Net tarafsızlık üzerine gelecek savaş

İnternet tarafının en popüler internet sitelerinin bazıları, net tarafsızlığı düzenleyen ABD kurallarında yapılan değişikliklere karşı 12 Temmuz Çarşamba günü bir eylem gününe katıldığı için bu hafta oldukça farklı görünüyor.

Net tarafsızlık üzerine gelecek savaş
Net tarafsızlık üzerine gelecek savaş Admin
Bu içerik 343 kez okundu.

 

Netflix ve Amazon gibi siteler, sivil özgürlük gruplarıyla koordineli bir protesto ile bir araya geliyor ve aktivistler zaten Twitter , Reddit ve Facebook'ta viral içerik paylaşıyorlar . Öyleyse tüm bu ses çıkışı - ve sosyal medya kampanyasının arkasında kim var?

Net Tarafsızlığı Nedir?

Net tarafsızlık , internet servis sağlayıcısının (ISS) kaynağına bakılmaksızın tüketicilere tüm yasal içeriğe eşit erişim sağlamaları ilkesidir.

Başka bir deyişle, internetin ana kayasını oluşturan ağlar bir otoban olsaydı, net tarafsızlık altındaydı, otomobiller için hızlı şeritler ve kamyonlar için yavaş şerit olmazdı. Sürücüler daha hızlı bir rota kullanmak için ödeme yapamazlar. Büyüklüğüne bakılmaksızın tüm veriler düz bir oyun alanındadır.

Bunun pratikte anlamı, ISP'lerin - örneğin ABD'de Comcast veya Viacom - içeriği engelleyemediği, belirli web sitelerindeki verileri hızlandırdığı veya yavaşlatamadığı, ödenmesi nedeniyle ödeniyor olmasıdır. Ve rakiplerinin pahasına kendi içeriğine öncelikli muamele uygulayamazlar.

Net tarafsızlık savunucuları, bunun adil bir mesele olduğunu, sansürü sınırladığını ve büyük ISS'lerin haksız yere diğer içerik sağlayıcılarını engelleyemeyeceğini belirtti. Ancak muhalifler, bunun işletmede gereğinden fazla bir kısıtlama olduğunu ve bu düzenlemenin yeni teknolojiye yatırım yapılmasını engellediğini ve net tarafsızlık kanunlarının güncelliğini yitirdiğini belirtti.

Memeler böyle davranılan günler öncesinde dağıtılıyorlar.  Meme, Matrix'den bir hareketsiz diyorGörüntü telif hakkıMEME JENERATÖR

Resim yazısıBu gibi Memes, eylem gününün öncesinde dolaşıma giriyor.

Neden şimdi bir sorun mu var?

ABD Federal Haberleşme Komisyonu (FCC), Obama yönetiminin desteğiyle,eylemci gruplar ve teknoloji şirketleri tarafından kapsamlı bir kampanyanın ardından 2015'te yeni net tarafsızlık düzenlemeleri başlattı. Bu kurallar İSS'leri diğer telekomünikasyon şirketleri ile aynı kategoriye sokuyor.

Ancak Başkan Trump, önlemlerin sesli bir eleştirmeni ve bu yılın başında FCC'ye başkanlık etmesi için bir net tarafsızlık rakibi olan eski komisyon üyesi Ajit Pai'yiatadı . Pai, internet tarafındaki servis sağlayıcıların düşük gelirli ya da kırsaldaki ailelere bağlantılar gibi kritik altyapıya yatırım yapmamaktan çekindiklerini,çünkü net tarafsızlık kuralları yatırımlarından para kazanmalarını engellediğini söyledi.

Federal Haberleşme Komisyonu başkanı Ajit Pai, net tarafsızlık yönetmeliklerinde önemli bir eleştiri yapmıştırGörüntü telif hakkıREUTERS

Resim yazısıFederal Haberleşme Komisyonu başkanı Ajit Pai, net tarafsızlık yönetmeliklerinde önemli bir eleştiri oldu.

FCC yetkilileri , Mayıs ayında net tarafsızlık kurallarını sona erdirme sürecine başlamak için oy kullandılar ve komisyon şu anda bu konuda bir kamuoyu danışmanlığı yapıyor. Amerikalılar, planlar hakkında yorum yapmak için Ağustos ayının sonuna kadar var.

Teknoloji dünyasında bir fenomen ve siyasi bir tartışma olmasına rağmen, konu Silikon Vadisi ve Washington dışındaki tanınmış bazı ünlülerin ilgisini çekti.

En açık söyleyenlerden biri, geçen hafta Son Geçiş Müzakerecisinin sunucusu olan İngiliz komedyen John Oliver'di; FCC kararına karşı verdiği tiradın viral hale getirilmesinin ardından, oylama sonuçları açıklanıncaya dek net tarafsızlık eğilimi yönünde bir araçtı .

John Oliver, net tarafsızlığı desteklemek için kampanyasına devam etmek için özel web sadece YouTube filmleri yayınladı.Görüntü copyrightHBO / YOUTUBE

Resim yazısıJohn Oliver, net tarafsızlığı destekleme amaçlı kampanyasına devam etmek için YouTube filmleri yayınladı.

Oliver, konuyla uzun zamandır ilgileniyor ve ilk tanıştıklarında yönetmeliklerin şampiyonlarından biri oldu ve silah çağırma çağrısı FCC web sitesinde binlerce kişinin yorum yaptığını gördü. Bazı raporlar, akın nedeniyle FCC web sitesinin çöktüğünü iddia etti ancak komisyon daha sonra, bu kazanın, bilgisayar korsanlarının hizmet reddi saldırısından kaynaklandığını söyledi .

Eylem Günü Nedir?

FCC kararının yaklaşmasıyla ilgili son başvuru tarihi ile birlikte, teknoloji şirketleri koordineli bir harekete geçmeye karar verdiler.

12 Temmuz'da Amazon gibi büyük teknoloji şirketleri, önerilen değişikliği protesto etmek için hizmetlerini "yavaşlatacak" 170'den fazla kuruluşa katılacak. Protesto, net tarafsızlık kuralları atılırsa potansiyel olarak popüler web sitelerine ne olabileceğini simüle etme girişimidir.

Şirketler, kullanıcıları özel bir kampanya web sitesinde yorumlamaya teşvik eden reklamları ve pop-up'ları gösterecek .

Diyor ki pop penceresi Görüntü telif hakkıNET IÇIN SAVAŞ

Resim yazısıBu gibi uyarılar Etsy, Mozilla, Vimeo ve Kickstarter gibi popüler web sitelerinde görünecektir.

Resmi Görüntü telif hakkıNET IÇIN SAVAŞ

Resim yazısıTwitter ve Reddit, yükleme ekranlarını taklit eden böyle gif'leri paylaşarak kullanıcıları FCC istişaresine katılmaya teşvik edecek.

Protesto gösterisinin ardındaki örgütlerden biri Firefox web tarayıcısının geliştiricileri Mozilla Foundation'dur.

Mozilla Vakfı Başkan Yardımcısı Ashley Boyd "Bir kampanyaya tepki olarak ABD'li insanlardan 40.000'den fazla yorum aldık" dedi. "İnsanlar Firefox'un ön sayfasında yer alan snippet'imizde bu yorumları görecekler."

BBC Trending, "Bu tartışmada yaşanan sorun, her iki tarafın da büyük şirketlerden gelen insanlarla çok sağlamlaşmış olabileceği, ancak bunun gerçek insanlar üzerinde bir etkisi olduğunu göstermek istiyoruz" dedi.

Mozilla Vakfı, uzmanların net tarafsızlık konusunda öneri sundukları bir podcast hazırladılar - ayrıca eylem gününde video paylaşmayı planlıyorlarResim telif hakkıMORZILLA

Resim yazısıMozilla Vakfı, uzmanların net tarafsızlık konusunda öneri sundukları bir podcast hazırlamıştır - ayrıca eylem gününde video paylaşmayı planlıyorlar

BBC Facebook'ta Trend

İSS'ler davalarını hazırlıyor

Ancak Çarşamba günü sosyal medyada etkin olacak olan tarafsızlığın destekçileri değil. İSS'ler de davalarını hazırlamayı planlıyor.

ABD'nin en büyük kablo sağlayıcısı olan Comcast, net tarafsızlığın genel ilkesini desteklediklerini ancak FCC'nin mevcut kurallarına karşı olduklarını belirterek mesaj paylaşmaya başladılar.

İnternet servis sağlayıcısı, net tarafsızlık ilkesini desteklediklerini ancak şirketlerini Başlık 2 taşıyıcı olarak sınıflandıran yönetmelikin eski ve ağır olduğunu belirtiyor.Görüntü telif hakkıCOMCAST

Resim yazısıComcast, net tarafsızlığı desteklediklerini ancak şirketlerini "Başlık II" telekomünikasyon taşıyıcısı olarak sınıflandıran düzenlemenin modası geçmiş ve ağır eli olduğunu savunuyor.

Bir blog yazısında Comcast yönetici David Cohen şunları yazdı : "Müşterilerimiz için özgür ve Açık İnternet sağlamak için güçlü, yasal olarak uygulanabilir net tarafsızlık korumalarını destekledik ve tüketiciler, istedikleri yasal içeriğe erişebilecek durumda olduklarını destekledik ve sürdüreceğiz" her zaman".

Şirket, net tarafsızlığı korumak için mevzuat için planlara destek verdi ancak mevcut kuralların Obama yönetiminden Trump politikalarına geçişi nedeniyle belirsizlik ve "yıllarca hukuki çekişmeler" yarattığını iddia etti. Şirket ve diğer ISS'ler - gelecekteki bir cumhurbaşkanının kuralları tekrar değiştirebileceğinden endişe ediyorlar.

Net tarafsızlığı açıklamak

Silikon Vadisi'ndeki internet yanlısı tarafsızlık kalabalığı için meydan okuma, teknik olmayan kişilere tartışmanın teknik nüanslarını denemek ve açıklamaktır; özellikle de internetin en sıradan kullanıcıları, kurallar getirildiğinde muhtemelen önemli bir değişiklik fark etmemiş olacaktı Ilk etapta.

Yığın Değiştirme , bilgi boşluğunu doldurmaya çalışan uzmanlardan oluşan Amerikan sosyal bir ağıdır. Site, en iyi cevapların üyeler tarafından en üste oylanarak bir soru ve cevap biçimini izlemektedir.

En eski topluluklarından Stack Overflow , programlama sorularına cevap vermeye odaklandı ve moderatör Josh Heyer , BBC Trending'e, kullanıcıların net tarafsızlık lehine bir konuma gelmeye çalışmak için şirkete uzun yıllar lobi yaptıklarını söyledi.

"Şirket içinde, bunun birçok izleyicimiz için büyük sorunlara neden olma ihtimali olan bir şey olduğunun farkındayız" dedi.

"Tarihsel olarak net tarafsızlık kuralları toplumsal olarak zorlanmıştı, ancak bu tartışmayı yapmamızın nedeni, bize bazı internet kullanıcılarının bu sözleşmelere yapışmadığını gösterdi" dedi. Geçen gün bazı taraftarlara net tarafsızlık kurmaya çalıştım ve bir saatten fazla konuştuğumu fark ettim ve arkadaşlarım hala kafası karışıktı. "

Annesiyle bir programcının resmi.  Net tarafsızlık kampanyacıları, Anneler Günü etkinliği sırasında seslerini duyurmak için annelerinin yardımına başvurduGörüntü telif hakkıİNTERNET'I KORUYUN - FACEBOOK

Resim başlığıNet tarafsızlık kampanyacıları, Anneler Günü etkinliği sırasında seslerini duyurmak için annelerinin yardımına başvurdu

Ohio'lu Elliott Brown gibi programcılar Stack Overflow'daki tartışmaya katıldı.

BBC Trending, "Ben siyasi bir aktivist değilim, bir kişinin oylarını bir şekilde oynamak istemiyorum ama doğru bilgiyi parmak uçlarında bulmaları gerektiğini hissediyorum" dedi.

"Tartışmayı laymen şartlarına dayandıran ve onları arkadaşlarına gönderen somut ve basit örnekler yazıyordum, bizden başka hiç kimse bütün edebiyatları okumak için çaba harcadı, bunu açıklamakla yükümlü olduk."

Brown net tarafsızlıktan yana.

"Bütün internet için büyük etkileri var ABD'de sadece dört ya da beş ana taşıyıcı var.Eğer işbirliği yapacak olursak, internetin bir bölümüne veri erişimi engelliyor olabilirler, bu tarihi etkileyebileceklerini söylemek biraz fazla değil" Dedi.

Net Tarafsızlık Pizza ile açıklanmıştırGörüntü telif hakkıOPEN MEDIA

Tarafsızlık yanlısı aktivistler sosyal medyaya hâkimken, teknoloji çalışanlarının ve eylemcilerinin büyük çoğunluğunun mevcut kuralları desteklediğine inanmak kolaydır. Ancak teknoloji toplumunda farklı perspektifler var. Teksaslı programcı Ben Collins Stack Exchange'de çalışmış ve sektörde on yılı aşkın bir süredir geçirmiştir. Trending'e, FCC değişikliklerinin pek çok kişinin tahmin ettiği açık internetin "kıyameti" ne değileceğini düşündüğünü söyledi.

"Temel olarak serbest piyasaların çalışmasını istiyoruz ve bunun gerçekleşmesinin en iyi yolu küçük bir düzenleme olmasıdır" dedi. "İnternet tarihinin başlangıcına kadar esasen herhangi bir düzenleme yoktu ve bazı perspektiflerden baktığımızda, temel bir seviyede şeyleri değiştirdiğimiz tek sebep gibi görünüyor çünkü bazı insanlar biraz sinirliydiler, internet erişimi."

Collins, piyasa baskısının ISS'lerin müşterilerinin mutlu olduğundan emin olmak için teşvik edeceğini ve kuralların muhaliflerinin bu hafta nispeten bastırılabileceğini savunuyor ancak yalnızca tartışmayı kazandıklarına inanıyorlar.

"Comcast ve diğer sağlayıcılar müşterilerine kötü davranmamak için pazar baskısı altında" dedi. "Net tarafsızlığın lehine olan bir çok argüman bana" Evime daha iyi internet erişimi istiyorum "gerekçesiyle kaynıyor gibi görünüyor, pazar bunu sağlayacak, ancak zaman alıyor" dedi.

"Bu görüşümü paylaşmak için temsilcisini önümüzdeki Çarşamba günü çağıracağım, ancak sanırım pek çok insanın, düzenlemeleri sosyal medyada hurdaya atmak istediklerini söylemeyeceğiniz sebebin nedeni, komisyon üyelerinin görüşlerini şimdiden başlattığıdır" Dedi.

Blog Hannah Henderson tarafından

BBC Trending'i @BBCtrending'de Twitter'da takip edebilir ve Fa

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Marc Jacobs, 80'li yıllardan kalma güç sesleri ve baskılar ile geleceğe dönüyor
Marc Jacobs, 80'li yıllardan kalma güç sesleri ve baskılar ile geleceğe dönüyor
2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Heyecanı Başlıyor
2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Heyecanı Başlıyor