Kadın sibernizmaları ve kurbanlar, okul ve öğrenme hakkında olumsuzluk hissediyorlar

Yeni bir araştırmaya göre, kızlar arasındaki siber zorbalık olaylarına katılım, okulun önemi ve öğrenme değerinin olumsuz algılamalarını tetikler. Psikologlar, suçlu, mağdur veya her ikisi olarak siber zorbalığa en çok karışan 11-15 yaşındaki kızların akranları tarafından en az kabul gördüklerini buldular. Araştırmacılar, daha sonra bu durumun okul ve öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermek için çarpıldı.

Kadın sibernizmaları ve kurbanlar, okul ve öğrenme hakkında olumsuzluk hissediyorlar
Kadın sibernizmaları ve kurbanlar, okul ve öğrenme hakkında olumsuzluk hissediyorlar Admin
Bu içerik 532 kez okundu.

 

Nottingham Trent Üniversitesi araştırmasında, kız öğrenciler arasında siber zorbalığa yakalanmanın önemi okulun öneminin ve öğrenme değerinin olumsuz algılamalarını tetiklediğini gösteriyor. Springer gazetesi Sex Roles 1'de yazan psikologlar, suçlu, kurban veya her ikisi olarak siber zorbalığa en çok karışan 11-15 yaşındaki kız öğrencilerin akranları tarafından en az kabul gördüklerini buldular. Araştırmacılar, daha sonra bu durumun okul ve öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermek için çarpıldı.

Saldırıya açık, tehditkar, küçümseyici ve çoğunlukla mağdur olan içeriği sosyal medyada gönderme ve alma, gençler arasında artmaktadır. Bu, kontrol edilmeyen dedikoduların etrafında göndermeyi ve başkalarının fotoğraflarını ödün vermeyi ya da aşağılamayı içeriyor olabilir. Araştırmacılar, siber zorbalığın aşırı derecede zarar verici olabileceğini ve gençlerin potansiyelinin 24 saat boyunca ortaya çıkma ihtimaline karşı büyük stres yaratacağını savunuyorlar.

Araştırmaya 345 erkek ve kız öğrenci katılmıştır2. Öğrenciler, tehdit edici veya rahatsız edici yorumlar, söylentiler ve görüntü ve videoların gönderilmesi ve alınması gibi son üç ay boyunca siber zorbalığa maruz kalma düzeylerini ölçen anketleri tamamladılar. Akranların algılanan kabulleri ve okulun önemi ile öğrenme algısı da ölçülmüştür.

Araştırmacılar, siber zorbalığa karışanların en yüksek olduğunu bildiren kadınların akranların kabul ettikleri azlığı hissettiklerini buldu. Akranlarının bu algısı daha sonra genellikle okul hakkında nasıl hissettiklerini ve genel olarak öğrenmeyi öngörüyordu. Araştırmada, erkekler açısından yalnızca zorbalık ve mağdur olarak siber zorbalığa karışan erkekler okul ve öğrenme konusunda daha olumsuz davranıyorlardı.

En az kabul edilen kadınlar okul ve öğrenme konusunda daha olumsuz hissettiklerini, daha çok kabul gördüklerini daha olumlu hissettiklerini belirtti. Kızlar akranlardan ne kadar çok kabul aldıysa, siber zorbalığa uğramış ve okulun keyfini sürmekten vazgeçme olasılıkları o kadar yüksektir ve sanal saldırılara katılma olasılığı o kadar azdır. Bu bulgu, siber zorbalığa karışmanın gençlerin akran ilişkilerini nasıl zayıflattığına dair giderek artan bir kanıt topluluğuna katkıda bulunur.

Araştırmanın baş araştırmacısı Dr. Lucy Betts, "Dijital teknoloji kullanarak harcadıkları zaman arttıkça, gençler siber zorbalık olaylarına kurban giden, zorbalığa ya da her ikisine de sahip olmak açısından büyük risk altındadır" dedi. "Geçmişte zorbalık tecrübeleri sıklıkla okulla sınırlıydı ve okul günüyle sona erecekti, ancak okul ortamının dışında meydana gelen siber zorbalığa rağmen, bunun etkisinin okula dökülmesi muhtemel olduğunu biliyoruz ve bu özellikle gençler için geçerlidir Kadınlar. "

Bulgularımız, okul gerekçeleri dışındaki stresörlerin, genç kadınların okulun algılanış biçimini olumsuz yönde etkileyebileceğini vurguladı.Bu önceki çalışmalar, siber zorbalığı yaşayan gençlerin okuldan kaçma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösterdiğinden endişe verici "dedi. "Çalışmalarımız aynı zamanda siber zorbalığa karışmanın akran ilişkilerini zayıflattığına ve bu ilişkilerin öğrenmeye yönelik tutum ve genç kadınlar için okul üzerindeki önemini vurgulamasına da katkıda bulunuyor" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
Gençler fikirleriyle yarıştı
Gençler fikirleriyle yarıştı