Hava kirliliği: Neden ve nasıl öldürülür?

Hava kirliliği, 2012 yılında DSÖ tarafından yayınlanan en son verilere göre yaklaşık 6,5 milyon kişiyi öldürdü.

Hava kirliliği: Neden ve nasıl öldürülür?
Hava kirliliği: Neden ve nasıl öldürülür? Admin
Bu içerik 479 kez okundu.

 

Yüksek hava kirliliğine maruz kalma, insan solunum ve inflamatuar sistemlerini etkiler ve ayrıca kalp hastalığı ve kansere neden olur. Bilim insanları, hava kirliliğinin sadece iklim değişikliğine katkıda bulunmakla kalmıyor aynı zamanda iklim değişikliğine de katkıda bulunuyor. Hava kirliliği ile ilgili bazı önemli bilgiler:

* Hava kirliliği Batı Pasifik ve bu ölümlerin neredeyse üçte ikisi, yaklaşık her dokuz kişinin ölümüyle yıllık sorumludur Güneydoğu Asya , WHO diyor.

* 2040 yılına gelindiğinde, Asya, hava kirliliğine atfedilebilir prematüre ölümlerdeki artışın neredeyse yüzde 90'ını oluşturacaktır .

Ölümlerin% 97'si, kardiyovasküler problemler, inme, kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve akciğer kanseri gibi bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanmaktadır.

* Hava kirliliği de akut solunum yolu enfeksiyonu riskini arttırır.

Dış hava kirliliğinin başlıca kaynakları , araçlarla yakıt kullanımı, inşaat ve depolama alanlarından gelen toz, Kömürle çalışan enerji santralleri, tarım ve atık yakma.

* Hava kirliliği birçok biçimde ortaya çıkmaktadır . İki parçacık boyutu büyük oranda izlenir: PM10, çap olarak 10 mikron veya daha düşük kaba parçacıklar; Ve PM2.5, 2.5 mikron veya daha az çapta ince parçacıklar.

* İnsan saçı genişliğinin yaklaşık otuz birincisi olan PM2.5, akciğerlere ve kardiyovasküler sisteme derinlemesine nüfuz edebilir ve insan sağlığına en büyük riski teşkil eder.

* DSÖ hava kalitesi yönergelerine uygun bir şehirde yaşayan 10 kişiden yalnızca biri, yıllık ortalama ortalama metre küpü başına 10 mikrogram (g / m3) 'dir.

* Delhi'deki hava kirliliği WHO'nun güvenli seviyesinin 12,2 katı, Pekin'de ise 8,5 kat daha yüksektir .

* Önümüzdeki on yıllarda milyonlarca insan şehirlere geçtikçe tehlikeli hava kirliliği seviyelerine maruz kalacak insan sayısı artacaktır .

* 2013'te, açık hava ve evsel hava kirliliğine maruz kalma, 225 milyar dolarlık küresel iş gücü kayıplarına mal oldu. Güney Asya ülkelerindeki kayıp gelir tek başına 66 milyar doları aştı.

* Hava kirliliği ile ilgili küresel sağlık giderlerinin 2015 yılında 21 milyar dolardan 2060 yılında 176 milyar dolara yükseleceği tahmin edilmektedir .

* Hava kirliliğine bağlı hastalık nedeniyle yıllık kayıp iş gününün 3.7 milyar olacağı tahmin edilmektedir 2060 yılında bugün 1.2 milyar dolardan yükseldi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor