Merkel: Avrupa artık Trump ve Brexit'ten sonra müttefiklerine güvenemez

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Başkanı Trump ve Brexit'in seçimini takiben artık ABD ve İngiltere'ye "tamamen bağlı" olamaz.

Merkel: Avrupa artık Trump ve Brexit'ten sonra müttefiklerine güvenemez
Merkel: Avrupa artık Trump ve Brexit'ten sonra müttefiklerine güvenemez Admin
Bu içerik 395 kez okundu.

 

Bayan Merkel, Rusya'nın yanı sıra iki ülke ile de dostça ilişkiler kurmak istediğini söyledi ancak Avrupa şimdi "kendi kaderini savunmak" zorunda kaldı.
Görüşleri, Bay Trump, G7 zirvesinde 2015 Paris iklim anlaşmasını yeniden kabul etmeyi reddetmesinden sonra geldi.
Bayan Merkel Eylül seçimlerinden önce kampanya izinde.
Güney Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen seçim mitinginde bir grup kalabalığa destek veren Merkel, "Başkalarına tamamen bağımlı olabildiğimiz zamanlar yolda. Son bir kaç gün içinde yaşadık" dedi.
Merkel, Berlin ile yeni Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron arasındaki ilişkinin önceliğe sahip olması gerektiğini belirterek, "Avrupalılar kaderimizi kendi ellerine almak zorundayız" dedi.

Cumartesi günü Alman lider, zengin ülkelerdeki G7 grubundaki iklim değişikliği görüşmelerini "çok tatmin edici değil" olarak nitelendirdi.
İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya'daki liderler Paris sözleşmesine verdikleri desteği tekrar teyit ettiler; ancak Trump, önümüzdeki hafta bir karar vereceğini söyledi.
Bay Trump, daha önce Paris anlaşmasını terk etme sözü verdi ve iklim değişikliği konusunda şüphelerini dile getirdi.
Geçen hafta Brüksel'de konuşan Bay Trump, NATO üyelerine savunmaya daha fazla para harcamasını söyledi ve yönetiminin Nato'nun karşılıklı güvenlik garantilerine olan bağlılığını yeniden belirtmedi.

BBC'nin Avrupa editörü Katya Adler , Bayan Merkel'in son yorumları kısmen Alman seçmenlerin ilgisini çekmek için bir hareket olduğunu söylüyor .
Anketler Bayan Merkel'in dördüncü dönem Alman seçimleri için Eylül ayında yapılacak seçimler için tekrar seçileceğini öngörüyor.
Tutkulu Merkel - BBC'nin Berlin'deki Damien McGuinness:
Kalabalığı canlandıran bira, simit ve Bavyera pirinç bandı sayesinde olabilirdi.
Fakat Bayan Merkel'in sözleri alışılmışın dışında tutkulu ve alışılmadık derecede açıktı. Her neyse, mesaj Trump'ın Amerika'sı ve Brexit İngiltere ile dostça ilişkiler kurmaktır - ancak biz onlara güvenemeyiz.
Raptosean alkış, Avrupalıları kendi kaderleri için savaşmaya çağırdı.
Kendinden söz ettiğini merak etmene gerek yok. Fransa'nın serbest ticaret ve Eurofile değerlerini paylaştığı yeni bir cumhurbaşkanı var, bu nedenle Avrupa'da, AB'nin Franco-Alman motorunun işine geri döndüğü konusunda olumlu bir his var.

Angela Merkel, seçimlerin öncesinde dört ay süresince yurtiçinden her zamankinden daha güçlü görünüyor. Orta sol rakibi Martin Schulz için ilk heyecan azalıyor. Pazarın bira çadırı etkinliği, Bavyera kardeş muhafazakâr partisiyle potansiyel bir ayrılığın sona ermesi ile gücünün altını çizer.
Brexit'i veya Trump'ı memnuniyetle karşılamamış olabilir. Ancak Bayan Merkel, AB için ayakta kalmanın sadece Eylül ayında başka bir dönem kazanma şansını güçlendireceğine karar verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
MHK'den 'Namoğlu hakemi tehdit etti' Açıklaması
Gençler fikirleriyle yarıştı
Gençler fikirleriyle yarıştı