Fas'ta bulunan 'türümüzün başlangıcı'

Yeni araştırmalar, modern insanların yaklaşık 200.000 yıl önce Doğu Afrika'da tek bir "Beşeri Beşik" halinde evrimleştiği fikrinin artık dayatılmadığını gösteriyor.

Fas'ta bulunan 'türümüzün başlangıcı'
Fas'ta bulunan 'türümüzün başlangıcı' Admin
Bu içerik 485 kez okundu.

 

Beş erken insanların Fosiller gösteriyor ki Kuzey Afrika'da bulunmuştur Homo sapiens en az 100.000 yıl önce önce kabul edilenden ortaya çıktı. 
Söz konusu bilim adamları, türümüzün tümünün kıtada evrimleştiğini ileri sürüyor. 
Çalışmaları edilir Nature dergisinde yayımlanan .
Almanya, Leipzig'deki Evrimsel Antropoloji için Max Planck Enstitüsü (MPI) üyesi Prof. Jean-Jacques Hublin, keşfin bir tür olarak ortaya çıkmamıza ilişkin "ders kitaplarını yeniden yazacağını" söyledi. 
"Afrika'daki bir yerde 'Eden Cenneti'nde hızlı bir şekilde olanın hikayesi değil, bizim bakışımız daha aşamalı bir gelişmeydi ve tüm kıtayı içeriyordu.Eğer Eden Bahçesi olsaydı, Afrika'nın tamamıydı. " 

Prof Hublin, Paris'teki College de France'da düzenlediği basın toplantısında, gazetecilere ekibinin Fas'taki Jebel Irhoud'daki bir alanda kazdıkları fosil kalıntılarını gösterdiğini gururla gösterdi. Numuneler kafatasları, dişleri ve uzun kemikleri içerir. 
1960'lı yıllarda aynı bölgeden edinilen daha eski buluntular, 40.000 yaşında ve Homo sapiens'in yakın evrimsel bir kuzeni olan Neanderthal'in Afrika formuna dayanıyordu . 
Fakat Prof Hublin her zaman ilk yoruma müdahale etti ve MPI'ya katıldığında Jebel Irhoud'u yeniden değerlendirmeye başladı. Ve 10 yıldan fazla bir süre sonra şimdi çok farklı bir hikaye anlatan yeni kanıtlar sunuyor. 
En yeni materyal, 300.000 ila 350.000 yıl arasında değişen yüksek teknoloji yöntemleriyle tarihlendirildi. Ve kafatası biçimi modern insanlarla hemen hemen aynıdır.
Birkaç önemli farklılık, biraz daha belirgin kaş çizgisi ve daha küçük beyin boşluğunda görülür. 
Prof Hublin'in kazısı, bu eski insanların taş aletlerini kullandıklarını ve ateşi nasıl ayarlayacağınızı ve kontrol edebileceğinizi öğrendi. Yani, sadece Homo sapiens'e benzemiyorlardı , aynı zamanda onlar gibi davrandılar . 

Şimdiye kadar, türümüzün en eski fosilleri doğu Afrika'da Etiyopya'dan (Omo Kibish olarak bilinen bir bölgeden) yaklaşık 195.000 yaşında tarihlendi. 
Prof Hublin, "Şimdi, ilk modern insanların nasıl ortaya çıktığına dair vizyonu değiştirmek zorunda kaldık" dedi pis bir sırıtışla. 
Türlerimiz gelişmeden önce, her biri farklı görünen ve kendi güçlü ve zayıf yanları bulunan birçok farklı ilkel insan türü vardı. Ve bu çeşitli insan türleri, tıpkı diğer hayvanlar gibi gelişti ve zaman zaman gelişiyle kademeli olarak görünümlerini değiştirdi. Bunu yüzbinlerce yıl boyunca yapmışlardır. 
Buna karşın ana görüş, Homo sapiens'in Doğu Afrika'daki ilkel insanlardan aniden evrimleşmesinin yaklaşık 200.000 yıl önce ortaya çıkmış olması; Ve o noktada, geniş olarak, şimdi sergilediğimiz özellikleri varsayıyoruz. Dahası, o zaman ancak o zaman Afrika'ya ve sonunda gezegenin geri kalanına yayılıyoruz. Prof Hublin'in keşifleri bu görüşü parçalamış gibi görünüyor. 

Jebel Irhoud, 300.000 yıl öncesine ait Afrika'daki birçok arkeolojik alana özgüdür. Bu yerlerin birçoğu yangın kullanımı için benzer araçlar ve kanıtlara sahiptir. Ellerinde olmayan fosil kalıntıları var. 
Çoğu uzman, türünün 200.000 yıl öncesine kadar ortaya çıkmadığı varsayımıyla çalıştığından, bu nedenle diğer sitelerin daha yaşlı, farklı bir insan türü tarafından işgal edildiğini düşünmek tabii ki doğaldır. Ama Jebel Irhoud şimdi bulur mümkün gerçekte olduğundan emin olun Homo sapiens bu yerlerde aracı ve yangın kanıt bırakmıştır. 
Taş aletlerImage telif hakkı MUHAMMED KAMAL, MPI EVA LEIPZIG
Resim yazısı
Prof Hublin'in ekibi tarafından toplanan taş aletlerinin bir seçimi. Jebel Irhoud bireyleri sadece bize benziyordu, Homo sapiens'e tipik şeyler yaptılar
MPI ekibi üyesi Dr. Shannon, "Türümüzün kökeninin Fas'ta olduğunu söylemek istemiyoruz - Jebel Irhoud bulguları, bu tür sitelerin 300.000 yıl önce Afrika'nın her yerinde bulunduğunu bildiğimizi gösteriyor" dedi. McPhearon. 
Londra'daki Doğal Tarih Müzesi'nden Prof. Chris Stringer, araştırmaya dahil değildi. BBC News: "Bu, Homo sapiens'in ortaya çıktığı Afrika'da birden çok yer bulunduğunu gösteriyor ve bu fikirden tek bir" beşik "olduğunu düşünmemiz gerekiyor.
Homo sapiens'in aynı zamanda Afrika'nın dışında da var olabileceğini ortaya koyuyor : "İsrail'den muhtemelen aynı yaştaki fosiller var ve proto- Homo sapiens özellikleri olarak tanımlanabilecek şeyleri gösteriyorlar ." 
Prof Stringer, daha küçük beyinleri, daha büyük yüzleri, daha güçlü kaş çıkıntıları ve daha büyük dişleri olan ancak yine de Homo sapiens olan ilkel insanlar muhtemelen daha önce, muhtemelen yarım milyon yıl öncesine kadar varolmuş olabileceğini düşünmüyor . . İnsan kökenli olanların bu kadar uzun zaman önce inanmadıkları şeylerde bu şaşırtıcı bir değişimdir. 
"20 yıl önce biz çağırarak gereken tek şey söylüyordu Homo sapiens bize benziyorlar insanlardır. Bu bir görünüm oldu Homo sapiens aniden zaman bir noktada Afrika'da ortaya çıktı ve bu türümüzün başlangıcıydı. Ama Şimdi yanılıyormuş gibi görünüyor, "dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Emlak Bulma Adresi
Emlak Bulma Adresi