Manuel Noriega, eski savaşçı Panama 83 yaşında öldü

Yetkililer Panama eski askeri lideri General Manuel Antonio Noriega 83 yaşında öldü.

Manuel Noriega, eski savaşçı Panama 83 yaşında öldü
Manuel Noriega, eski savaşçı Panama 83 yaşında öldü Admin
Bu içerik 414 kez okundu.

 

Noriega kısa bir süre önce beyin ameliyatı sonrasında bir kanama geçiren bir ameliyat geçirdi.
Noriega önemli bir ABD müttefiki olmuştu ancak 1989'da Amerikan birlikleri istila edince zorla kaldırıldı ve daha sonra ABD'de uyuşturucu ve aklama suçlamaları nedeniyle hapsedildi.
Hayatının geri kalanını gözaltına aldı, sonunda panama'da cinayet, yolsuzluk ve zimmete para geçirmek için harcadı.
Ancak eski lider Ocak ayında bir beyin tümörünü kaldırmak için Mart ayı başında operasyona hazırlanmak için ev hapsine çıktı.
Noriega, ABD müttefiklerinden mahkum etmek
Sekreteri Manuel Dominguez, beyin kanaması sonrasında daha fazla ameliyat geçirdi ancak Pazartesi günü yerel saatle Panama Şehrindeki Santo Tomas hastanesinde öldü.
Başkan Juan Carlos Varela tweet yaptı: "Manuel A Noriega'nın ölümü tarihimizin bir bölümünü kapatıyor, kızları ve akrabaları barış içinde bir cenaze hak ediyor."
Heavy metal müzik
Hiçbir zaman göreve seçilmese de, Noriega 1980'lerde askeri vali olarak altı yıllık bir göreve hizmet eden Panama'nın fiili lideri oldu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin güçlü bir destekçisi olarak, Washington'un Orta Amerika'da komünizmin etkisine karşı savaşmaya giriştiği önemli bir müttefik oldu.
Ancak ABD, Panama'da giderek baskıcı rolünün içinden bıkmış ve uyuşturucu kaçakçılığı örgütlerinden bahsetmemek için diğer istihbarat organlarına hizmetlerini sattığına dair işaretler mevcuttu.
Noriega 1988'de ABD federal mahkemesinde uyuşturucu kaçakçılığı suçlamaları nedeniyle suçlanmış ve ABD gözlemcileri 1989 seçimlerinde çalınmasını ilan ettikten sonra Başkan George HW Bush bir istila başlatmıştı.
Noriega Vatikan'ın Panama Şehrindeki diplomatik misyonuna sığınmaya çalıştı.
ABD birlikleri onu dışarı attı pop ve ağır metal müzik durağan dışında sağır sesi rahatsız oynamak oldu.

11 Şubat 1934'de Panama Şehrinde doğdu
Peru'daki bir askeri akademisyen çalışması. CIA ile otuz yıllık bir ilişki başlattı
1968'de Başkan Arnulfo Arias'ı deviren darbede General Omar Torrijos'a destek verdi
1981'de General Torrijos'un esrarengiz uçak kazası ölümünden sonra etkisi yükselir, 1983'te fiilen hükümdar olur.
1980'lerin ortalarında, Nikaragua'daki Sandinistas hükümetine karşı çıkan güçleri destekleme yönündeki ABD gizli çabalarına yardım etmek için silah kaçakçılığı ve uyuşturucu kaçakçılığı içeren, İran-Kontra olayında kilit rol oynuyor
1989'da ABD istilasından sonra sürüldü ve ABD'de hapsedildi.
ABD'nin yargılanması, "kötü göz" ten uzaklaşmak için kırmızı iç çamaşırı giydiğini gösteriyor.
2014 yılında Panama'daki El Renacer cezaevinde, başarısız olarak imajını kullandığı için Call of Duty: Black Ops II adlı video oyununun arkasındaki şirket dava açtı:
3 Ocak 1990'da Noriega teslim olmuş ve burada uyuşturucu kaçakçılığı, para aklama ve haraç alma suçlamalarıyla yüzleşmek için ABD'ye uçmuştur ve orada 17 yıl hapis yatmaktadır.
Hapisteyken Fransa'daki gıyaben para aklama suçundan hüküm giymiş ve yedi yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. ABD onu Fransa'ya iade ettikten sonra, bir mahkeme Aralık 2010'da Panama'dan evine geri göndermek için tekrar mahkum edildiği yönündeki bir talebini onayladı.
Bir ABD Senatosu alt komitesi, Washington'un Noriega ile olan ilişkisini, Birleşik Devletlerin en ciddi dış politika başarısızlıklarından biri olarak nitelendirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor