Obezite ve Obezite Ameliyatı

Obezite küresel boyutta artan önemli toplumsal bir sorundur. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 12 yılda yapılan çalışmaların sonucunda 10 yılda dünyada %10 ile %30 arasında bir artış gözlenmiştir.

Obezite ve Obezite Ameliyatı
Obezite ve Obezite Ameliyatı ahmet
Bu içerik 617 kez okundu.

Obezite

Obezite küresel boyutta artan önemli toplumsal bir sorundur. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 12 yılda yapılan çalışmaların sonucunda 10 yılda dünyada %10 ile %30 arasında bir artış gözlenmiştir. Obezite dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artan bir problem haline geldi. Sağlık Bakanlığınca yapılan “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması – 2010” ön çalışma raporuna göre Türkiye’de obezite görülme sıklığı; erkeklerde %20.5, kadınlarda %41.0 ve toplam nüfusta %30.3 şeklindedir. İşte obezite ve obezite ameliyatı nedir? sorularının cevabı...

Obezite Nedir?

Obezite,besinlerden alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması sonucunda vücutta %20 veya daha fazla oranda yağ depolanmasıyla ortaya çıkan, kişinin çeşitli hastalıklara yakalanmasını sağlayan karmaşık bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından vücudun sağlığını bozacak şekilde aşırı yağ tüketimi olarak tanımlanmıştır. Vücut Kitle Endeksi 30’un üzerinde olan kişiler ‘obez’ kabul edilirler.

Obezite Belirtileri Nelerdir?

Obezite birdenbire olan bir hastalık değildir. Kişiler zaman içinde kilo aldıklarını fark etmekte zorlanabilir ve fark edildiğinde durum çok geç olabilir. Obezite belirtilerinin bazıları; • Kişi her gün tartıldığında daha fazla rakama ulaşıyorsa, • Sabahları halsizlik ve baş ağrısı ile uyanılıyorsa, • Vücut Kitle Endeksi 30’a yaklaşıyorsa, • Küçük hareketler yaparken bile yorgunluk yaşanıyorsa, • Nefes almakta sıkıntılar yaşanıyorsa, • Bel bölgesi git gide yağlanıyorsa, • Kişinin eski kıyafetleri dar ve rahatsız hissettiriyorsa, Kişi ya obez olmak üzeredir ya da çoktan obez olmuştur.

Obezite Türkiye İstatistikleri

Türkiye’de toplamda fazla kilolular %34.6, fazla kilolu ve şişman olanlar %64,9 ve çok şişman olanların oranı %2.9 şeklinde. Bölgesel dağılımda ilk sırada İstanbul’la Marmara Bölgesi gelmekte.İstanbul’daki obezite oranı %33 olarak açıklanmıştır. 0-5 yaşta obezite sıklığı %8.5, 6-18 yaşta obezite sıklığı %8.2 olarak açıklanmıştır.

Obezite Tedavisi

Kilo vermek için sayısız yöntem vardır. Fakat obez hastalar bu yöntemlerden sonuç alamazlar. Obez hastaların tedavisinde sadece ameliyat yöntemi yoktur. Obezite tedavisinde; davranış değişikliği tedavisi, egzersiz tedavisi, beslenme tedavisi, ilaç tedavisi kullanılır. Bu süreçte hastanın bilinçlenmesi ve kararlı olması en kritik adımdır. Kişi sağlığının kötüye gittiğini ve bu gidişatı durdurması gerektiğinin bilincine ulaşmalıdır. Kişinin bilinçlenerek hayat tarzını değiştirmesi kilo verme sürecini kolaylaştırır. • Beslenme Tedavisi: Kişinin aldığı günlük kalori miktarını azaltmak amacıyla uygulanır. • Egzersiz Tedavisi: Fiziksel aktiviteleri arttırmak obezite tedavisinin önemli adımlarından biridir. Fakat kişi aşırı kiloluysa veya iç organlarında hasar varsa egzersiz seviyesi doğru belirlenmelidir. • İlaç Tedavisi: İlaç tedavisi tek başına yarar sağlamaz. Kilo alımını hızlandırır veya azaltır.

Obezite Ameliyatı Nedir?

Obezite ameliyatı bir başka adıyla obezite cerrahisi; kişinin tedavisi için uygulanan diğer yöntemler ile kilo veremeyen ve vücut kitle indeksi 35 ve üzerinde olan kilo veremeyen kişiler üzerinde yapılır. Cerrahi yöntemlere geçmeden önce hasta analiz edilmeli ve hastalığın ilaç kullanımından, nörolojik patolojiden, endokrinden kaynaklı veya genetik olup olmadığı sonucuna ulaşılmalıdır. Hipertansiyon, şeker ve uyku apnesi gibi sağlık sorunlarına sahip olan hastanın diyet ve egzersizden sonra tedavi yöntemi obezite cerrahisidir. Vücut kitle indeksi 35-40’ın üzerinde olan 18-60 yaş arası kişilerde, en az 3 yıldır obezlik olması ve yaklaşık 1 yıldır kilo verilememesi durumlarında obezite cerrahisi en doğru seçenektir. Obezite cerrahisi SGK tarafından devlet hastanelerinde vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan hastalar için ücretsiz karşılanmaktadır. Ancak özel hastanede yapılan ameliyatlar işlem ücreti için belirlenen fiyattan iki katına kadar çıkabilir. Obezite ameliyatı olanların yorumları kendine güvenlerinin arttığı, pozitif enerjiyle doldukları, sosyalleştikleri yönündedir. Hastalar ameliyat olduktan sonra gündelik işlerinde eskiden çektikleri sıkıntıları çekmediklerini belirtiyorlar. Ulusal Obezite Veritabanı ile ilgili Sık Sorulan Sorulara ulaşmak için tıklayın.

Kaynak: Ulusal Obezite Veritabanı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
U17 Kız Milliler, Elit Tur ilk maçında Avusturya ile 0-0 berabere kaldı
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor
Çal, otogar ve yeni itfaiye hizmet binasına kavuşuyor