Musul Savaşı: El Nuri Camii İmha Edildi 'gösterileri yenildi'

Irak Başbakanı Haider el-Abadi, Musul kentinde eski bir caminin imha edilmesinin "İslam Devleti" olarak adlandırılan "yenilginin resmi bir bildirgesi" olduğunu söyledi.

Musul Savaşı: El Nuri Camii İmha Edildi 'gösterileri yenildi'
Musul Savaşı: El Nuri Camii İmha Edildi 'gösterileri yenildi' Admin
Bu içerik 501 kez okundu.

 

Irak kuvvetleri, İŞ'in, hükümet yanlısı birliklerin ilerlemesini durdurmak için mücadele eden cihad olarak El-Nuri Büyük Camii ile onun meşhur minareli minaresini patlattığını söyledi.

ABD uçaklarının kompleksi tahrip ettiği ve ABD tarafından reddedildiği iddia edildi.

Hava fotoğrafları, kompleksin büyük oranda yok edildiğini göstermektedir.

800 yıldan eski cami, Temmuz 2014'te İS liderliğindeki Ebu Bekr el-Bagdadi'nin "halifelik" tarihinden önceki güne kadar ilk ve tek halka açık görünüşünde bağlı olduğu yerdi.

Caminin imhası yaygın bir kınama getirdi.

 

Medya başlığıBBC, caminin bu resimlerini yıkılmadan sadece saatler önce cepheden çekti.

Irak'taki ABD'li üst düzey bir komutan, İS'in "Musul ve Irak'tan birinin hazinelerini" yok ettiğini söyledi.

Başkana Gen Joseph Martin, "Bu, Musul halkı ve Irak'taki herkes için yapılan bir suçtur ve bu acımasız organizasyonun neden yok edilmesi gerektiğine bir örnektir" dedi.

  • Neden Musul'un El-Nuri Camisi önemlidir
  • İZLEME: Yukarıdan Musul 360 video
  • Militanlar neden eski siteleri yok ediyor?

Musul'u tekrar ele geçirme suçundan sorumlu Irak komutanı, İS "başka bir tarihsel suç işledikçe" birliğin caminin 50 metresinde (160 ft) kaldığını söyledi.

21 Haziran 2017'de alınan ve Irak'ın Ortak Operasyon Komutanlığı tarafından sağlanan bu hava görünümü, Mosul'un el-Nuri camii bileşeni içindeki yıkımı gösteriyorImage telif hakkıIRAK ORTAK OPERASYON KOMUTANLIĞI

Resim yazısıIrak ordusu, cami bileşiminde yıkımı gösteren bu imajı sağladı.

Geçen yıl 17 Ekim'de başlatılan kilit kenti tekrar ele geçirme savaşında ABD önderliğindeki koalisyon savaş uçakları ve askeri danışmanlar tarafından desteklenen binlerce Irak güvenlik kuvveti, Kürt Peşmerge savaşçıları, Sünni Arap kabileleri ve Şii militanları katıldı .

Hükümet, Ocak ayında Doğu Musul'un tam "kurtuluş" ını açıkladı ancak şehrin batısı, dar, dolambaçlı sokaklarıyla daha zorlu bir meydan okuma sundu.

Perşembe günü Irak kuvvetleri, daha önce Eski Kentte IS kontrolünde sıkışan sivilleri serbest bırakacaklarını açıkladı.

Bir devlet yetkilisi, Irak'taki devlet radyosuna verdiği demeçte "Biz kuşatmayı kırdık ve sivillerin terk etmesine izin verdik" dedi.

9 Temmuz 2014'te resimlenen Musul'daki El-Nuri CamiiResim telif hakkıEPA

Resim yazısı2014 yılında resmedilen caminin meşhur minaresi, İran tasarımlarından esinlenen titiz bir tuğla eserle kaplandı

El-Nuri camii 1172 yılına tarihlendi ve eski haçlılarla savaşan soylu bir adlandırdı.

Eğimli minare "kambur" lakaptı.

  • Rusya 'nın başkanı Bağdat'ı öldürmüş olabilir'
  • İslam Devleti ve Irak'taki kriz ve Suriye haritalarında

Bağdat, Haziran 2014'te IS kuvvetlerinin Musul'u devretmesinden bir ay sonra Cuma günkü vaazini caminin önündeki minik rağbetten sundu ve yeni ilan edilen hilafet hakkında konuştu. Bu hilafet, İslam hukukuna veya Şeriat'a uygun olarak Tanrı'nın Dünya'daki vekili tarafından yönetilen bir devlet. halife.

Pazar günkü komutanlar, saldırının "son bölüm" ında başlayacağını açıkladılar; Irak'ın terörle mücadele servisi, ordu ve federal polis Eski Şehir'e her yönden saldırdı.

Irak'taki Musul'un kontrolünü gösteren harita (19 Haziran 2017)

Ordu, Musul'da 300'den fazla militanın kalmadığına inandığını söyleyerek, Ekim ayında saldırının başında yaklaşık 6 bin olduğunu söyledi.

Uçak, bu hafta başlarında sivilleri açık alanlardan kaçınmaya ve kaçmaya fırsat tanımaya çağırdı.

BM, IS'nin insan kalkanı olarak Musul'da 100 binden fazla insanı tuttuğu konusunda uyarıda bulundu.


Nuri camisini neden havaya uçuracaktı? Paul Adams, BBC News World Affairs muhabiri tarafından

Musul'un en ünlü Sünni camisi olan Müslüman lider, Hıristiyan haçlılara karşı cihad yürütmekle ünlü Nur el-Din Mahmud Zangi'dir.

İslam Devleti lideri Ebu Bekr el-Bağdadi, grubunun Irak ve Suriye'de halifelik ilan etmesinden kısa bir süre sonra onun tek ve genel görünüşünü gerçekleştirdi.

Ancak Irak savaşçıları, kuzey Irak'taki yıldırımdan bu yana geçen üç yıldan beri tarih ve kültür açısından çok az saygı gösteriyorlar.

Irak hükümet güçleri dokuz ay önce şehri geri alma yönünde harekete geçtikleri için Nuri camisini patlayıcılarla donattıkları raporları dolaşıyor.

Gözlemcilerin çoğu göz önüne alındığında, caminin imha edilmesi, grubun nihai olarak Musul üzerindeki tutumunu kaybetmeden önce kızgın meydan okumasına işaret edecekti.

CAM, ABD hava saldırısı ile tahrip edildiğini iddia ediyor. Bu pek mümkün görünmemektedir, ancak Musul'u kontrol etme mücadelesinin vahşi doğası budur; çünkü şehrin kültürel ve dini mirasının korunmasının, ilgili herkes için yüksek bir öncelik olmadığını söylemek doğru olur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor