Makine öğrenimi dinleyicilerinden duyguları ortaya çıkaran şarkılar yazıyor

Müzik, her sanattan çok, güzel bir bilim ve duygu karışımıdır. Duyguları izleyicilerinden ayıklamak için neredeyse matematiksel olarak bir dizi kalıp izler. Müziği yapan makineler bu kalıplara odaklanır, ancak izleyicilerinin duygusal tepkilerini pek düşünmez. Bilim adamları, dinleyicilerinin duygusal durumunu yeni hisler çıkaran yeni şarkılar üretmek için algılayan yeni bir makine öğrenme cihazı geliştirdiler.

Makine öğrenimi dinleyicilerinden duyguları ortaya çıkaran şarkılar yazıyor
Makine öğrenimi dinleyicilerinden duyguları ortaya çıkaran şarkılar yazıyor Admin
Bu içerik 597 kez okundu.

 

Osaka Üniversitesi'nden profesör olan Masayuki Numao, "Çoğu makine müziği otomatik kompozisyon sistemine bağlı" diyor. "Şarkılarla önceden programlanmışlar ancak sadece benzer şarkılar yapabilirler."

Numao ve bilim adamı ekibi, kullanıcının duygusal durumunu makineye besleyerek etkileşimli deneyimi artırmak istedi. Kullanıcılar, beyin dalgası sensörleri içeren kablosuz kulaklıklar takarken müzik dinlediler. Bu sensörler, robotun müzik yapmak için kullandığı EEG okumalarını tespit etti.

"Robotu şarkılarla önceden programladık, ancak yeni müzik yapmak için dinleyicinin beyin dalgalarını ekledik." Numao, sistemin beyin kalıplarını algıladığında kullanıcıların müziğe daha çok katıldıklarını bulmuştu.

Numao, duyguları düşünen bir insan-makine arayüzüne toplumsal faydalar öngörüyor. "Insanları egzersiz yapmaya ya da onları tezgahtarlamaya motive etmek için sağlık bakımında kullanabilirsiniz."

Cihaz geçen Ocak ayında Japonya'nın Tokyo Japonya'daki 3. Giyilebilir Expo'da sergilendi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
Gençler fikirleriyle yarıştı
Gençler fikirleriyle yarıştı