Çocuklar gelişimsel ve davranışsal uzmanlar için uzun süre bekliyor

Yeni bir çalışma, pek çok ebeveynin zaten bildiklerini teyit eden kanıtlar sunuyor: gelişimsel bir çocuk doktoru görmek için beklemek - sadece ulusal olarak 1000'den fazlası var - uzun sürüyor ve ailelerin davranışsal, duygusallığı yönetmesine yardımcı olan erken müdahale stratejileri için önemli olabilecek tanı değerlendirmelerini geciktiriyor , Sosyal ve eğitsel mücadeleler. Ayrıca, çalışma, İngilizce konuşmayan aileler için konaklama imkânı sunan yetersiz sayıda program olduğunu tespit etti.

Çocuklar gelişimsel ve davranışsal uzmanlar için uzun süre bekliyor
Çocuklar gelişimsel ve davranışsal uzmanlar için uzun süre bekliyor Admin
Bu içerik 812 kez okundu.

 

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki altı çocuğun tahmini biri, Otizm, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu veya serebral felaket gibi gelişim bozukluklarına sahip, ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne göre. Çocuklar, bu alanda özel eğitim almış gelişimsel pediyatristlerin bakımından yararlanabilir. Bununla birlikte, Rutgers'ın yaptığı yeni bir araştırma, pek çok ebeveynin zaten bildiklerini teyit eden kanıtlar sunmaktadır: Bu uzmanlardan birini görmek - ulusal olarak yalnızca bin kişiden birinin beklemesi - uzun sürmektedir ve yardımcı olan erken müdahale stratejileri için önemli olabilecek tanı değerlendirmelerini geciktirir Aileler davranışsal, duygusal, sosyal ve eğitsel mücadeleleri yönetir. Ayrıca, çalışma, İngilizce konuşmayan aileler için konaklama imkânı sunan yetersiz sayıda program olduğunu tespit etti.

Manuel Jimenez, MD, MS, Rutgers'da Pediatri ve Aile Hekimliği ve Toplum Sağlığı Yardımcısı profesörü: "Gelişmekte olan bir çocuk doktorunun görüşünü fayda sağlayacak çocuk sayısına oranla, alanında uzman hekim sayısı azdır" dedi. Çalışmayı yöneten Robert Wood Johnson Tıp Okulu. "Bu, uzmanlaşmış hizmetlere ve terapilere erişim sağlamayı sağlayan titiz teşhis değerlendirmelerine erişimi sınırlama potansiyeline sahiptir. Sınırlı İngilizce yeteneği olan kişilerin sağlık sisteminde gezinmekte zorluk çektiği göz önüne alındığında özellikle var olup olmayacağını görmek istiyoruz. İspanyolca'ya karşı İngilizce olarak çağırdığımızda farklılıklar "olduğunu söyledi.

Gelişim ve Davranışsal Pediatri Dergisi'nde yayınlanan çalışma, bu konuda hiçbir belgelenmiş kanıt bulunmadıkça ilk değerlendirmede bir randevu almadaki engelleri araştırdı. Araştırma ekibinin üyeleri, ülkenin dört bir yanındaki çocuk hastaneleri ile ilişkili uzmanlaşmış gelişimsel pediatrik programları çağıran bir "gizemli alışveriş" olarak randevu talep ettiler. Aranan 140 benzersiz programdan 75'i yaklaşık beş buçuk aylık bir bekleme süresi sağladı. Bunlardan 62'sine, ilk görüşmenin 24 saati boyunca İspanyolca ulaşıldı. Sadece yüzde 55'i bekleme süresi teklif etti ve yaklaşık üçte biri arayanın herhangi bir İspanyolca hizmeti sunmadı.

Dr. Jimenez, ulusal olarak uzun bekleme süreleri elde etmekten şaşırmadıklarını söylemesine rağmen, sadece 24 saat önce İngilizce bekleme süresi olmasına rağmen, İspanyolca çağırdığında bekleme zamanı olmayan program sayısına şaşkınlık duyuyordu. İngilizce ikinci dil olan aileler için konaklama eksikliğine de aynı şekilde şaşırdı.

"Çalışmamız doktorlara, hastalarımızın uzun bir bekleme süresi ve dil hizmetlerinin önündeki engeller de dahil olmak üzere ilk değerlendirmeyi elde etmek için yaşadığı zorlukları göz önüne alması için bir hatırlatma görevi görüyor" diyor Dr. Jimenez, aynı zamanda aşağıdaki konularda gelişimsel ve davranışsal çocuk doktoru olarak görev yapıyor: PSE & G Çocuk Uzman Hastanesi. Araştırmacılar ve politika yapıcılar için bulduğumuz bulgular, gelişim endişeleri olan çocukların uygun zamanda sağlayıcılara ulaşmasını sağlamak için profesyonellerin güçlü noktalarından faydalanmak için farklı bakım modellerini değerlendirmenin önemini ortaya koyuyor "dedi.

Jimenez, gelişimsel ve davranışsal sorunlar çocukların karşılaştığı en yaygın sağlık sorunları arasında yer aldığından, uzmanlaşmış hizmete ihtiyacı olan tüm çocuklara daha iyi erişim sağlayan stratejileri belirlemek için daha fazla çalışmanın gerekli olduğunu vurguladı.

Kaynak:

Rutgers Üniversitesi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Emlak Bulma Adresi
Emlak Bulma Adresi