar ve Amerikalılar, Çin'in Yunanistan ve AB'deki nüfuzundan endişe duyuyor ancak acı gerçek şu ki, Yunanistan gibi bir ülkenin büyük yatırımları azaltma lüksü yok.

Rusya ayrıca, nüfusunu, iş seviyesinden çok, kültürel düzeyde ve kuzey Yunanistan'da da güçlendiriyor.

Dolayısıyla, Yunanistan Batı'ya ait olmakla birlikte, başkalarıyla da oynuyor - gerektiği gibi. Henüz bir süper gücün tekeline sahip olduğu noktaya ulaşmadık ve bu, gücümüz ne olursa olsun, önlemek zorunda kalacağımız ihtimaldir. Yunanistan AB'nin bir parçası ve inanılmaz miktarda fon ve yardım aldı. Avrupa stratejik olarak olgunlaşırsa, Yunanistan sert çekirdeğinde kalmalıdır.

Güvenlik bakımından Yunanistan NATO'nun bir parçası ve ABD en yakın müttefiki. Pire'deki bir Çin limanını ve Rus Selanik'teki bir Çin limanını hayal edebiliyoruz, ancak Çin ya da Rus savaş gemilerinin oraya yerleştirildiğini düşünemiyoruz. Böyle bir senaryo nasıl ortaya çıkabilir? Türkiye ile bir şey olursa, aniden Amerika'nın bizim tarafımızdan olmadığını keşfettik ve Avrupa'ya daha aktif bir rol üstlenmeye çağırdık.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
Gençler fikirleriyle yarıştı
Gençler fikirleriyle yarıştı