Fizikçiler sonik tornavidayla esin kaynağı olan bir cihaz tasarlandı

Fizikçiler, Doctor Who'nun sonik tornavidasından ve Star Trek'teki trikorddan esinlenerek, nesnelerin kimyasal analizini gerçekleştirmek için MR ve kütle spektrometri gücünü kullanacak bir avuçiçi cihaz tasarladı.

Fizikçiler sonik tornavidayla esin kaynağı olan bir cihaz tasarlandı
Fizikçiler sonik tornavidayla esin kaynağı olan bir cihaz tasarlandı Admin
Bu içerik 550 kez okundu.

 

Sonik tornavida, Star Trek'teki çok amaçlı tricorder, canlıların detaylı bir analizini yaparken Sonic tornavidası Doktor Kim'de maddeyi taramak ve tanımlamak için kullanılan diğer bir işlevdir.

Australian National University (ANU) liderliğindeki araştırmacı Dr. Marcus Doherty, ekibin bu bilim kurgu araçlarına benzer işlevleri yerine getirmek için elmas tabanlı bir kuantum aygıtı kavramını kanıtladığını ve şimdi bir prototip geliştirdiğini söyledi.

ANU Araştırma ve Fizik Mühendisliği Okulu (RSPE) "Laboratuarlar ve hastaneler, göze alabilecekleri ve kolayca dolaşabilecekleri kompleks problemleri cihazımızda çözmek için tam kimyasal analiz yapma yetkisine sahip olacak" dedi.

"Bu cihaz birçok insanın moleküler MRI makineleri ve kütle spektrometreleri gibi güçlü cihazları çok daha kolay bir şekilde kullanmasını sağlayacak."

Dr Doherty, tıbbi araştırmacılar, kanser gibi hastalıkları yönlendiren proteinler gibi kompleks moleküllerin tartılması ve tanımlanması için bu aygıtı kullanabileceğini ve bu hastalıklara iyileştirilebileceğini söyledi.

"Mikroskopi için her büyük ilerleme bilimsel devrimi yönlendirdi" dedi.

"Buluşumuz, tıbbi, çevresel ve biyogüvenlik araştırmaları da dahil olmak üzere çok çeşitli alanlardaki birçok karmaşık problemi çözmeye yardımcı olacaktır."

Moleküler MRI, tek bir molekülün kimyasal bileşimini tanımlayabilen yaygın tıbbi görüntüleme teknolojisinin bir biçimidir; kütle spektrometreleri, bir numunedeki kitleleri ölçer.

Ortak araştırmacı Michael Barson, cihazın atomik saatler ve yerçekimi dalgası dedektörlerinden ödünç alınan gelişmiş kuantum teknikleriyle moleküllerin kütlesini ve kimyasal bileşimini ölçmek için elmastaki küçük kusurları kullanacağını söyledi.

"Kütle spektrometresi için bir molekül elmas cihazına bağlandığında, frekansını değiştiren kütlesi değişir ve elmasdaki kusurları kullanarak frekans değişimini ölçeriz" diyor RSPE'den doktora öğrencisi Mr Barsonso.

"MR için, moleküldeki manyetik alanların kusurları nasıl da etkileyeceğini inceliyoruz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
Gençler fikirleriyle yarıştı
Gençler fikirleriyle yarıştı