FBI şefinin görevden atılması: Comey'in değiştirilmesi 'önümüzdeki hafta'

ABD Başkanı Donald Trump, önümüzdeki hafta geç saatlerde görevden alındığı FBI Direktörü James Comey'in yerini alabileceğini söyledi.

FBI şefinin görevden atılması: Comey'in değiştirilmesi 'önümüzdeki hafta'
FBI şefinin görevden atılması: Comey'in değiştirilmesi 'önümüzdeki hafta' Admin
Bu içerik 422 kez okundu.

 

Başbakan, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk dış ticaret gezisi için ayrılmadan önce birilerini Cuma gününe kadar adlandırmanın "mümkün" olduğunu söyledi .
Savunma avukatı Alice Fisher, ABD medyasında çıkan haberlerde adalet bölümünde görüşülen ilk adaydı.
FBI Direktörü Andrew McCabe'ye, New York Temyiz Mahkemesi Yargıcı Michael Garcia'ya ve Cumhuriyetçi Senatör John Cornyn'a da vekaleten Başsavcı Jeff Sessions ile bir araya geldi.
On kişinin Senatoda onaylanması gereken pozisyon için düşünüldüğü bildiriliyor.
REKLÂM
Başkan Trump, ABD'li seçimlerde Rus korsanlığının iddiasını araştıran Bay Comey'nin görevden alınmasıyla ilgili bir tepki gösterdi.
Air Force One'da kendisiyle birlikte bulunan gazetecilere verdiği demeçte, yeni bir FBI direktörü bulmak için hızlı bir şekilde ilerlemek istediğini söyledi.
"Bence süreç hızla ilerleyecek çünkü neredeyse hepsi çok iyi biliniyor, esasen ömür boyu inceleniyor" dedi.
Fox News, bir hükümet kaynağının aktarmayı "hızlı ve hızlı" bir alternatif bulmak için yaptıklarını söyleyerek aktardı ve sözlerine şöyle devam etti: "Durum tespitimizi yapıyoruz herhangi bir köşesini kesmeyeceğiz."

Bay Cornyn, Texas Senatörü, Senato ve en eski Teksas Başsavcısı'nın en üst düzey üyesidir.
Bay McCabe, patronunun aniden ayrılmasından sonra hızlanıncaya kadar FBI'ın müdür yardımcılığını yapıyordu. O, Beyaz Saray'a bu hafta ABD'li seçimlerde Rus karışıklığına karıştığı iddia edilen soruşturmayı "son derece önemli bir soruşturma" olarak nitelendirdiğinde çeliştiği görülüyor.
Ayrıca Beyaz Saray'ın, Bay Comey'nin FBI personelinin güvenini kaybettiğini iddia ederek şüphe etti.
Bayan Fisher, adalet birimi ceza birimi için bir yardımcı avukat generaldi. Halen bir hukuk firması'nda çalışmaktadır.

ABD basında yaygın şekilde adı geçen diğer aday, eski bir New York savcısı olan New York Temyiz Mahkemesi Yargıcı Michael Garcia'dır.
Raporlar başlangıçta sadece dört adayın Cumartesi günkü röportaj listesinde yer aldığını bildirdi, Associated Press şu anda Adige, Richmond, Virginia'daki FBI bürosunun başında adalet birimlerinde aday çıktı.
Bu arada Başkan Trump, eski FBI direktörüne incece örtülü bir tehditte bulunan tweet'ten sonra Bay Comey ile yaptığı konuşmaları gizlice mi kaydedecekiyle ilgili artan sorularla karşı karşıya.
Başkanın, Rusya'ya gönderdiği iddia edilen bağlantılar yüzünden soruşturma altına alınmadığına kendisinin güvence verdiğini iddia ettiği Ocak ayında özel bir Beyaz Saray akşam yemeğinde, Bay Comey'nin konuşmalarının "kaset olmadığından daha iyi umut" dedi.

Fox News'a verdiği röportajda Bay Trump, konuyu tartışmak istemediğini ve istediği şeyin Bay Comey'in dürüst olması olduğunu söyledi.
Daha önce NBC News'e, Bay Comey'nin bire bir akşam yemeğini talep ettiğini söylemesine karşın, eski FBI direktörünün kendisini davet eden cumhurbaşkanı olduğu belirtildi.
Bay Comey, Ulusal İstihbarat eski Müdürü James Clapper'e göre akşam yemeğinden önce "tedirgin" olduğunu söylemişti.
Cuma günü Beyaz Saray, Başkan Trump'ın Sn. Comey'den kendisine sadakat sözü vermesini istediğini ve cumhurbaşkanına dürüstlük sunacağını ancak sadakati sunmayacağını söylediğini reddetti.

Bay Trump, geç muhafazakâr televizyon muhabiri Jerry Falwell'in kurduğu bir Hıristiyan kurumu olan Liberty Üniversitesi'nde konuşmak için Cumartesi günü Virginia'ya gitti.
Pew Araştırma Merkezi'ne göre, ABD başkanı, beyaz evanjelik protestocular tarafından onaylanma derecesine sahip ve bu protestanlar halkın onay derecesini iki katına çıkarıyor.
Mezunlara yaptığı konuşmada Bay Comey'in etrafındaki tartışmalardan bahsetmedi, ancak öğrencilere kuruluşa meydan okumalarını ve "yabancı olma fırsatı verdiklerini" söyledi.
Watergate Yankıları
Bay Comump hakkındaki son günlerde Bay Trump'un davranışı, yönetimi ve konuşmaları kaydetmiş saygın Başkan Richard Nixon ile Watergate skandalındaki çöküşünü hızlandıran yeni karşılaştırmalara neden oldu.
Ev yargı ve gözetim komitelerindeki Kıdemli Demokratlar, Cuma günü Beyaz Saray'a herhangi bir kaydın kopyasını talep eden yazdı.
John Conyers ve Elijah Cummings'in mektubu, "herhangi bir olası tanığı gözler önüne sermek veya tehdit etmek, resmi ifadelerini etkilemek, gecikmek ya da önlemek" suçudur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor