Genç İŞİD savaşçılarının gizli hayatları

Dicle Nehri kıyılarında üç genç militan öldü. Özel hayatlarının olağanüstü öyküsünü ortaya çıkaran kişisel fotoğraflar ve belgeler bıraktılar.

Genç İŞİD savaşçılarının gizli hayatları
Genç İŞİD savaşçılarının gizli hayatları Admin
Bu içerik 748 kez okundu.

 

Cep telefonunda üç IS savaşçısının keşfini filme çeken Muhammed, heyecanla karşı çıkıyor.

"Onu vur" diye bağırdı birinin elini kolunu sıvadı.

Sinirliliği onu ünitenin aşçısı yapıyor. Silahsız, ancak Irak polis özel kuvvetlerinden (Acil Müdahale Bölümü olarak da bilinir) gelen diğer askerler dişlere silahlanmış durumda ve herhangi bir ihtimal almıyorlar.

Dicle Nehri kıyısında bir beden ve bir yığın kıyafet

Dicle Nehri kıyısında bir beden ve bir yığın kıyafet

IS savaşçılarının ikisi açıkça öldü. Birincisi bir çocuk, beton bunkerin molozunun altında gömülü. Kük, kararmış eli parçalanmış masallardan sopalar. Yakınlarda daha eski bir savaşçı çimlerin altında. Gözleri açık, ancak başının bir kısmı eksik. O, bunker çıkardığı hava saldırısında öldü.

Fakat üçüncü adam, gölgelerde uzanan, Dicle nehri yanında yollarda ilerleyen, askerler endişeli.

Dikkatli ol ... Eline bak, belki bir el bombası var. Yavaş git."

Muhammed

Yüzükoyun figüre bir iki çekim attılar. Hareket etmiyor.

"O bir orospu çocuğu, saklanıyordu. Dikkatli ol, dikkatli ol "diyor askerlerden biri. "Bir intihar yelekinin olduğunu sanmıyorum," diyor başka.

Bir Irak askeri olay yerinde araştırıyor

Bir Irak askeri olay yerinde araştırıyor

ERD'nin geçici üssü olarak hizmet eden bir zeytin korununun dibindedirler, bu Zeytin korusu, Irak'taki IS'nin son büyük rolü olan batı Musul'a doğru itiyorlar.

Ölü insanlara yakın olduğuma dikkat ettim. Sağ bacağı parçalanmış, kemikte kesilmişti. Sığınağın dışına doğru sürünerek nehir kenarında kayalarda küçük bir saklanma yeri bulmuş gibi görünüyor.

Ölümünde bile yüzü ayırt edicidir - dar bir çene ve puckish burnu. Sakalı keskindir. O bir erkekten daha çok bir çocuktur.Yakınlarda askerler, ABD Hükümeti'nin malı olarak işaretlenmiş bir M16 tüfeği buluyor.

M16 makas tabancasını kapatma

M16 makas tabancasını kapatma

İki yıldan daha uzun süre önce Suriye'den geçerek Irak kuvvetlerini geri çekilmekten elindeki binlerce silah ve araçtan biri olması muhtemel.

"Adel, Adel, kimsenin cephaneliği var mı? Ben tam bir dergi istiyoruz, "diyor savaşçının ölüleri araması. M16 şimdi onu bulan adamın ait.

Bir yetkili, "Gitmek zorundayız, burada güvende değiliz" dedi.Adamlar zıplamalı ve üssüne dönmek istiyorlar. Bölgede halen diğer IS savaşçıları var, diye uyarıyorlar.

Şubat ayının sonlarına doğru ve bu insanlar hayatlarının savaşı ortasındalar. Üç gün içinde, Musul'un güneyindeki topraklarda şimşek ilerleme kaydettiler. Önlerinde onlara Buseif köyü, sonra yıkık havaalanı ve şehrin batısındaki mahalleler.

Her şey hızlı bir şekilde artar, ancak Musul'a yaklaştıkça, karşılaştıkları IS savaşçı sayısı da o kadar artar ve yollar ve yollar boyunca cesetler göç ettirilir.

Şehrin doğusundaki saldırıdan - 100 gün aldı - bu savaş için iyi hazırlanmış IS zaten açıktır. Musul, her bölgede silah dökümleri ve saklanma yerleri bulunan dev bir cephanelik haline geldi.

Tepeye çıkmadan tepeye çıkmadan önce, tekrar ölü kavgacılara bakıyorum. Birinin yanındaki çimlerde, IS damgasıyla işaretlenmiş küçük bir kağıt parçası buluyorum.İzin izni belgesi. Sırtında, kanıyla bulaşmış durumda.

Izin izni bırakıyorum

Izin izni bırakıyorum

Askerler cesetlere son bir kez bakıyorlar. Gölgelerdeki genç adamın parasını buluyorlar - az miktarda Suriye poundu, neredeyse değersiz. Ancak diğer cebinde küçük ve çok daha değerli bir şey var - bir cep telefonundaki hafıza kartı.

Üzerindeki resimler, ölü insanların hayatlarının parçalarını, aramızdaki derin dostluk, vahşetlerini ve Musul savaşı boyunca yaptıkları yolculukları ortaya çıkarmamızı sağlayacaktır. Ve gölde ölü avcıya ışık tutacak. Bu genç adam kimdi ve İslam Devletinin sırları geride bıraktı mı?

Onun gizli
fotoğrafları

 

Fotoğraflar parlak aile anıları olarak başlıyor, ancak yakında kararacak. Genç adam oturmuş, yüzünde bir gülümseme izi varmış gibi. Küçük bir kızın yanına bakıyordu. Belki de kızkardeşidir. Onu yakın tutuyor ve işaret parmağını kaldırdı - bir gerçek tanrı için İslami işaret.

Saçları kıvırcık, uzundur ve ortada ayrılır ve resimler ilerledikçe düzenlenir. Yanakları ve dudakları bir kızım pembe çevirdi, gözlerinin beyazlarına dokundu ve parlaktı.

Bir dönüşüm yaşanıyor.

Yakında o askeri vitese, bir Kalaşnikov omzuna asıldı, üst cebinde bir telsizdi.

Başka bir fotoğrafta uyuyor. Neredeyse kesinlikle poz verildi, niyet bir savaşçıyı dinlenmektir.

Bu artık bir aile albümü değil, artık şehit olma ihtimali olan, bebeği yüzlü bir intihar saldırganının, temizlenip kendi davasını kendine feda etmeye hazır olduğunu gösteren bir kayıt.

Vücutta bulunan hafıza kartında da başka resimler var.
Genç erkekler ve oğlanların bir grup fotoğrafı var. Savaşçı çerçeve içinde değil. Belki kamera arkasında, çekim yapıyor.Daha sonra, erkeklerin ve erkeklerin çoğunun Musul'tan geldiğini ve arka hat yedekleme birimi olan Nineveh İtfaiye Grubu'nun bir parçası olduğunu öğreneceğim. İS'deki zamanı aralarında derin bir bağ oluşturdu.

En çarpıcı şey savaşçının koltuğu gibi görünen bir fotoğraf.Bu adam daha yaşlı görünüyor, saçları uzun ve ayrılmış durumda. Kameraya dikkatle bakıyor. Gözüm beline yerleşmiş ellerine çekiliyor. İlginçtir, siyah eldiven giyiyor. Gömleğinin altında saklı olan bu ellerin altında bir intihar kemeri var.Başparmakları kabarcıklarının üzerinde duruyor.

Eldivenler, patlayıcıyı patlatacak olan anahtarı gizlemek için giyilir, böylece hedef çok geç olmadan haki gülümseyen genç adamın haki bir tehdidi tanımaz.

Yaşlı erkeklerle de grup resimleri var. Savaş sıkılaştırılmış ve yaralanmış, yüzleri unutulmaz. Musul da bazılarına tanıdık geliyorlar.

Ancak telefon kartındaki fotoğrafların ortaya çıkması gereken başka bir sırrı var, bir tanesi burnumun tam altındaydı.

 

Gizli saklanma

 

Musul savaşında savaşan erkekler iki devlet arasında değişir - savaş alanının aşırı dikkatli olması ve geceleri birkaç saat uyuyarak zar zor dokunan yutma yorgunluğu.

Adamları takip eden bir gazeteci olarak, aynı rutine girerim.Şafaktan önce yükselen, öne doğru sürülür, havan ve roket ateşini atlatırken izlerler, yol kenarında bombalar ve uçaklardan kaçınırlar. Ve keskin nişancılar ve dövüşçüler ateş ederken ördek atma.

Geceleri tekrar çalışmaya başlamadan önce mürettebatımın, ekipmanlarımı şarj etmesi ve biraz uyku zamanı var.

Çiftlik evi hava görüntüleri

Çiftlik evi hava görüntüleri

Dolayısıyla, uyku alanlarına çok fazla dikkat etmiyoruz.Kısacası, karanlık, yorgun ve başka önceliklerimiz var.Bildiğimiz tek şey bubi tuzakları olup olmadığı ve burada nispeten güvende olduğumuz.

Çiftlik evinde neredeyse iki hafta geçtikten sonra, üç savaşçının cesetleri hâlâ yere düştüğü yerde yalan söylüyor.Ancak köpekler ve kuşlar cesetlerinde. Onlar giderek daha fazla tanınmamaktadırlar.

Cep telefonundan çektiğim resimleri tekrar gözden geçirdiğimde kuruş düşer. Bu adamlar sadece çiftlik evinde savaşmadılar. Onların da eviydi. Bazı resimlerde duvarlarını ve mobilyalarını tanıyorum.

Gizliliğin keşfedilmesi:

Cephedeki son günümüzde, sadece birkaç saat içinde Irbil'in güvenliğini sağlamaya ve geri dönmeye çalışırken keşfetmeye karar veriyorum. Uyku tulumun üstünde bir pencere var. Tozlu perdeyi çıkardım. Halifeliğin gizli emirlerinin altında resmi IS emirleri var.

Kaynaklar için, özellikle de insan gücüyle mücadele ettiğini ve halifeliğin saflarının hızlı tükenmekte olduğunu gösteriyorlar.

11 Kasım'da İslam Devleti Savaşı Bakanı daha özel kuvvetler görevlilerini çağırıyor.

Aralık ayı ortasına kadar, cepheden çölleşmeyi önlemek için yeni siparişler verildi.

Kardeşlerin geri çekilmesine izin verilmiyor - kuvvet kullanımı ve şiddet uyguluyor "

Emir emirleri

Bir odanın arkasında, duvarı bir battaniye örter. Arkasından bir taslak hissedebiliyorum, bu yüzden keskin bir römorkör veriyorum. Bir toz bulutu içinde düşer ve tekli bir sebze bahçesine ve bir yatağa sahip küçük ve aydınlık bir oda ortaya çıkarır.

Bu ölülerin uyku mahalleleridir. Elbiseleri ve daha bir çok şey yerin dibinde dağılmış durumda.

İHALE duvara afişlerinin yanında, hilafetin suçlarından dolayı cezalandırılanların listesi olan bir Chelsea Football Club yastık kılıfı var.

Elektrikli parçalar muhtemelen askeri amaçlar için prizden ve fenerlerden çıkarılır. Karışıklığın ortasında, gözlerim bir şey yakalar. Ön tarafında resimlenmiş, sarışın saçlı bir bebeğin bulunduğu mantar önleyici bir ilaç kutusu.

Gözleri dikkatlice dışarı atılır. Bu dehşet muhtemelen insan biçiminin tasvirinin İslami bir yasaktan ötürüdür.

Oda pis. Gizli malzeme yığınlarında, önemli bir şey geride kaldı. Ayrıntılı el yazısı notlar ve diyagramların birkaç sayfası dikkatle katlanır. Yazarın açıkça ifade ettiği şey, onun İŞ personelinin köşesinde ve cesur İngiliz harfleriyle yazılmış olması: onun adı: Abu Ali Al Moslaue. Bu fotoğraflarda tasvir edilen genç adamın adı mı?

El yazısı, başlangıçta düzgün ve dikkatlidir ve notlar titizdir.Aslında önemli bir amaca, yaşama ve ölüme hizmet ediyorlar.Ebû Ali harçları nasıl ateşleyeceğini öğrendi. Kendisinin mükemmel ve gayretli bir öğrenci olduğu anlaşılıyor. Ancak tüm öğrenciler gibi derslerin sürüklenmesiyle daha dikkatsiz ve kararsızlaşıyor.

Ancak eserinden gurur duyuyor. Google Maps'teki koordinatları gerçek hedefleme koordinatlarına dönüştürmek için pratik uygulamalara dikkat çekiyor. Pusula derecelerini ve harç mermi çizgilerini kavisli olarak çiziyor.

En önemlisi, mühimmat bölümünde ve kendi el yazısıyla, "kimyasal mühimmat" ı silah olarak listeliyor.

IS'nin Musul'da kimyasal silahlar kullanıp kullanmadığı konusunda çok tartışmalar var. Burada en azından eğitimli olduklarını ve onları kullanmaya hazır olduğunu biliyoruz.

Notlarını kişiselleştirir, birim için bir logo ve genel destek birimleri olarak adlandırılan geçici IS damgasını tasvir eder.

Ve "İslam Devleti: Peygamber Metodu İle" ve "İslami Devlet kalır, dolandırıcılara rağmen" sloganları vardır.

Bir Eğitim Bölümü sınav kağıdı defteri olarak kullandı ve bu eğlenceli olduğunu açıkça görüyor.

Okul yılını 2016-17, Subject: Mortar olarak kaydetti ve kendi kağıdını puanladı: "Final Marks: Tebrikler. Geçtin. Toplam İşaretler: 100. "

Saklanmak için daha da fazla sır var. Parçacık içinde arama yaparken gözlerimle bir şey yakalar.

İlk önce ilgisiz görünüyor. Dizüstü bilgisayarı paçavralar halinde, bir ipliğin içinde asılı duruyor. Birisi aynı İslami şiiri ve bir dua cümlesini bir kaç sayfada sanki belleğe alıştırmak için birkaç kez yazdı. Hata var, el yazısı perişan, yapı keyifsiz. Bu kesinlikle kesinlikle Ebu Ali'ye ait değildir.

Fakat rakamlar ortaya çıkıyor, isimler, tablolar, tabulasyonlar ve permütasyonlar. Bu isimleri ve sayıları kim çizmişse, devriyeler gönderme, insanları biraraya getirme yetkisi vardı, ne kadar ateş ettikleri ve bir sonraki gezilerinde kaç kişiye ihtiyaç duyduklarını görüyorlardı.

Muhtemelen o çiftlik evinde üst düzey birine, muhtemelen o adamların komutanı aittir. Onun adının Ebu Hashem olduğunu keşfediyorum.

Dizüstü bilgisayar sırlarını açığa çıkarıyor - Nineveh Fire Support Group'un alt birimi olan Al-Buseif Hava Savunması Tugayı'ndan bir birimin defteridir. Hepimiz aynı çiftliği paylaşıyor olmalılar.

Sonuçta, Ebu Hashem sekiz erkek ve iki araç emreder. Al-Buseif Hava Savunması mobil devriyesinin büyük bir bölümünü oluşturdular. Çift kutuplu bir hava topu ve daha küçük kalibre, tek namlu ağır makineli tüfek ile bir başka kamyonetle Hyundai tahrik kamyonu kullandılar. Her iki araç da, İslam Devleti'yle savaş araçları için tercih edilen renk olan beyazdı; çünkü kir ile kamufle etmek ve araziye karışmak daha kolay.

Komutan Abu Hashem gayretli görünüyor. O sıralar, kullanılan silah çeşitleri, kamyonlarının şasi numarası, kaç tane mermi, tipleri, kaç tane mermi ateşlediğini, hatalı olanlar da titizlikle kaydetti.

İyi bir lojistik görevci değildi, aynı zamanda küçük birliklerin nasıl çalıştığını da anladı. Kayıt, adamları arasındaki bağları nasıl güçlendirmeye çalıştığını gösteriyor. Hayatlarını planlayarak, Abu Hashem birlikte aynı araçta çalışan savaşçıları bir araya getirmeye ikna etti.

Ve böylece, Ebu Riad'la öğle yemeğine çıkarken, diğer aracın sürücüsü olan şöförü Ebu Hafs bir topçu Ebu Al-Şam ile eşleştirilir.

Komutan, seyir defteri gösterileri, bunun içine açıkça bir düşünce koymuştur. Temiz bir taslak koymadan önce isimleri kaldırarak iki olası değiştirme üzerinde çalıştı.

Komutanın yükü birliklerine komuta ederken Ebu Hashem'in aklında ağır basıyor olmalıydı. Bununla birlikte, bu onu yumuşatmadı.

Deneyimli bir komutan gibi o da zorlu bir disiplin tarafı göstermeye hazır olduğunu kanıtladı. Bir yazılı emriyle, astlarından birine bir devriye götürmesi için görev yapıyor."Yoksun bulunanlar cezalandırılmalıdır" diye emretmektedir."Allah sizi iyilik ile ödüllendirebilir," diye iyi diliyor.

Fotoğrafları ve belgelerin paketlerini yanıma alarak, çiftlikten ve en sonunda Irak'tan ayrılıyorum. Ama aylarca erkekler kafamda kalıyor.

Zaten tanıdıklarımı kullanarak, daha fazlasını öğrenebilir miydim? Aileleri var mıydı? Nasıl bir hayat sürdüler?

Adamlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için aramam Musul'da başlıyor. Nisanın başında ve Irak'ın ERD kuvvetlerinin 1. Tugayı şehrin batısında derin.

Çiftlik evi, bir ömür boyu gibi görünüyor. Onların yeni üssü, cepheye yakın bir ev, yerleşim bölgesinde.

Harç yangınının sürekli dökülmesi pencerelerden geriye ne salınır. Yakalanan Şüpheliler buraya getiriliyor. Bir adam savaş uçaklarıyla bir toplama kamerasından çekiliyor.

Kötü dövüldü. T-shirt'ü kanla kaplıdır. Ona kim zarar verdiği belli değil.

Birlikler olmuş olabilir ya da ileriki yıllarda onları kontrol altına alıp ezilmiş olanlar üzerine intikam alan yerli halk olabilir.

Bir istihbarat uzmanı beni bir arka odaya çağırıyor. "Benimle tanışması gereken biri var, başkasıyla paylaşmadığım birisi var" diyor.

Genç, şaşkın görünümlü bir adam, hafif ve giyinmiş bir asker gibi giyinmiş odaya geliyor. Ona İbrahim deriz.

İki yıl boyunca İB ile savaştı, fakat bir tutuklu değil. Irak güvenlik güçleri için çalışan iki kişilik bir ajandır.

Ona çiftlikten getirdiğim fotoğrafları gösteriyorum.

Quentin İbrahim'le konuşur:

"Onları çok iyi tanıyorum," diyor. "Onlar savaşçılar. Onlar Khaled Ibn Al-Walid Birliğindeydiler. Bu bölümün komutanıydı, "diyor fotoğraflardaki yaşlı adamlardan birine işaret ediyor.

"Cephe birliklerine destek birimi gibi davrandılar. İhtiyacın duyulmaz onları harekete geçirirler. "

İstihbarat teşkilatının yanı sıra, adamların çoğunlukla Musul'tan geldiğini doğruladı. İbrahim, İŞ üyeliğini kendisine ve büyük olasılıkla resimdeki erkek ve erkeklere yansıttı.

Sert olmanın nasıl olduğunu öğrendim. Acımasız dövmek ve öldürmek nasıl Özellikle mahkûmlarla ilgili olarak "

İbrahim

Nineveh Ateş Destek Grubu'ndan gelenlerin spartan yaşadığını belirtti. "Basit bir hayat olan Peygamber gibi yaşamanız gerekir. Bir savaşçının hayatta kalması için çok az ihtiyacı var "diyor.

İbrahim'den ve diğerlerinden, resimdeki erkeklerin ve erkeklerin çoğunun öldüğünü gördüğüm açıktır.

Fotoğraflardaki tüm erkeklerin belirlenmesi imkansız oldu. IS savaşçıları kuralları kullanıyor, fakat oyunda başka bir faktör var.

Musul özel kuvvetler ekibinin bir üyesi "İŞ geldiğinde onlar çocuktu, biz onları erkek olarak tanımıyoruz."

İlerlemeleri Musul'un eski kenti çevresinde durmadan çok önce, Irak kuvvetleri şehrin batısına doğru hızla ilerledi. Ve görünen o ki Nineveh Fire Support Group'un öngördüğünden çok daha hızlıydı.

Ebu Ali ve kollarındaki kardeşleri, saklandığı yerdeki materyali yok etme vakti yoktu. Operasyonel güvenlik konusundaki kavrayışları zayıftı.

Çiftlik evinin tabanında bulunan bir kağıt kağıdı Musul'daki yerlerin koordinatları haline geldi.

Google Earth haritalarını kullanarak, bilgileri çiziyorum. Kasım 2016'da ziyaret ettiğim bir harç fabrikası olan bir yeri tanıyorum. Irak güvenlik güçlerine göre diğer koordinatlar harç depolama ve üretim birimleridir.

Kaynak: IHS Markit tarafından çatışma monitörü, bölge 19 Haziran 2017'de güvenilir olarak değerlendirildi

Kaynak: IHS Markit tarafından çatışma monitörü, bölge 19 Haziran 2017'de güvenilir olarak değerlendirildi

Yaklaşık bir düzine insan fabrikada hassas öğütülmüş harç kabukları üretiyorlardı.

Koalisyon uçaklarından gizlemek için bina çatısının deliklerinden petrol yangınları yakmışlardı.

Nisan ayında harç dökümhanesine döndüğümüzde, kabukların temizlenmesi ve ticari kullanıma geri döndürülmesi.

Şimdi savaşta hasar görenlerin yerine su depoları ve çatı yapılmaktadır.

Kasım ayında insanlar orada silahlar üreten savaşçılar hakkında konuşmak istiyorlardı, ancak Nisan ayına kadar Doğu Musul'da bir tehlike var. Yerliler İD'den kurtulmuş olabilir, ancak militanların çok uzakta olmadığı düşünülüyor. İhbar korkusu havada asılı kalır.

Nineveh İtfaiye Grubu'ndaki insanları tekrar izlemek için neden yolculuğumun son hedefine giderken neden anlamak kolaylaşıyor.

Çiftlik evinden aldığım kağıt ve belgeler arasında bir takım dini kitaplar var.

Hepsi Doğu Musul'da bir caminin mühürüyle damgalandı - bir imam taşıyan biri genç erkeklere ithaf edildi.

İnananlar camisi

 

Al Mou'meneen Camii harç fabrikasından çok uzak değil ve burada çiftlikten gelen grup yerel mahalleye dua ve terör getirdi.

Cami mütevazi ve çoğunlukla süslemesizdir. Parlak bir ilkbahar günü ve çocuklar okuldan evlerine dönüyorlar. Metal kapıyı çalarak korktuğumu hissediyorum. Kitabı savaşçılara ayıran imam hala içerde mi?

Bekçi beni cevaplar ve içeride karşılıyor. Ayakkabılarımı çıkardım ve imamı bulmak için bir çocuk gönderdi. Güneşte bekleyerek, dışarıda oynayan çocukları dinleyerek, tatlı bir çay içerek oturuyorum.

Kitabı imzalayan imam uzun süredir yok oldu, O da IS ile kaçtı.Bekçi, Musa'nın denetimini ele geçirmeden duaları yöneten adamı bulmaya çağırıyor.

İmam gelir, adı Fares Fadel Ibrahim'dir. Beklediğimden genç, omuz omuzlu ve sessiz bir güven içinde.

Ona savaşçıların resimlerini göstereceğim ve çoğunu tanıdı.

Quentin imamla konuşuyor:

Gerçi gergin ve yakında nedenini keşfediyorum. "Lütfen," diye soruyor, "Bana resimlere bakma şansını filme çekme" diye soruyor. Neden bu gençlerden korkuyor?

Savaşçılar, bütün ailelerini bu mahalleye taşıdığını söylüyor.Çoğu Iraklıydı, fakat Suriye, Fas ve başka yerlerden gelen yabancılar vardı. Aralarında bir yıldan fazla yaşadılar ve Kasım 2016'da Irak güvenlik güçleri bölgeye yaklaştıklarında kaçtılar.

Diyanet İşleri Başkanlığı görevlisinin geçici olarak imamını kalıcı bir şekilde tayin edene kadar, İmam Hatip açıklar.

Dedi ki, onun camisi olduğu açık. Oğlan çocukluğundan beri burada dua etti - cami 1980'de inşa edildi. Sonra orada kalıcı imamın yanında İSA gelene kadar vaaz verdi.

"Kalıcı imamın başına ne oldu," diye soruyorum. "Onu öldürdüler," diye cevap veriyor. Ve onu kendi hutbesi - kitabı savaşçılara adayan adamla değiştirdi. Onlara "sevgili sevgililer" diyordu.

Halıda birlikte namaz kürsüsünde otururken, Musul'da ve mahallesinde İ.S.'nin hikayesini anlatıyor. Dine, kenti bozduklarını ve daha da kötüsü, dünyanın İslam anlayışını dile getirdiğini belirtti.

İlk önce insanlara iyi davrandıklarını açıklıyor. "Onlar saygı ve takdirle geldi ve sonra gerçek niyetleri ortaya çıktı."

İS için camiler bir denetim aracı ve işe alım aracıdır.

Mullah Fares'e seçenek verildi - IS'ye katılın ya da evde kalın ve sadece sevdiği camiye dönün, dua edin. Böylece evine döndü.

İnanç adına geldiler, Musul sakinleri iman istiyorlar, bu nedenle kimsenin inançlı bir kişi olarak gelmesi bizi memnun edecektir. Ama gerçek bir şeydi ve gerçek başka bir şeydi. "

Fades İbrahim Ücretleri

Bir arındırma söz konusudur. Diğer vaizler "selefleri ertelemek "le suçlandı ve bir ay veya daha uzun süre hapsedildi. Serbest bırakıldıklarında, bir daha asla duaya başlayacaklarına dair söz vermediler. Diğerleri, örneğin Al Mou'meneen'in kalıcı imamı gibi öldürüldü.

Nineveh İtfaiye Grubu'ndan gençlerin resimlerine baktığımızda, Molla Fares bir süre durur ve sonra şöyle der: "Güç, çok küçük ve genç olsa da, silahı tutan kişidir. ISIS [IS] 'den gelen bazı güçlü ve yaşlı adamlarımızı öldüren genç erkekler gibi, burada camide bulunan ve çocuklar tarafından öldürülen imamız gibi. "

Yakında öğleden sonra dualar için zaman olacaktı ve röportajı bitirmek zorundayız. İçeriye girmeye hevesli, cami kapısının etrafında düzinelerce meraklı çocuk kalabalık. Fakat Molla Fares bitmeden önce, bu şehri tutan genç erkekler hakkında söyleyecek bir şey daha var.

İslam imajını çarpıttılar ve bu düşünce kalacak. "

Fades İbrahim Ücretleri

"Sevgili kardeşim, tabiat itibariyle iman bayanlara, genç ya da yaşlıyız, biz İslam'ı ve Müslümanları seviyoruz" diye devam ediyor. Peygamber bile, farklı yerleri işgal etmeye teşvik ederken, adamlarına bir çocuğu, kadını veya yaşlı bir adamı öldürmemesini ve bir ağacı kesmemesini emretti. Peki bu İslam değerleri neredeydi? "

Bunun üzerine ayağa kalkıp duaya çağrı yapmaya başlar.Dışarıdaki güneşten, bekleyen çocuklar kapılardan patlar ve derslerine hazır olurlar.

Dicle kıyısındaki üç ölü dövüşçü çocuklardan biraz daha fazladır. Aslında biri hâlâ bir çocuktu. Nineveh İtfaiye Grubu, imha ve terör kampanyasında hevesliydi. Şehrinin bir bölümünü mahvetti ve imanlarının yolsuzluğunu arttırdılar.

Acaba, onlardan sorulduğu gibi davrandıklarını bilerek mutlu öltüler mi acaba?

Savaşçı olarak öldüler, fakat aptal gibi öldüler. Geçmişte yaşadıkları, halifeliği için etraflarında feda edilen genç erkekler tarafından istismar edilen ve öldürülen insanlar için acıma saklıdır.

Molla Yolları'nın mahallesinden çıktıklarında halka, "Halifelikle ilgilenmediniz, bu yüzden hak etmiyorsunuz" dediler.

Ancak gerçeklerin nedeni, IS evlerine girip onları yokedip aileleri öldürdüğünde ortaya çıktı. IS ve Nineveh İtfaiye Grubu, Musul'u ya da halkını sevmiyordu. Genç savaşçılar istekli askerlerdi, fakat aynı zamanda manipüle edildi.

Quentin fotoğrafları inceliyor:

Adalelerini adım adım izlerken, en çok bana vuran şey onların gençliğidir. Konuştuğumuz hemen hemen herkesi şaşırttı. İS için, savaşçı 15 yaşın üzerindeki herkestir ancak onların askerlerinin bir kısmı çok daha gençtir.

IS, Musul'a destek verdi, ancak bu desteği çocukları silahlandırmakla şişirdi. Gençleri ve saf olanı almak ve kötü niyetli davaları nedeniyle onları feda etmek.

Musul'da, IS yenilginin eşiğindedir. Nehir kıyısındaki cesetler gitti - köpekler ve diğer hayvanlar tarafından taşınmaktadır.

Orada artık genç erkeklerin izi yok. Ancak karmaşa ve imha mirası kalır. Musul'un ötesine uzanmakta ve Dicle Nehri'nin akışının çok ötesine uzanmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hamilelik Okulu sertifikaları Başkan Osman Zolan’dan
Hamilelik Okulu sertifikaları Başkan Osman Zolan’dan
Denizli Büyükşehir’den 15.000 kişilik aşure hayrı
Denizli Büyükşehir’den 15.000 kişilik aşure hayrı
istanbul escort escort istanbul