Le Pen'in Fransa başkanlığı kazanma şansı var mı?

Merkezci Emmanuel Macron sandıklarda çok ilerideydi - sağ görüşlü lider Marine Le Pen'in Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 7 Mayıs'ta şok bir zafere ulaşması için herhangi bir yol var mı?

Le Pen'in Fransa başkanlığı kazanma şansı var mı?
Le Pen'in Fransa başkanlığı kazanma şansı var mı? Admin
Bu içerik 730 kez okundu.

 

Pazar günü yaptığı etkileyici birinci tur zaferinden bu yana, Bay Macron, hala en az 20 puan önde, ki bu da kabul edilemez bir yol gibi görünüyor.
Silahlar onun için de iyi görünüyor. Pazar günü, Ulusal Cephe açılışından yaklaşık bir milyon daha fazla 8.657.326 oy kazandı.
Anketlerde ayrıca, diğer ana adayların birçoğu ikinci turda onu destekleyeceklerini düşünüyor.
Başlıca siyasi figürlerden güçlü destek aldı: solda giden Sosyalist Başkan François Hollande ve aday Benoît Hamon, sağdaki Cumhuriyetçi adayı François Fillon ve eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi yendi.

Peki onun için ne ters gidebilir ki? Siyaset bilimci Aurélien Preud'homme, çekingenlik en büyük tehdit.
BBC, "Macron için çok zayıf bir katılım ve Le Pen için çok güçlü bir destek varsa, oyların% 50'sinden fazlasının üstesinden gelebilir" dedi.
Kayıtsızlık Le Pen'i oylama kazanabilir mi?
Macron seçmenleri yeterince büyük sayılmadığı sürece Marine Le Pen'in bir uzmana göre sandık başkanlığı yapmak için% 50'nin üzerine çıkması gerekmiyor.
Anketlerde biraz daha ilerlemek için tek ihtiyacı var ve bunu nasıl yapabiliyor.
Fizikçi ve Sciences Po siyaset uzmanı Serge Galam, RMC telsizine verdiği demeçte, "Oyların% 42'sini elde etmek imkansız değilse ve Macron% 58 kazanırsa, normalde seçimlerini kaybediyor" dedi.
"Ancak Le Pen için oy kullanacaklarını söyleyenlerin% 90'ı bunu yaparsa ve aynı zamanda Macron'a oy vereceğini açıklayan insanların yalnızca% 65'i bunu yaparsa, seçiminizi Marine Le Pen kazanır. Puan% 50.07. "


Anketlerin yanlış olması değil, sadece seçmenlerin ilgisizlik düzeyini önceden ölçemezler. Serge Galam'ın matematik formülü altında , Marine Le Pen'in kazanabileceği, adayın "katılımcı x" olduğu ve Emmanuel Macron'ın "Katılımcı Çıkışı" (T) ile "B katılımı" olduğu üç örnek veriyor.
Bu modeli "farklılaştırılmış çekimser" olarak nitelendiriyor.
Anketlerin başarısız olmasına bakılmaksızın, hemen hemen tüm sandık örgütlerinin ilk altı adayın nereden bitirileceğini tahmin etmede olağanüstü hassas olduklarına işaret etmeye değer.
ABD'li araştırmacı Nate Silver, Marine Le Pen'e, hiç Donald Trump'ün hiç olmadığı kadar kötü bir delik olduğunu söyleyerek hiç şans vermiyor.

Ancak risk danışmanlığı yapan Ian Bremmer Eurasia Group, Le Pen'in% 30'luk bir galibiyet şansı verdi.

"Kazanacağını düşünüyorum, ancak bu güvenli bir bahis değil, önemli bir katılım oranı ve dışlamaların çok makul olması."

O, bu dış etkenlerden birinin, ilk turdan üç gün önce Paris'in merkezinde polis memuru Xavier Jugelé'nin öldürülmesinden daha büyük bir terörist saldırı olabileceğine inanıyor. Veya belki sahte haberler patlak verdi.

Düşük bir katılım olasılığı nedir?

Bu, 7 Mayıs kaçakçılığının tatil haftasonunun ortasında olması nedeniyle olabilir. Neden evde kalmaya ve Pazar Pazartesi tatilinde Pazar günü oy kullanmaya özel bir çaba gösteriyorsun? Her iki yoldan da olabilir, ancak Macron oyları daha şehir merkezlidir ve evden uzaklaşmak daha olasıdır.

İnsanlar, Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura atıfta bulunan bir grafiti yerinde olan Trocadero plazasında Eyfel Kulesi'nin önünde resim çekiyorlar. Resim telif hakkıAFP

Image caption"Ne Le Pen, ne de Macron" birçok Fransız seçmen grubunun mesajı

Öyleyse Emmanuel Macron'da kendilerini ekonomik ve sosyal bir liberalliğe geri döndüremeyecek önemli gruplar var. Hepsi hashtag # SansMoile7mai'ye (7 Mayıs günü olmadan) ilgi duyuyorlar .

Bunlardan biri, eşcinsel evlilik ve evlatlık edinmeye karşı toplumsal muhafazakar bir grup olan Sens Commun (Ortak Duyu) 'dir. Liderleri Bay Macron'un "politik çürümesi" ni Le Pen'in sunduğu "kaos" dan farklı olarak görüyorlar.

Bununla birlikte, tarihsel olarak, ikinci turda katılım% 80 gibi yüksek, bu nedenle dramatik bir düşüş olması gerekecekti.

Le Pen, şansını artırabilir mi?

En sağdaki lider, 20 sayılık açığı geride bırakmak için yalnızca birkaç gün geçirdi ancak Pazar günü% 21.3 oy alarak zemin üzerinde oynadı, rakibinin% 24 üzerinde geride kaldı.

  • Macron, Le Pen işçiler tarafından sorgulanmıştı

Fransa'nın en iyi iki televizyon kanalında iki gece başbakanlık görüşmeleri yapan ve rakibi Amiens'teki grevci işçilerinin karşısına çıkarak çarpıcı bir siyasi dublörle dikkatleri zaten çaldım.

La Rotonde'de Emmanuel MacronGörüntü telif hakkıGETTY IMAGES

Image captionSeçmenler, Bay Macron'un posh La Rotonde bistro'sunda kutlama kararı karşısında çok fazla etkilenmedi

Buna karşılık, Bay Macron, pazar gecesi pahalı bir Paris bistrosunda bir kutlama partisi ile başlayarak ve Başkan François Hollande'den gelen bir azarlama gibi konuşmalarla başlayacak gibi durdu. "Son derece ciddiye alınmalı ve harekete geçirilmeli ve bunun bir anlaşma olduğunu düşünmüyoruz, çünkü bir oy kazanıldı, bunun için savaşıldı."

Ancak merkezcinin favorisi geri döndü ve 3 Mayıs'ta yapılan bir çok düelloda çok fazla asılacaktı. Daha önceki TV tartışmalarında Bay Macron, Ulusal Cephe rakibinden belirgin biçimde daha iyi performans gösterdi.

Yeni seçmenleri cezbediyor mu?

Deniz Le Pen, partisi için şimdiden rekor sayıda oy aldı ve kendisini eski bankacı Emmanuel Macron'la "oligarşinin adayı" olarak yeniden halkın adayı olarak yeniden yapılandırarak kendisini markadan uzaklaştırmaya çalışıyor.

Anahtar, iki blokla örtüşüyor: François Fillon'ın Cumhuriyet destek tabanı sağ kanadı ve ilk turdaki sürpriz paketi seçen radikal sol Jean-Luc Mélenchon.

İki aday birlikte oyların neredeyse% 40'ı oy kullandı. Ve Bay Mélenchon, her iki adayı da geri çevirmekten kaçınarak, küreselleşme karşıtı seçmenlerin bir bölümünün Marine Le Pen ile ortak bir neden bulabileceğini ortaya koydu.

Nice saldırısının kurbanlarına yapılan haraçResim telif hakkıAFP

Image captionBayan Le Pen, geçen Temmuz'da bir kamyon şovunda 80'den fazla kişinin öldüğü Nice için yola çıktı.

Siyaset bilimcisi Aurélien Preud'homme sağdaki çoklarının Deniz Le Pen'e doğru eğildiklerini söylüyor ve sadece kampanyanın son günlerinde en güçlü takımına, güvenliğine ve terörizmine odaklanıp değişmeyeceğine bağlı.

Belki de Perşembe günü ilk büyük seçim mitinginde Nice'e gidecek olması şaşırtıcı değildi; burada geçen Temmuz ayında militan İslam'ın esin kaynağı olan Tunus'un Bastille Günü'nde 86 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Preud'homme, "Doğru desteği geri kalan Le Pen, Avrupa ve euro'dur" diyor. Çoğu Fillon seçmenleri belli bir yaştaydılar ve euro'yu terk etme konusunda endişe edenler onlardı - onlar için çok endişe verici olacaktı. "

Eğer Trump bunu yapabilirse, neden Le Pen değil?

Marine Le Pen'in babası Jean-Marie Le Pen, Donald Trump tarzında daha agresif bir kampanya tarzı benimsemesi gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz Kasım ayında ABD'li seçimleri kazanmak için Demokrat aday Hillary Clinton'ın iki basamaklı liderliğini devirdi.

Ancak vaktinin az olması ve kazanmak için yeterli seçmen bulamamaları.

2015'te Fransa'nın 13 bölgesinden altı ülkedeki ilk tur seçimler kazandığında, Fransız siyasetinin gidişatını değiştirmek için derslere baktığını hatırlamaya değer. Ancak hiçbir zaman olmadı ve partisi ikinci turda yenildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
Gençler fikirleriyle yarıştı
Gençler fikirleriyle yarıştı