Kuzey Kore, Hwasong-14'ün başarılı ICBM testini kutluyor

Kuzey Kore, ilk "kıtalararası balistik füzeleri" (ICBM) başarıyla test ettiğini açıkladı.

Kuzey Kore, Hwasong-14'ün başarılı ICBM testini kutluyor
Kuzey Kore, Hwasong-14'ün başarılı ICBM testini kutluyor Admin
Bu içerik 579 kez okundu.

 

Bir devlet televizyonunda çıkan habere göre, Salı günü Japonya Denizi'ne inen füze dünyanın herhangi bir yerinde hedeflere ulaşabilirdi.

Fakat ABD ve Rusya, füzenin orta menzilli olduğunu ve her iki ülke için de tehdit oluşturmadığını söyledi.

BM Güvenlik Konseyi tarafından yasaklanmasına rağmen, Kuzey Kore füze testlerinin sıklığını artırdı.

Kuzey Kore devlet televizyonundaki açıklama, lider Kim Jong-un tarafından Hwasong-14 füze testinin denetlendiğini söyledi.

Merminin, denizde bir hedef vurmadan önce 2.802 km (1,731 mil) bir irtifaya ulaştığını ve 3933 km hızla 39 dakika uçtuğunu söyledi.

  • Kuzey Kore'nin füze testleri tamam mı?
  • Dış dünya ne yapabilir?
  • Kuzey Kore'nin nükleer programı ne kadar gelişmiş?
  • Kuzey Kore füze programı

Kuzey Kore, şu anda "dünyanın herhangi bir yerine çarpan en güçlü kıtalar arası balistik rokete sahip olan tam teşekküllü bir nükleer güç" idi.

Kuzey Koreli TV, sözde ICBM test lansmanının fotoğraflarını yayınladıGörüntü telif hakkıREUTERS

Image captionKuzey Kore devlet televizyonu, sözde ICBM test lansmanının fotoğraflarını yayınladı

Raporda, ülkenin "ABD'nin nükleer savaş tehdidine son vermesine ve şantaj yapmasına" izin veriyor ve Kore yarımadasını savunmasını sağlıyordu.

Pyongyang ilerleme kaydetmiş gibi görünürken uzmanlar, Kuzey Kore'nin bir ICBM ile bir hedefi doğru bir şekilde vurma yeteneğine sahip olmadığını veya böylesine bir füzelere sığabilecek bir nükleer savaş başlığını küçültebileceğini düşünüyorlar.

Gri çizgi

ICBM nedir?

  • Genellikle bir nükleer savaş başlığı taşımak için tasarlanmış uzun menzilli bir füze
  • Minimum aralık 5,500 km'dir (3,400 mil), ancak çoğunluğu en fazla 10.000 km veya daha fazla uçar
  • Pyongyang, daha önce iki tür ICBM gösterdi: 11.500km'lik bir KN-08 ve 10.000 km'lik KN-14, ancak 4 Temmuz önce uçuşun ICBM'yi test ettiklerini iddia etmeden önce. Hwasong-14'ün ayırd ettikleri şey açık değildir

Gri çizgi

Bu füze ne kadar yol kat edebilir mi?

BBC'nin Steven Evans, Seul'deki en büyük soru şu: ABD'ye vurabilir mi?

ABD merkezli Endişeli Bilim Adamları Birliği'nden fizikçi David Wright, raporların doğru olması durumunda bu füzenin "standart bir yörünge üzerinden yaklaşık 6.700 km'lik bir maksimum menzile ulaşabileceğini" söyledi.

Bu dizi, Alaska'ya ulaşmasına izin verecek, ancak Hawaii'nin ya da diğer 48 ABD eyaletinin geniş adalarına erişmeyecek.

Muhabirimiz, Kuzey Kore'nin ihtiyaç duyacağı sadece bir füze değil. Aynı zamanda bir savaş başlığının atmosfere tekrar girmesiyle birlikte bir savaş başlığını koruma yeteneğine sahip olması gerekir ve Kuzey Kore'nin bunu yapabilmesi net değildir.

Gri çizgi

Bu test bize ne anlatıyor? Savunma uzmanı Melissa Hanham

Kuzey Kore oranları bir kez daha kınadı ve tek bir füze fırlatmasıyla dünyadaki burnunu yumrukladı. Hwasong-14 testiyle, Alaska'nın risk altına alınması da dahil olmak üzere kıtalararası balistik füze aralıklarına ulaşabileceğini gösterdi.

Kim Jong-un, böyle bir test için arzusunu uzun zamandır dile getirdi ve ABD'de 4 Temmuz'da yapılacak olan tatile katılmak, onun çok büyük kekinin tadına bakmak oldu.

Ancak bu teknik başarıyla sonuçlanmasına rağmen, muhtemelen Kuzey Kore dışındaki pek çok kişi Kuzey Kore füzesi hakkında şüpheci olmaya devam edecektir. Çalışma kılavuzunun, tekrar araç giriş aracının ve nükleer bir savaş başlığının belgelerini isteyecekler.

Teknik açıdan bakıldığında, motorları ICBM serilerini gösterdi ve bu, Kuzey Kore'nin daha geniş aralıklarla bir ICBM'ye sahip olduğu birkaç yolun ilk örneği olacaktı.

Gri çizgi

Komşular ve nükleer güçler endişe duyuyor mu?

Güney Kore Başkanı Moon Jae-in, BM Güvenlik Konseyi'ni Kuzey Kore'ye karşı adım atmaya çağırdı.

Japonya, "bunun gibi tekrarlanan provokasyonlar kesinlikle kabul edilemez" diye açıkladı ve Başbakan Shinzo Abe, ülkesinin Pyongyang'a baskı yapmak için ABD ve Güney Kore ile "güçlü bir şekilde" birleşeceğini söyledi.

Panghyon in Kuzey Kore haritası

ABD Başkanı Donald Trump da Salı günü hızla yanıt verdi.

Twitter hesabında Kuzey Koreli lider Kim Jong-un'a açık bir gönderme yaptı: "Bu adamın hayatıyla daha iyi bir şey var mı?"

"Güney Kore ve Japonya'nın bu kadar uzun sürdüreceğine inanmak zor, belki de Çin, Kuzey Kore üzerinde ağır bir adım atacak ve bu saçmalıkları bir kere ve herkese sonlandıracak!"

Kuzey Koreli TV, sözde ICBM test lansmanının fotoğraflarını yayınladıGörüntü telif hakkıREUTERS

Image captionKuzey Kore devlet televizyonu, başlatmanın lideri Kim Jong-un tarafından denetlendiğini açıkladı.

Başkan Trump, Pyongyang'ın en yakın ekonomik müttefiki Çin'i nükleer ve füze programlarını sona erdirmek için Kuzey Kore'ye baskı yapmaya çağırıyor.

Kuzey Kore'nin ABD'yi vurma ihtimaline karşı Ocak ayında tweetledi: "Olmaz". Ancak uzmanlar, bunu beş yıl içinde veya daha kısa sürede yapabileceğini belirtti.

Bu arada Pekin, Salı günü yapılan son testten sonra "kısıtlama" çağrısında bulundu.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Çin'in Kuzey Kore'nin BM Güvenlik Konseyi tarafından füze fırlatılacağı kararlarına karşı çıkılmasına karşı olduğunu söyledi.

ICBM uçuş pisti

ICBM'nin kilit parçaları

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
Gençler fikirleriyle yarıştı
Gençler fikirleriyle yarıştı